pielegnacja-pepek
Pielęgnacja pępka to pierwszy sprawdzian dla rodziców. Wielu z nich z obawą podchodzi do pielęgnacji pępka noworodka. Po powrocie do domu ze szpitala zwykle pojawiają się dylematy, czym przemywać pępek, jak dbać o pępek, kiedy powinien odpaść kikut, moczyć pępek przy kąpieli, czy nie.

Czym myć?

Krok po kroku rozwiejemy wszystkie wątpliwości i podpowiemy, jak dbać o pępek noworodka. Maluch wychodzi ze szpitala z kikutem pępka zabezpieczonym klamerką, która odpada po kilku dniach, po tym jak kikut uschnie. Z reguły trwa to 10-14 dni. W tym okresie ważne, by odpowiednio dbać o pępek, by nie wdało się zakażenie. Kiedyś zalecano, by przemywać pępek roztworem spirytusu.

Nie dla spirytusu

Obecnie nie poleca się tego sposobu, bo spirytus jest zbyt ostry dla delikatnej skóry dziecka. Często podrażniał, lub odparzał skórę wokół pępka. Nie poleca się też gencjany, bo zabarwiona na fioletowo skóra nie pozwala ocenić, czy pępek goi się prawidłowo.
Pępek myjemy więc tylko wodą z mydłem i delikatnie osuszamy jednorazowym ręcznikiem. Można go odkazić łagodnym płynem dezynfekującym np. Octeniseptem. Taki zabieg nie jest w żaden sposób bolesny dla malca.

Uwaga na ubranka i pieluszkę

Przebierając dziecko trzeba zwracać uwagę, by nie podrażnić pępka. Na rynku są pieluszki typu newborn z wycięciem, które nie zachodzą na pępek. Jeśli używasz tetrowych pieluch, wytnij w nich otwór. Pępek nie powinien być też uciskany. Nie zakładaj więc na niego plastra, ani opatrunku. Kilka kropel krwi nie jest powodem do niepokoju, ale obrzęk, ropna wydzielina, silne zaczerwienienie pępka, to sygnał, że wdało się zakażenie. W takiej sytuacji koniecznie musisz pokazać dziecko pediatrze.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.