To pytanie zadają sobie wszyscy świeżo upieczeni rodzice, zaskoczeni jak bardzo wizja słodkiego uśmiechniętego bobasa, który słodko śpi, różni się od rzeczywistości. Noworodek wymaga opieki przez całą dobę, niemal nieustannie domaga się piersi i nie przejmuje się, że rodzice niemal przewracają się ze zmęczenia spowodowanego brakiem snu. I choć w teorii można powiedzieć, że już półroczny niemowlak powinien przesypiać noc, to w praktyce są rodzice, którzy wstają kilka razy w nocy nawet do drugiego, trzeciego roku życia.

Wielu rodziców nawet jeśli maluch przesypia już spokojnie większą część nocy podświadomie nasłuchuje odgłosów z łóżeczka, co osłabia jakość nocnego wypoczynku.
By nieco podreperować siły, dobrze jest wykorzystywać drzemki dziecka w ciągu dnia, by również nieco odpocząć. Oznacza to, że niekiedy ucierpi na tym fryzura, strój, czy porządek w mieszkaniu. Dbałość o własną kondycję wymaga jednak kompromisów. Gdy w domu pojawia się dziecko, trzeba przewartościować priorytety i skupić się na tym, co w danym momencie jest najważniejsze.

Powrót do wszystkich pytań dotyczących rozwoju noworodka

Inne pytania, które mogą Cię zainteresować: