fbpx

Ważne wskazówki dla kobiet w ciąży

Dolegliwości

 1. Skąd się biorą nudności i wymioty w ciąży?
 2. Skąd się bierze zgaga w ciąży?
 3. Skąd się biorą rozstępy w ciąży?

Zdrowie i żywienie

 1. Produkty do picia i jedzenia zalecane w ciąży
 2. Produkty do picia i jedzenia niewskazane w ciąży
 3. Witaminz w ciąży
 4. Palenie papierosów w ciąży
 5. Narkotyki w ciąży
 6. Plamienia w ciąży
 7. Skurcze brzucha w ciąży
 8. Zwierzęta a ciąża
 9. Sen w ciąży

Ćwiczenia, podróże i hobby

 1. Dyscypliny sportu niewskazane w ciąży
 2. Dyscypliny sporty zalecane w ciąży
 3. Podróże samochodem w ciąży
 4. Podróże samolotem w ciąży
 5. Basen w ciąży

Relaks w ciąży

Każda kobieta w ciąży chciałaby czuć się nadal atrakcyjna i zadbana. Czasami ciążowe dolegliwości sprawiają, że poczucie atrakcyjności spada niemal do zera. Trudno też niekiedy zmusić się do szczególnej dbałości o urodę, kiedy w początkowych tygodniach ciąży zmęczenie powoduje niemal zasypianie na stojąco a w kolejnych miesiącach dodatkowe kilogramy, bolące plecy, obrzęknięte kostki, czy zgaga doprowadzają do tego, że przyszła mama najchętniej nie wychodziłaby z domu. Chwila relaksu i czas poświęcony na dbanie o urodę przydadzą się również tym przyszłym mamom, które w ciąży „rozkwitają”: poprawia im się cera, gęstnieją włosy, oczy nabierają blasku.

Warto jednak znaleźć w ciąży czas dla siebie i nieco zwolnić tempo. Zabiegi kosmetyczne i dbanie o urodę zarówno w salonie jak i w zaciszu domowym świetnie poprawiają nastrój, odprężają i pozwalają nabrać energii przed porodem i pełnymi obowiązków pierwszymi tygodniami opieki nad noworodkiem.

Wiele gabinetów kosmetycznych ma w swojej ofercie specjalne zabiegi przeznaczone dla kobiet w ciąży. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo można korzystać z niemal z pełnej oferty zabiegów mało inwazyjnych i wykonywanych ręcznie. Wizyty u kosmetyczki warto zacząć od drugiego trymestru, by dziecko miało jak najmniejszy kontakt z substancjami chemicznymi w pierwszych tygodniach ciąży. Zabronione jest wykorzystywanie do zabiegów preparatów z retinolem, kofeiną, silnych olejków aromatycznych, alg i kwasów. Kobieta w ciąży nie może się też poddawać zabiegom z użyciem prądu i ultradźwięków, depilacji laserowej a także korzystać z sauny, kriokomory, czy solarium.

Masaż w ciąży

Dla odprężenia i w celu zapobiegania rozstępom świetnie sprawdzą się masaże. Powinna je wykonywać osoba znająca fizjologię ciąży i specyfikę masażu dla ciężarnych. Masaż kobiety w ciąży koncentruje się na okolicy krzyżowej, barkach, nogach (omija się okolice pięty, ucisk w tym miejscu może wywołać przedwczesne skurcze). Można masować też głowę, dłonie, stopy. Zazwyczaj masażysta omija sam brzuch, ewentualnie delikatnie wmasowuje w skórę kosmetyki uelastyczniające skórę, by zapobiegać rozstępom.

Masaż ciężarnej powinien być wykonywany kosmetykami bez olejków eterycznych i mocnych zapachów. Może to być olej ze słodkich migdałów, olej kokosowy, masło karite.

Kosmetyki dla kobiet w ciąży

W czasie ciąży należy uważnie czytać etykiety kosmetyków, ponieważ nawet popularne linie pielęgnacyjne mogą zawierać substancje szkodliwe dla dziecka. Jeśli w składzie znajdują się np.: witamina A i jej pochodne, ftalany, triclosan, hydrochinon, amoniak, kofeina, tetracyklina, fluor i jego pochodne to należy z ich stosowania w czasie ciąży zrezygnować.

Najbezpieczniej jest korzystać z kosmetyków, które są przeznaczone dla kobiet w ciąży. Są wśród nich zarówno preparaty do pielęgnacji biustu, zapobiegające rozstępom, czy olejki do kąpieli uelastyczniające skórę.

Leki

Podstawowa zasada, której powinna przestrzegać kobieta w ciąży w odniesieniu do lekarstw brzmi: „Nie zażywam bez konsultacji z lekarzem żadnych leków”. Dotyczy to nawet z pozoru bezpiecznych lekarstw na przeziębienie, ból głowy, ziół, witamin, czy leków homeopatycznych, które bez najmniejszego problemu można dostać w aptece bez recepty, czy nawet na stacjach benzynowych, lub sklepach drogeryjnych.

Zagrożenie lekami różnie kształtuje się na poszczególnych etapach ciąży. Szczególnie niebezpieczne są pierwsze trzy miesiące ciąży, kluczowe dla zdrowia i rozwoju narządów dziecka. Zażywanie leków w tym okresie może przyczynić się do wystąpienia wad rozwojowych płodu. Szczególną ostrożność należy zachować również w ostatnim trymestrze, ze względu na możliwość przyspieszenia, bądź opóźnienia akacji porodowej a także zakłócenia dojrzewania niezbędnych do życia narządów u dziecka.

Przy zakupie preparatów farmaceutycznych zawsze należy poinformować farmaceutę, że są one przeznaczone dla ciężarnej. Warto wyrobić sobie również nawyk czytania ulotek informacyjnych, które znajdują się w opakowaniach lekarstw. Obok szczegółowego składu, działania, skutków ubocznych są tam informacje mówiące o możliwości stosowania danego środka przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Domowe sposoby na podstawowe dolegliwości
 • Katar – inhalacje, płukanie wodą morską
 • Kaszel – syrop z cebuli, mleko z łyżką miodu i masła,
 • Zaparcia – suszone śliwki, dieta bogata w błonnik
 • Ból głowy – zimny okład na głowę, spacer, odpoczynek w cichym i przyciemnionym pomieszczeniu

W przypadku poważniejszych dolegliwości lekarz każdorazowo oceni korzyści wynikające z zażycia leków i potencjalne niebezpieczeństwo, które się z tym wiąże.

Inne tematy, które mogą Cię zainteresować:

Co spakować do szpitala do porodu? Pobierz checklistę
Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka?
Plan porodu
Jak liczyć ruchy dziecka?
Kąpiel noworodka
Waga w ciąży
Antykoncepcja po porodzie