Banan to idealna przekąska dla dzieci. Można go zawsze zabrać z sobą, jest niekłopotliwy w przygotowaniu. Jest słodki, miękki a więc łatwy do zjedzenia nawet dla maluchów, które nie mają jeszcze ząbków. Dlaczego warto podawać dzieciom banany?

Wartości odżywcze

Banany są smaczne i zdrowe. Zawierają sporo witamin. W 100 gramach banana znajduje się od 80 do 100 kcal. Znajdziemy tu sporo witaminy C oraz witamin z grupy B (zwłaszcza witaminę B6) i niacynę a także dużą dawkę magnezu, potasu i błonnika.
Banany zalecane są w diecie lekkostrawnej lub po zatruciu pokarmowym. Jednak należy uważać na spożywaną ilością bananów, gdyż przy dużym spożyciu mogą powodować zaparcia. Działają korzystnie na błonę śluzową żołądka, wzmacniają ją i regulują, między innymi dzięki serotoninie, która pobudza produkcję śluzu. Co więcej, regulują poziom cholesterolu. Zalecane są przy chorobach nerek.

Jak jeść?

Najsmaczniejsze są chyba na surowo, ale można je dodawać do sałatek, płatków śniadaniowych, jogurtów. , w sałatkach, jogurtach, w postaci suszonej, smażonej lub jako dodatek do ciast. Bardzo smaczne i pożywne są koktajle bananowe.

Jak wybierać banany dla dzieci?

Wybierając banany dla dzieci, koniecznie trzeba zwrócić uwagę, by nie były zielone. Niedojrzałe banany są ciężkostrawne. Przed podaniem banana trzeba dobrze umyć ciepłą wodą, bo na skórce gromadzą się środki chemiczne. Dobrze też odciąć czubki.

Banany mogą jeść już 7-8 miesięczne niemowlaki, którym można rozgnieść owoc łyżeczką, lub podać z kaszką lub ryżem. Przedszkolaki chętnie wezmą banana do rączki i zjedzą bez żadnych dodatków.