YouTube / LOVI Polska

Dobry wpływ, jaki ma karmienie piersią na zdrowie i dalszy rozwój fizyczny i psychiczny dziecka nie podlega dyskusji. Mleko mamy jest zawsze pod ręką, nie za ciepłe, nie za zimne. Pomaga uspokoić maluszka, koi lęki, ba zastąpi nawet zgubiony smoczek. Nic więc dziwnego, że większość z nas będąc w ciąży chce i planuje karmienie piersią. Choć wydawałoby się, że nie ma nic bardziej naturalnego na świecie niż karmienie piersią, często na początku pojawiają się trudności i dziesiątki pytań.

Karmienie niemowlaka – rozterki

Czy moje dziecko się najada? Jak właściwie przyłożyć dziecko do piersi? Czy należy dopajać dziecko herbatką? Czy mam dość mleka? Jak często karmić? Jak karmić, kiedy bolą popękane brodawki?

Młodym mamom zmęczonym ciążą i porodem często brakuje wsparcia i pomocy a pokonanie początkowych trudności pozwala cieszyć się karmieniem piersią przez kolejne miesiące. Warto się nie poddawać i uwierzyć w to, że uda się karmić i wykarmić malucha. Nie ma lepszego pokarmu dla noworodka niż mleko mamy a właściwe nastawienie do karmienia piersią, pewność siebie, wiara w to, że warto, mają decydujące znaczenie dla pomyślnego karmienia piersią. Doświadczone położne mówią, że karmienie zaczyna się w głowie. Niemal wszystkie kobiety są w stanie karmić piersią niemowlaka. Trzeba się tego jednak spokojnie nauczyć, dając sobie i dziecku czas na wzajemne poznanie. W tym początkowym okresie szczególnie ważne jest, by zadbać o wygodną pozycję i często zmieniać sposób przystawiania dziecka do piersi. Częsta zmiana pozycji przy karmieniu pozwala dokładnie opróżnić piersi i jest też wygodniejsze dla mamy. Do wyboru mamy np.: pozycję leżącą lub półleżącą, klasyczną, spod pachy, czy krzyżową.

Karmienie piersią potrafi trwać niekiedy bardzo. Trzeba też nastawić się na to, że zanim nie ureguluje się rytm karmienia a piersi nie zaczną wytwarzać większej ilości mleka, karmimy niemal bez przerwy.

Karmienie piersią – problemy

Maluszek ma bardzo mały żołądek wielkości piłeczki do tenisa stołowego, co oznacza, że szybko staje się ponownie głodny. Pierś przystawiamy więc na żądanie, pamiętając, że maluch powinien chwycić brodawkę wraz z otoczką. Tylko w ten sposób można pobudzić laktację, by piersi zaczęły wytwarzać więcej mleka. Choć często mamy martwią się, że dziecko się nie najada a rodzina namawia na dokarmianie butelką warto zadbać o to, by dać sobie i dziecku czas na nauczenie się karmienia niemowlaka. Nie powinien też martwić początkowy spadek wagi, który może wynosić nawet do 10%. Dziecko ma 14 dni, by odzyskać wagę urodzeniową. Po 2-3 dniach od urodzenia zwykle pojawia się więcej pokarmu. By ułatwić wypływanie mleka można tuż przed karmieniem położyć na pierś pieluszkę ogrzaną w ciepłej wodzie.

By przetrwać te pierwsze trudności potrzeba spokoju, cierpliwości, czasami dobrego słowa i mądrej rady. Bardzo często na początku ból sprawiają popękane brodawki. Zamiast ingerować z kapturkami ochronnymi, czy maściami, trzeba je jak najczęściej wietrzyć. Doskonałe działanie kojące na popękane brodawki ma mleko. Po zakończeniu karmienia można więc rozsmarować kropelkę mleka na brodawce i poczekać aż się wchłonie. W przypadku maści stosujemy tylko te, które są na lanolinie i których nie trzeba zmywać przed kolejnym karmieniem.

Decydujące znaczenie dla pomyślnego karmienia piersią ma pierwsze 20-30 minut tuż po porodzie. Maluch instynktownie szuka wtedy piersi. Położony na brzuchu mamy wskrabuje się w górę. Ten pierwszy moment na nie tylko duże znaczenie emocjonalne dla rozwoju bliskości pomiędzy mamą a jej dzieckiem. Mleko, tzw. siara, która pojawia się w piersiach tuż po narodzinach jest niezwykle bogata w składniki odżywcze i przeciwciała. Ułatwia też maluszkowi zrobienie pierwszej kupki, tzw. smółki.

Karmienie piersią film video i nie tylko

Chcesz się dowiedzieć, jak właściwie przystawić dziecko do piersi, zobacz nasz film video karmienie piersią. Poniżej odpowiadamy też na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące karmienia piersią niemowlaka.

Mamy nadzieję, że dzięki temu łatwiej wam będzie nauczyć się karmienia niemowlaka. Ta szczególna bliskość i miłość, więź, która rodzi się podczas karmienia piersią jest wyjątkowa. Zaufajcie sobie, wsłuchajcie się w potrzeby waszego maluszka i cieszcie się, bo karmienie piersią to wyjątkowy okres w waszym życiu.

ABC karmienia piersią – przeczytaj wszystko co warto wiedzieć