
Wyciszenie
15 minutowy masaż noworodka pomaga uregulować wewnętrzny zegar maluszka. Spokojne dziecko łatwiej adaptuje się do rytmu dnia i nocy, zwiększając swoją aktywność w dzień i wydłużając stopniowo nocny wypoczynek.
Nasz wewnętrzny zegar kontroluje produkcję melatoniny, hormonu, który sprawia, że zaczynamy odczuwać senność. Jeśli więc nocą mamy mniej światła, nasz wewnętrzny zegar przekazuje do mózgu informację, że konieczne jest zwiększenie produkcji melatoniny i robimy się senni.
Melatonina uwalnia się przez cały czas snu. Im dłużej dziecko śpi w ciemnym pokoju, tym więcej melatoniny produkuje jego mózg. W ten sposób koduje się wzorzec aktywności w dzień i snu w nocy. Masaż noworodka może ten rytm wspomagać.
Choć może wam się wydawać, że wasze dziecko mało śpi, warto przyjrzeć się zachowaniu maluszka. Jeśli dziecko budzi się bez płaczu, w ciągu dnia jest aktywne, chętnie się bawi, jest pogodne, ilość snu najprawdopodobniej jest wystarczająca. Jeśli maluch budzi się z płaczem, jest marudny, wieczorem nie chce spać, być może warto wydłużyć drzemki w ciągu dnia i zadbać, by jak najmniej bodźców zakłócało sen malca w nocy.
Regularny wieczorny masaż jest znakomitym wstępem do wyciszenia, działa podobnie jak kołysanie, tulenie. Może być również wykonywany przez tatę malucha, co pozwala im na budowanie bliskości i jest sposobem na nawiązanie własnej więzi. Jest to szczególnie ważne w okresie, kiedy większość czynności pielęgnacyjnych związanych z opieką i karmieniem nad malutkim dzieckiem jest w większości jednak wciąż domeną mamy.
Jeśli jednak wciąż powtarzasz „Moje dziecko nie chce spać”, przyjrzyj się rozkładowi dnia malucha, jak wygląda jego przygotowanie do snu, gdzie i jak śpi. Może problemy ze snem mają też inne przyczyny.
Moje dziecko nie chce spać – przyczyny
- Wychodzące zęby: można złagodzić ból środkiem na ząbkowanie, chłodnym gryzakiem, masażem dziąseł, środkiem przeciwbólowym dla dzieci
- Katar: można oczyścić nosek solą morską, posmarować nosek maścią majerankową
- Bolący brzuszek: można pomasować brzuszek, podać herbatkę z koperku
- Zbyt wysoka temperatura w pokoju, zbyt intensywne światło: postaraj się tak dostosować warunki zewnętrzne w pokoju dziecka, by odpowiadały one jego upodobaniom i
- Głód lub pragnienie
- Mokra pieluszka
- Ciasne ubranko, drapiąca metka, zbyt ciasna gumka w śpioszkach
- Dziecko intensywnie rośnie: ten niespokojny okres trzeba po prostu przeczekać. Malec budzi się w nocy, bo potrzebuje więcej posiłków. Podawaj więc mleko i w nocy, zawsze kiedy dziecko się tego domaga. Po posiłku postępuj tak, jak zazwyczaj, kiedy budziło się w nocy. W ten sposób dziecko będzie wiedziało, że mimo dodatkowego posiłku nadal jest noc.
- Dziecko nie potrafi samo się wyciszyć: naucz dziecko samodzielnego wyciszania. Gdy kręci się w łóżeczku, lub płacze, poczekaj chwile. Podejdź po minucie, dwóch. Nie podnoś malca na ręce, pogłaszcz, cichutko przemawiaj. Bądź konsekwentna. Stopniowo dziecko nauczy się spokojnie czekać w łóżeczku, aż nadejdzie sen.
- Brak stałego rytmu dnia: wyznacz stałe pory posiłków, spaceru, drzemek, zabawy. Po jakimś czasie dziecko zrozumie, że nadeszła pora spania.
- Maluch jest rannym ptaszkiem. Jeśli dziecko budzi się o 4-5 rano, postępuj tak, jak podczas przebudzenia w nocy. Nie zapalaj światła, nie podawaj zabawek, nie zagaduj. Możesz nakarmić malucha, dać mu pić lub jeść i odłożyć cichutko do łóżeczka.
Inne artykuły, które mogą cię interesować o śnie noworodka
- Wszystko o śnie
- Sen niemowlę 3-6 miesięcy
- Sen niemowlę 6-9 miesięcy
- Sen niemowlę 9-12 miesięcy
- Jak uśpić niemowlę
- Wieczorne rytuały
- Spanie razem, czy osobno?
Zdjęcie: Zgoda na publikowanie wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.