
Gdzie jej szukać? To zależy oczywiście od indywidualnej sytuacji. Niemniej warto sprawdzić, czy nie dotyczą nas najpopularniejsze przyczyny niepłodności.
Upewnij się, że jesteś zdrowa!
Czasem niepłodność wynika ze stanu naszego zdrowia fizycznego. Przyczyną trudności z zajściem w ciążę może być np. nieprawidłowa budowa narządów (macicy, jajowodów czy jajników). Do takich zaburzeń należą m.in. macica przegrodzona, zatkane jajowody czy nie do końca rozwinięte jajniki.
Zbadaj poziom hormonów
Dobrze mieć też pod kontrolą poziom hormonów – to one odpowiadają za prawidłowy przebieg cyklu menstruacyjnego. Wszelkie zaburzenia hormonalne mają więc wpływ na naszą płodność. A ich powodem może być np. zespół policystycznych jajników, niedoczynność tarczycy lub endometrioza.
Unikaj szkodliwych czynników
Należą do nich przede wszystkim substancje toksyczne. Stały kontakt z nimi (np. z powodu pracy) może obniżyć płodność, więc osoby narażone na niekorzystne warunki muszą liczyć się z możliwością problemów z zajściem w ciążę.
Substancje toksyczne wiążą się jednak również z używkami. Badania dowodzą, że nikotyna, alkohol i kofeina mają wpływ na obniżenie płodności. Np. wypalenie ok. 20 papierosów dziennie zmniejszy szansę na ciążę o nawet 20 %.
Czy wiesz, że przyczyną najczęściej są geny? Sprawdź je!
Pozwala na to badanie kariotypu, czyli zestawu chromosomów. Dzięki niemu można upewnić się, czy w naszych chromosomach nie pojawiają się tzw. aberracje, które utrudniają zajście w ciążę. Jedną z nich może być zespół Turnera, który wiąże się z częściowym lub całkowitym brakiem jednego z chromosomów.
Badania genetyczne pozwalają też na wykrycie trombofilii wrodzonej (skłonności do tworzenia się zakrzepów). Związane z nią mutacje genów MTHFR, protrombiny i czynnika V Leiden mają wpływ na zagnieżdżenie się zarodka i mogą utrudniać jego rozwój – a nawet prowadzić do poronień.
Sprawdź, czy nie masz wrodzonego przerostu kory nadnerczy
Prowadzi on do nadmiernej produkcji androgenów nadnerczowych, zaburzając gospodarkę hormonalną. Ma to szczególne znaczenie dla kobiet – przez swój wpływ na przebieg cyklu menstruacyjnego.
Zbadaj się na obecność Chlamydii trachomatis
Jest ona najczęstszą przyczyną niepłodności jajowodowej. Prowadzi m.in. do stanów zapalnych narządów rozrodczych, a przenoszona jest przez kontakt seksualny, błony śluzowe i naskórek. Zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis można wykryć za pomocą testów genetycznych.
A przede wszystkim – zadbaj o siebie!
Utrzymywanie organizmu w dobrej formie też może wpłynąć na płodność. Dobrze więc zadbać m.in. o właściwie przystosowaną dietę i aktywność fizyczną – nie zapominając jednocześnie, że nazbyt intensywne ćwiczenia też nie są dla nas korzystne. Trzeba więc zachować zdrowy rozsądek.
I ostatecznie – przyczyną niepłodności może być także dyskomfort psychiczny! Dlatego dobrze jest zadbać o swoje samopoczucie i unikać zbędnego stresu. W staraniach o dziecko i szukaniu źródła problemów z płodnością też lepiej zachować spokój – w końcu dla większości z nich istnieją proste rozwiązania!
Tekst powstał we współpracy z portalem badaniaprenatalne.pl
Zdjęcie: ©belchonock/Depositphotos.com