Źródło: YouTube zdrowiewieszjakpl

Co to jest kolka u niemowlaka?

Kolka u niemowląt to zbiorcze określenie na niekontrolowany napadowy płacz zdrowego dziecka. Uspokojenie dziecka z kolką jest bardzo trudne, rodzice bezradnie rozkładają ręce sami doprowadzeni do rozpaczy nieustannym płaczem maluszka. Kolka u noworodka pojawia się około drugiego-trzeciego tygodnia życia i może trwać nawet do szóstego miesiąca. Najczęściej jednak mija samoistnie po 3-4 miesiącach. Ogólna definicja określa kolkę jako napadowy płacz i niepokój niemowlęcia trwający co najmniej 3 godziny, pojawiający się co najmniej 3 razy w tygodniu przez co najmniej 3 tygodnie.

Czy moje dziecko ma kolkę?

Płacz u dzieci jest najzupełniej normalny. Noworodki mogą płakać nawet przez dwie godziny dziennie. Jeśli jednak napady płaczu są regularne, przypadają zazwyczaj na popołudnie lub wieczór (a poza tą porą dziecko jest pogodne), trwają przez około trzy tygodnie może to oznaczać, że dziecko cierpi na kolkę niemowlęcą.

Co jeszcze może świadczyć o tym, że dziecko może cierpieć na kolkę niemowlęcą?

Kolka u niemowląt objawy

Gdy dziecko ma atak kolki:

  • przeraźliwie płacze i nie daje się uspokoić
  • pręży się
  • ma wzdęty, twardy i napięty brzuszek
  • wierzga nóżkami, podkurcza nóżki i zaciska piąstki

Wyjątkowo ciężki atak kolki może trwać nawet dzień i noc. Dla rodziców oznacza to prawdziwy koszmar. Nie ma bowiem idealne sposoby na kolkę. Lekarze zalecają wypróbowanie po kolei poszczególnych porad i znalezienie tej, która będzie najbardziej odpowiednia dla danego dziecka. Trzeba się również przygotować na to, że karmienie dziecka z kolką może trwać dłużej, ponieważ jest ono niespokojne i nerwowe.

Skąd się bierze kolka u niemowlaka?

To pytanie zaprząta głowy i rodzicom i naukowcom od ponad 50 lat i na dzień dzisiejszy pozostaje bez odpowiedzi. Bóle brzucha u dzieci mogą być skutkiem alergii lub nietolerancji na określone składniki mleka matki lub mieszanki. Częściej na kolki cierpią również dzieci, które mają za sobą trudny poród.

 Kolka u niemowlaka przyczyny:

  • Niedojrzałość układu nerwowego
  • Wzdęcia
  • Palenie (również bierne) papierosów przez matkę w ciąży lub przebywanie w zadymionym pomieszczeniu
  • Nadmiar jedzenia. Niektóre dzieci pochłaniają w ciągu doby taką ilość jedzenia, która odpowiada 1/5 ich wagi ciała.
  • Zaburzenia ssania, snu i płaczu
  • Nadmiar wrażeń i bodźców zewnętrznych, którym poddawane jest dziecko

Więcej szczegółów na temat “Przyczyny kolki u niemowlaka”

Czy kolka u niemowlaka jest poważnym schorzeniem?

Choć trudno w to uwierzyć słysząc krzyczące rozpaczliwie dziecko, kolki niemowlęce nie są poważnym schorzeniem. Nie oznacza to, że odradzamy wizytę u lekarza. Przeciwnie, rozmowa z lekarzem uspokoi rodziców, wykluczy inne schorzenia, np.: przepuklinę, które mogą mieć podobne objawy do kolki. Płacz sam w sobie nie szkodzi dziecku. Ulgę przy wzdęciach, gazach mogą przynieść preparaty z apteki i inne domowe sposoby, o których piszemy w artykułach poniżej.