rodzeństwoWraz z coraz bliższą perspektywą porodu i wizją zamieszkania w domu maluszka, starsze dziecko może zacząć mówić o swoich obawach, czy lękach. W dziecięcym wymiarze dotyczą one często ukochanych zabawek. Starszak może zwracać uwagę, że na placu zabaw, u znajomych, rodzeństwo z reguły wzywane jest do podzielenia się zabawkami, czy ustąpienia młodszemu.
Można więc z góry umówić się z nim, które zabawki będą wspólne, a które będą należały tylko do starszego dziecka. Jeśli zamierzamy oddać młodszemu wózek, łóżeczko, jakąś cześć zabawek, dobrze jest wcześniej wynieść je do piwnicy, lub schować, tak by starsze dziecko nie miało poczucia, że wraz to młodsze rodzeństwo zabrało coś, co do niego należy.
Starajmy się też być konsekwentni i dotrzymywać podjętej umowy. Rodzice zmęczeni opieką nad dwójką dzieci, często napominają starsze dziecko, by oddało zabawkę, bo przecież trzeba się dzielić, czy i tak już się nią nie bawi. Starszak jest bardzo wyczulony na wszystkie przejawy faworyzowania młodszego rodzeństwa i takie zachowanie na pewno nie ułatwi nawiązania mu więzi z nowym członkiem rodziny. Jeśli raz umówiliśmy się, że dana przestrzeń w pokoju, zabawki, ubranka należą tylko do starszego rodzeństwa, trzymajmy się tego, nawet jeśli czasem skończy się to kłótnią.
Jeśli starszak sam będzie chciał się podzielić zabawką, pochwalmy go. Ale nie próbujmy robić nic na siłę.

Pytania dotyczące wychowania przedszkolaka

Inne pytania, które mogą Cię zainteresować:

 

 

Zdjęcie: Prawa do wykorzystania wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.