Noworodek-zdrowie-kolki-srodki-z-apteki

Doprowadzeni do kresu sił rodzice kolkowych dzieci często sięgają też po domowe sposoby na kolkę. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze z nich.

Co pomaga na kolkę?
Masaż antykolkowy

Działa uspokajająco i pomaga pozbyć się gazów. Możemy wykonać rowerek, podnosić kolanka do brzuszka, lub masować brzuszek dłońmi, przesuwając je zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Noszenie w chuście

Bliskość i ciepło mamy, kołysanie, ruch, które towarzyszą noszeniu w chuście też mogą przynieść ulgę w ataku kolki. Noszenie w chuście nie obciąża też pleców mamy, co jest ważne, jeśli dziecko cierpiące z powodu kolek domaga się wielogodzinnego noszenia każdego popołudnia, czy wieczoru.

Kołysanie na dużej piłce

Jeśli ćwiczyłaś na piłce gimnastycznej w czasie ciąży, przyda się ona również cierpiącemu na kolki maluszkowi. Połóż dziecko na brzuszku na ręczniku, lub pieluszce (możesz je wcześniej ogrzać suszarkę, żelazkiem, lub na kaloryferze) i zacznij poruszać piłką. Jednostajne kołysanie w przód i tył wyciszy dziecko. Piłka masuje w tym czasie brzuszek, dzięki czemu maluch łatwiej pozbędzie się gazów.

Ciepły woreczek wypełniony pestkami wiśni

Działa podobnie jak termofor, czy ciepła pieluszka. Małe pestki w środku dodatkowo masują brzuszek, jeśli położysz na nim dziecko. Pamiętaj jedynie, by zawsze sprawdzić temperaturę woreczka, zanim go użyjesz.

Ogrzewanie suszarką brzuszka

Jednostajny dźwięk suszarki i ciepły strumień powietrza skierowany na brzuszek działają na maluszka kojąco. Monotonne odgłosy przypominają mu dźwięki, które słyszał jeszcze w łonie matki. Ciepło działa rozkurczająco i łagodzi ból brzuszka. Nie kieruj strumienia suszarki bezpośrednio na brzuszek, bo możesz poparzyć dziecko. Najlepiej położyć na brzuszek pieluszkę, lub kocyk. Pomóc może też położenie ogrzanej żelazkiem pieluszki, lub małego termoforu.

Chcesz wypróbować uspokajające odgłosy suszarki? Puść dziecku ten film (np. przez komórkę) i sprawdź, czy działa.

Jazda wózkiem po kocich łbach

Świeże powietrze, ruch wózka pomagają wyciszyć się dziecku. Delikatne wstrząsy po bruku ułatwiają pozbycie się nadmiaru gazów w jelitach. Podobnie działają też spokojne podskoki na piłce gimnastycznej, lub przejeżdżanie raz po raz wózkiem przez próg.

Inne tematy, które mogą Cię zainteresować:

Zdjęcie: Zgoda na publikowanie wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.