shutterstock_282423911
Skąd się biorą zaparcia u dzieci, jak sobie z nimi radzić? Czy zmiana trybu życia może mieć wpływ na zaparcia?

Żłobek a zaparcia

Przejściowe problemy z wypróżnianiem często pojawiają się, gdy dziecko np.: pójdzie do żłobka lub przedszkola, czy znacznie korzystać z nocnika.
Pokonanie tych trudności wymaga nieco czasu. Maluch po kilku tygodniach przyzwyczai się do nowego rytmu dna, nowej łazienki, braku mamy, która zawsze dotychczas towarzyszyła mu w łazience i nowych bodźców, które sprawiają, że nie ma czasu spokojnie się załatwić. Dzieci, które uczą się korzystać z nocnika, na początku mają zwykle problemy z parciem.

Zalety diety

Warto więc zadbać o odpowiednią dietę, by maluchowi nie przysparzać takich problemów. Zadbaj o to, by w codziennej diecie było sporo błonnika. Dziecko powyżej roku może już jeść ciemną grahamkę, razowy makaron, kasze. Niezbędna jest też porcja warzyw i owoców. Maluch powinien też dużo pić, najlepiej nisko mineralizowanej wody niegazowanej. W kłopotliwych okresach lepiej zrezygnować z zapierających potraw typu: ryż, banan, gotowane jabłka, kompot z czarnych jagód.

Co pomaga na zaparcia?

Gdy dziecko ma problem ze zrobieniem kupki możesz mu ugotować kleik z siemienia lnianego, podać kompot z suszonych śliwek, surowe tarte jabłko. Pomocne są też łagodne środki ułatwiające wypróżnianie, które można kupić w aptece bez recepty. Są sprzedawane w formie czopków lub syropów. Na zaparcia pomaga też stosowanie probiotyków. Środki farmakologiczne to jednak ostateczność. Ich częste używanie grozi nawykowymi zaparciami. By uniknąć zaparć u dziecka lepiej więc zadbać o odpowiednią dietę i jak najwięcej ruchu na świeżym powietrzu.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.