zazdrość o rodzeństwoNiestety czasami mimo starań rodziców, by starsze dziecko czuło się komfortowo i bezpiecznie, uczucie zazdrości pojawia się i może objawiać się w różny sposób. Czasami jest to obojętność i próby ignorowania dzidziusia. Starsze rodzeństwo nie reaguje na prośby o podanie pieluszki, nie chce podjeść do wózka, czy łóżeczka.
Czasami starsze dziecko może też zacząć udawać maluszka: ponownie domagać się piersi, pieszczot, noszenia w rożku na rękach, seplenić, moczyć się w nocy.
W skrajnych przypadkach może też pojawić się agresja w postaci prób wypchnięcia wózka z domu, upuszczenia maluszka na podłogę, wyrzucenia przez oko, uderzenia, czy oddania innym ludziom.
Jeśli takie zachowania się pojawią, nie wolno nawet na sekundę zostawić starszaka sam na sam z noworodkiem. Czasami pojawia się również symulowanie chorób, lub autoagresja. Maluch w ten sposób wyraża swoją tęsknotę za rodzicami. Zakazy i napominanie nic tu nie pomogą. Czas, spokój rodziców i uwaga skierowana w stronę starszego rodzeństwa stopniowo pozwolą mu się oswoić z nową sytuacją.
W rozmowach ze starszym dzieckiem warto podkreślać pozytywne aspekty małej dorosłości. Możliwość pójścia na plac zabaw, umiejętność jazdy na rowerku, zabawy klockami, picia z kubeczka, zjedzenia lodów, pobiegania za ptakiem, czy zjeżdżania ze zjeżdżalni. Dobrze jest posługiwać się argumentami, które są dziecku bliskie. Jeśli więc ulubionym zajęciem starszaka jest np.: zabawa kolejką z tatą, pokażmy mu, że dzidziuś jeszcze nie może bawić się w ten sposób a on tak, bo jest starszy i mądrzejszy.

Pytania dotyczące wychowania przedszkolaka

Inne pytania, które mogą Cię zainteresować:

 

 

Zdjęcie: Prawa do wykorzystania wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.