Jaka jest różnica między nietolerancją laktozy a alergią na mleko krowie?
Te dwa pojęcia często są stosowane wymiennie, oznaczają jednak dwa różne zjawiska. Na nietolerancję laktozy lub alergię na białko mleka cierpi od 1 do 3 procent najmłodszych dzieci zazwyczaj w pierwszych miesiącach życia.
W przypadku alergii na mleko system odpornościowy dziecka reaguje na białka zawarte w mleku lub produktach mlecznych. Najczęściej jest to przypadłość z której dziecko z czasem wyrasta. Alergia na mleko krowie często występuje u dzieci z azotopowym zapaleniem skóry.
Jeśli dziecko ma nietolerancję na krowie mleko ma kłopot ma problem z trawieniem cukru mleka (laktozy). Stąd też pojęcie nietolerancja laktozy.

Jak rozpoznać alergię na mleko krowie?
Przy alergii na mleko krowie reakcja alergiczna pojawia się bezpośrednio po spożyciu mleka lub jego produktów. Mogą to być zaczerwienienie, obrzęk na twarzy, wysypka, łzawienie oczu, katar. Może też pojawić się biegunka i złe samopoczucie. Rzadko, w najcięższych przypadkach pojawia się silna reakcja alergiczna nazywana wstrząsem anafilaktycznym.
W większości przypadków reakcja alergiczna na mleko pojawia się bezpośrednio po spożyciu, ale możliwe jest też wystąpienie reakcji opóźnionej jak: wysypka, refluks, problemy z wypróżnianiem. Dziecko może też nie przybierać na wadze. Nie można jednak zapominać, że podobnie mogą objawiać się i inne choroby wieku dziecięcego.
Alergię na mleko krowie diagnozuje się przez test z krwi lub test skórny. Jeśli potwierdzi się diagnoza i dziecko ma alergię na krowie mleko oznacza to konieczność wykluczenia z diety mleka krowiego i jego produktów.
Alergia na mleko krowie trwa najczęściej do 3 roku życia. Potem większość dzieci z niej wyrasta.
Niestety dzieci cierpiące w pierwszych latach życia na alergię na mleko krowie mają tendencję do zapadania na inne alergie. Alergia na mleko krowie sprzyja również pojawieniu się astmy.

Co to jest nietolerancja laktozy?
Nietolerancja laktozy nie jest alergią. Test skórny lub krwi diagnozujący alergię będzie w tym przypadku negatywny. Nietolerancja laktozy oznacza, że dziecko nie trawi cukru zawartego w mleku (laktozy). Jest to wywołane przez brak enzymu nazywanego laktazą, odpowiedzialnego za trawienie cukru w mleku.
Niekiedy czasowa nietolerancja laktozy jest wywołana przez wirus żołądkowy. Lekarz może wówczas zalecić podawanie mleka modyfikowanego bezlaktozowego. Nietolerancja laktozy może objawiać się wzdęciami, biegunką. Słychać też odgłosy przelewania się płynów w brzuszku. Może występować cuchnąca, wodnista biegunka. Leczenie nietolerancji laktozy polega na wyeliminowaniu z diety produktów zawierających latozę, w przypadku niemowląt na podawaniu mleka bezlaktozowego.