Noworodek-zdrowie-wzdecia-i-gazy
Wzdęcia i gazy u niemowląt to częsta dolegliwość. Maluszek nagle przestaje jeść, puszcza butelkę, odmawia piersi. Płacze po jedzeniu, podkurcza nóżki, pręży się, ulewa, puszcza głośne bąki o nieprzyjemnym zapachu (tzw. prutanie), ma twardy i wypukły brzuszek.
Jeśli zauważysz u swojego dziecka takie objawy, może to oznaczać, że dziecko cierpi na wzdęcia. Powietrze w brzuszku może pojawiać się nie tylko wskutek jedzenia. Maluch łyka również powietrze kiedy oddycha, czy płacze. Podobnie jak u dorosłych gazy w brzuszku u dziecka wywołują uczucie pełności, choć niemowlę niekoniecznie musi być najedzone, ból brzucha, a także ogólny dyskomfort.

Czy dzieci karmione piersią mniej cierpią na wzdęcia?

Wzdęcia i bóle brzucha u niemowląt rzeczywiście rzadziej pojawiają się u dzieci karmionych piersią. Właściwa pozycja podczas karmienia piersią sprawia, że maluch może kontrolować tempo wypływania mleka, z reguły też wolniej ssie i przez to również łyka mniej powietrza.

Dzieci na piersi jedzą mniej i częściej, co zapobiega wzdęciom. Również u dzieci karmionych piersią zaleca się podnoszenie ich do odbicia, zwłaszcza jeśli jedzą szybko lub mleko wypływa szybkim strumieniem. Jeśli masz taki problem możesz przed przystawieniem malucha do piersi odciągnąć trochę pokarmu, by dziecko krztusząc się nie nałykało się powietrza.

Jak zapobiegać wzdęciom u dzieci karmionych butelką?

Jeśli dziecko jest karmione butelką może się zdarzyć, że podczas karmienia nałyka się powietrza. Należy zatem możliwie starać się, by:

  • Karmić dziecko w pozycji jak najbardziej pionowej zamiast na leżąco
  • Dbać, by do smoczka nie dostawało się powietrze, czubek smoczka powinien być zawsze wypełniony mlekiem
  • Po wypiciu mleka ponosić dziecko, aby mu się odbiło

Co zrobić, by dziecku się odbiło?

Najprostszym sposobem jest ponoszenie dziecka w pionie po jedzeniu. Maluszka można przełożyć przez ramię, lekko poklepując go po pleckach. Ponieważ dzieci przy odbijaniu często ulewają, warto na ramię położyć pieluszkę, lub ręcznik.

Jeśli maluch ma trudności z odbijaniem, możesz spróbować potrzymać go w innej pozycji np. posadzić na kolanach. Plecy dziecka powinny dotykać twojego brzucha. Mocno podtrzymuj dziecko obejmując je przedramieniem. Teraz możesz powoli lekko przechylić tułów malucha do przodu, poklepując go delikatnie po pleckach.

Wypróbuj też przełożenie dziecka przez nogę. Brzuszek powinien opierać się na udzie. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych pozycji, delikatnie poklepuj lub masuj malca po plecach.

Jeśli mimo kilkakrotnych prób dziecku się nie odbije, nie zamartwiaj się. Jeśli dziecko jest spokojne i czuje się dobrze, być może nie ma potrzeby odbicia. Odbijanie nie jest też konieczne po karmieniu w nocy. Dziecko je zazwyczaj mniej i spokojniej. Odbijanie mogłoby je też niepotrzebnie rozbudzać.

Choć trudno w to uwierzyć, doświadczenia innych rodziców dowodzą, że i wzdęcia i kolki u niemowląt w końcu mijają.

Środki na wzdęcia u niemowląt

Zanim sięgniesz po leki z apteki możesz spróbować pomóc maluchowi domowymi sposobami.

Wzdęcia u niemowląt – co może pomóc?

  • Masaż brzuszka, tzw. rowerek
  • Herbatka koperkowa
  • Ciepła kąpiel
  • Wsmarowanie w brzuszek olejku z koperku włoskiego lub kminku
  • Czopki kminkowe dla niemowląt
  • Noszenie w chuście, kołysanie

W aptekach i sklepach z akcesoriami dla niemowląt (a nawet supermarketach) można dostać następujące preparaty z koprem włoskim

  • Bobovita herbatka z kopru włoskiego
  • HIPP Herbatka z kopru włoskiego w granulkach
  • HIPP Herbatka z kopru włoskiego w torebkach do zaparzania
  • Herbatka z kopru włoskiego Plantex

Jeśli te sposoby zawiodą, można sięgnąć po mocniejsze środki, zazwyczaj sprzedawane bez recepty. Przeczytaj Co pomaga na kolkę niemowlęcą – zakupy w aptece.

Zanim jednak zaczniesz je podawać dziecku, skonsultuj się z lekarzem pediatrą. By skutecznie ulżyć dziecku cierpiącemu na wzdęcia, konieczne jest odpowiednie dobranie preparatu.
Wyłącznie na receptę dostać można cieszące się dobrą opinią czopki Virbukol.

Mamy polecają też środki, które nie są dostępne w Polsce. Można je zamówić w aptekach internetowych, lub udać się do kraju, gdzie są dostępne bez recepty np.; Niemiec. Są to:

  • Lefax – kropelki
  • Sab simplex – kropelki
  • Windsalbe – maść na kolki
  • Weleda Bäuchleinöl – olejek do masażu brzucha

Zdjęcie: Zgoda na publikowanie wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.