fbpx

Prawa w ciąży

prawa w ciążyPrawa w pracy w ciąży

Odkąd przedstawiłaś zaświadczenie o ciąży, twój pracodawca musi ci udzielić zgody na wyjście na badania w czasie pracy, jeśli nie możesz wykonać ich po godzinach. Wlicza się te godziny do czasu pracy, dostajesz za nie normalne wynagrodzenie.

Oprócz tego jeśli jesteś w ciąży nie wolno cię wysyłać w delegacje, ani zatrudniać w przerywanym czasie pracy, chyba ze wyrazisz na to zgodę. Ciężarna nie może tez pracować w godzinach nocnych i nadliczbowych.

Zabronione jest
wykonywanie prac szczególnie niebezpiecznych, lub szkodliwych dla zdrowia. Jeśli pracodawca nie może zagwarantować ci odpowiednich warunków pracy, może zwolnić cię z jej świadczenia przy zachowaniu dotychczasowego wynagrodzenia.

Warto pamiętać, że te uregulowania dotyczą kobiet zatrudnionych na etacie.

Zasiłek macierzyński

W przypadku urlopu macierzyńskiego przysługuje ci 100 % podstawy dotychczasowego wynagrodzenia. Jeśli należysz do samozatrudnionych możesz przez pewien czas płacić maksymalną podstawę wymiaru składek tj. 9 tys. złotych miesięcznie. Twój zasiłek macierzyński będzie wynosił wówczas 6 tys. złotych na miesiąc.

Uwaga. Wymiar świadczenia jest uzależniony od sposobu wykorzystania urlopu. Jeśli z góry zdecydujesz się na wykorzystanie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego przez cały okres otrzymasz 80% zasiłku. Jeśli wykorzystasz urlop etapami, to za urlop macierzyński przysługuje ci 100 % zasiłku, za urlop rodzicielski 60%.

Wnioski o urlopy składa się od razu z góry lub etapami. Musisz powiadomić pracodawcę o swoich planach na 2 tygodnie przed upływem danego okresu urlopowego.

Wyprawka dla noworodka
Dlaczego dziecko płacze
Karmienie piersią
Nowe sposoby na ciążowe nudności
Prawa w ciąży
Badania prenatalne
Wspólne spanie z dzieckiem
Jak złagodzić hemoroidy w ciąży?
Jak zajść w ciążę?
Wszystko o rozwoju i żywieniu malucha
Wszystko o rozwoju, pielęgnacji i żywieniu noworodka
Macierzyński tata
Prawa po macierzyńskim

 

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na temat  „Prawa w pracy w czasie ciąży i po porodzie”.

Inne tematy, które mogą Cię zainteresować:

 

Zdjęcie: Shutterstock

1 komentarz do “Prawa w ciąży

  1. A gdzie szukać pomocy, jak ciąża jest powodem szykan w pracy? Związków zawodowych u mnie w firmie nie ma.

Możliwość komentowania została wyłączona.