
Odruch ssania
Umiejętność i potrzeba ssania pojawia się tuż po narodzinach, choć sam odruch kształtuje się już w życiu płodowym między 24 a 28 tygodniem ciąży. Noworodek porusza główką, szukają piersi. Otwiera buzię, gdy poczuje, że coś dotyka okolice jego ust. Gdy chwyci brodawkę, natychmiast uruchamia odruch ssania. Noworodek szybko uczy się ssać pierś, po kilku karmieniach układa się do ciała matki, wolną rączkę przykłada do piersi. By dziecko nie miało kłopotów z karmieniem naturalnym bardzo ważne jest by jak najszybciej po porodzie przystawić go do piersi. Odruch ssania jest najsilniejszy kilka godzin po porodzie. Ten czas jest też niezwykle ważny dla matki. Karmienie naturalne pomaga obkurczać się macicy, wzmaga produkcję endorfin, ułatwia nawiązanie kontaktu między matką a dzieckiem.
Karmienie naturalne często sprawia wiele trudności zwłaszcza na początku. Ważne, by mama nie zniechęcała się i miała wsparcie ze strony najbliższych. Badania pokazują, że ciepła, pełna zrozumienia atmosfera w domu, akceptacja ojca, dziadków, nieoceniający stosunek do macierzyństwa mają kluczowe znaczenia dla powodzenia karmienia naturalnego.
Ten początkowy okres jest niezwykle istotny z punktu widzenia budowania relacji między matką a dzieckiem i uczenia się, w jaki sposób dziecko sygnalizuje swoje potrzeby. Najczęściej rodzice odczytują płacz dziecka, jako objaw głodu. Tymczasem nie każdy płacz wymaga natychmiastowego przystawienia do piersi. Płacz i krzyk to jedyny język dziecka, ale głód to nie jedyna potrzeba dziecka. Maluch może też płakać, by zasygnalizować konieczność zmiany mokrej pieluszki, potrzebę dotyku, uczucie chłodu, chęć spojrzenia na mamę.
Rozpoznawania rodzajów płaczu rodzice uczą się w ciągu pierwszych kilku tygodni.
Odruch chwytny
Odruch chwytny również kształtuje się w okresie prenatalnym około 11 tygodnia. Po narodzinach odruch chwytny można zaobserwować podając maluchowi palec. Szybko zaciśnie wokół niego swoje paluszki. Ten chwyt dziecko będzie doskonalić w ciągu kilku kolejnych tygodni, tak by bez problemu móc chwycić zabawkę. Swoboda ruchu rączek jest bardzo ważna, by dziecko mogło doskonalić pracę rąk. Do około 6 miesiąca, kiedy dziecko już swobodnie trzyma i bierze w rączki zabawki, maluch często otwiera i zamyka ręce, bawi się kciukiem, paluszkami.
Odruch Moro
Odruch Moro można zaobserwować w dwóch pozycjach. Dziecko leży skulone i nagle rozrzuca rączki i nóżki i jako reakcja po pojawianiu się jakiegoś nieznanego bodźca. Z reguły towarzyszy temu płacz. Dziecko domaga się w ten sposób ukojenia przez mamę lub innego opiekuna.
Gdy dziecko jest nieco większe, odruch ten nie wywołuje już płaczu. Dziecko potrzebuje również obecności rodzica. Reakcja na nowy bodziec sprawia, że maluch odruchowo przywiera do ciała opiekuna. Dzięki temu zyskuje poczucie bezpieczeństwa, zyskuje świadomość swojego ciała, uczy się panować nad swoim strachem i lękami.
Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.