masaz-noworodkaRodzice intuicyjnie wyczuwają potrzeby dziecka i bez specjalnego przygotowania instynktownie praktykują w codziennej pielęgnacji masaż niemowlaka np.: głaszcząc główkę, plecki, nóżki. To właśnie przez dotyk dziecko poznaje świat od chwili narodzin. Jak jednak wykonać celowy masaż noworodka?
Czułe, delikatne głaskanie, uciskanie rodziców pomaga w problemach z trawieniem, przynosi ulgę w przypadku kolki. Masowane dzieci lepiej śpią, są spokojniejsze, szybciej nabierają świadomości swojego ciała, szybciej zaczynają odczuwać, że różne części ciała inaczej reagują na dotyk.

Masaż niemowlaka bez tajemnic

Jak masować niemowlaka? Masaż noworodka można rozpocząć już od pierwszego dnia życia (z masowaniem brzuszka zaczekajmy do czasu, gdy zagoi się pępek), uważnie obserwując reakcje dziecka na każdy nasz gest. Jeśli malec będzie protestował, pozwólmy mu spokojnie dorosnąć do masażu niemowlaka i ponówmy próbę w 6-8 tygodniu życia. Najlepszą porą do masowania jest wczesny wieczór, kiedy dziecko nie jest jeszcze zbyt zmęczone. Delikatny masaż pozwoli mu się rozluźnić i będzie wstępem do kolejnych rytuałów ułatwiających zasypianie i oznaczających w przyszłości dla malca porę nocy.

Ruchy przy masażu noworodka powinny być delikatne, lecz zdecydowane. By zapewnić sobie odpowiedni poślizg, można użyć do masażu niemowlaka bezzapachowego olejku, przeznaczonego dla niemowląt, lub oliwki.

Masaż ciała noworodka nie powinien na początku przekraczać 5 minut. Stopniowo wydłużamy czas masażu dochodząc do około kwadransa. Szczególną ostrożność warto zachować przy masażu brzuszka. Wiele dzieci reaguje krzykiem na masowanie tej części ciała. Masaż brzuszka poprawia metabolizm i trawienie. Kiedy ruchy przy masażu są zbyt szybkie, lub za mocne, choć na pozór wydawać się mogą odpowiednie, masaż jest dla dziecka nieprzyjemny. Treści jelitowe lub gazy, które zaczynają się przemieszczać wywołują ból brzuszka, na który maluch reaguje przeraźliwym płaczem. Które części ciała masować? Nóżki, stopy, ramiona, plecy, brzuch.

Masaż niemowlaka jest znakomitym sposobem, na nauczenie się „języka” swojego dziecka. Zanim przystąpimy do masażu upewnijmy się, że maluch jest najedzony, pogodny, ma suchą pieluszkę. Popatrzmy na niego uważnie. Zapytajmy, czy ma ochotę na masaż. Dziecko da nam wyraźną odpowiedź, jeśli tylko zechcemy go wysłuchać. Zadowolone, uśmiechnie się, przeciągnie, wyciągnie w kierunku rodzica nóżki.

Jeśli odwraca główkę, pręży się, jest niespokojne, płacze odłóżmy masaż na inny dzień.

Masaż niemowlaka w pigułce

Tego nie rób

  • Nie masuj po bezpośrednio po karmieniu, kiedy maluch jest śpiący, zmęczony, czy głodny
  • Nie masuj, kiedy dziecko wyraźnie okazuje zniecierpliwienie, płacze
  • Nie zaczynaj masażu chłodnymi dłońmi
  • Nie nalewaj oliwki bezpośrednio na skórę, ogrzej ją najpierw w dłoniach
  • Nie używaj kosmetyków do masażu dla dorosłych
  • Nie masuj okolic wokół kikuta pępuszka

Zadbaj o

  • Odpowiednią temperaturę pomieszczenia
  • Miłą i bezpieczną atmosferę podczas masażu. Nie masuj, kiedy jesteś zdenerwowana. Twoje emocje udzielą się maluchowi
  • Czas, by maluch nauczył się czerpać przyjemność z masażu. Zacznijcie od kilku minut, stopniowo przedłużając czas masażu. Nie zrażaj się, jeśli malec na początku zareaguje strachem, czy zniecierpliwieniem.
  • Łagodnie przemawiaj do dziecka, możesz też cichutko mu śpiewać.
  • Twoje ruchy powinny być zdecydowane i pewne. Upewnij się, że nie łaskoczesz i nie uciskasz zbyt mocno masowanych części ciała.
  • Respektowanie potrzeb i komfortu maluszka. Dla twojego dziecka i dla ciebie ma być przede wszystkim przyjemnością i sposobem na budowanie więzi a nie ślepym podążaniem za modą.
  • Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.