fbpx
Noworodek-zdrowie-kapiel-nadmanganian-potasu-30510085
Uzbrojeni w wiedzę ze szkoły rodzenia, setki dobrych rad ze strony babć, cioć i znajomych, świeżo upieczeni rodzice mają przed sobą prawdziwy chrzest bojowy, jakim jest pierwsza kąpiel noworodka. O randze wydarzenia świadczy fakt, że pierwszą kąpiel noworodka i towarzyszące jej emocje rodzice niejednokrotnie bardzo dobrze pamiętają nawet po upływie wielu lat. A zatem jak kąpać noworodka?

Kąpiel noworodka bez tajemnic

Kluczem do sukcesu jest właściwe przygotowanie i spokój. Uwierzcie, że z biegiem czasu nabierzecie niezbędnej rutyny, tak by kąpiel niemowlaka stała się przyjemnym rytuałem kończącym dzień. Kąpanie noworodka, choć wzbudza na początku wiele obaw i rodzi szereg pytań naprawdę nie jest trudne. Zobaczcie kąpiel noworodka film instruktażowy. Z nami prześledzicie kąpiel noworodka krok po kroku.


Pierwsza kąpiel noworodka – Jak kąpać noworodka? 

Kąpiel noworodka warto sobie wcześniej przygotować i zgromadzić pod ręką wszystkie niezbędne akcesoria. Wiele mam i tatusiów zadaje sobie również pytanie, jak często kąpać noworodka. W wielu szpitalach odchodzi się w ogóle od kąpieli na rzecz chusteczkowania. Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się więc już najczęściej w domu. Noworodka można kąpać 2-3 razy w tygodniu. Maleńkie dziecko jeszcze się nie poci i nie brudzi, a strategiczne miejsca jak okolice intymne, rączki, buzię, miejsca za uszami i pod bródką i tak przecieramy zazwyczaj kilka razy w ciągu dnia. Wielu rodziców kąpie jednak maluszki codziennie zwracając uwagę, że wieczorna kąpiel noworodka z odpowiednim środkiem myjącym pomaga im w pielęgnacji skóry maluszka, porządkuje dzień, uspokaja go i rozluźnia, stając się przyjemnym punktem dnia.

Kąpiel noworodka – przygotowanie

Kąpiel noworodka zaczynamy od przygotowania niezbędnych akcesoriów i nagrzania pomieszczenia.

Kąpiel noworodka – niezbędne akcesoria

 • Wanienka z ciepłą wodą
 • Delikatna myjka lub miękkie gaziki
 • Patyczki do uszu
 • Środek do odkażania pępka
 • Krem przeciw odparzeniom
 • Łagodny środek do kąpieli (może go zastąpić mieszanka mleka i oliwki)
 • Balsam lub oliwka do ciała
 • Patyczki do uszu
 • Termometr do mierzenia temperatury wody
 • 2 ręczniki, warto ogrzać je wcześniej np.: na kaloryferze
 • Czyste ubranko
 • Pieluszka
 • Bawełniana czapeczka
 • Miękka szczoteczka do włosków jeśli dziecko ma włoski
 • Przewijak lub inne miejsce, gdzie rozbieramy, osuszamy i ubieramy dziecko po kąpieli

Optymalna temperatura pomieszczenia wynosi 22 stopnie C. Nie przyjmujcie się, jeśli nie macie termometru. Jeśli nam dorosłym zaczyna być w łazience, gdzie najczęściej odbywa się kąpiel noworodka zbyt ciepło, możecie być pewni, że dla maluszka jest to temperatura w sam raz.

W ostatniej chwili nalewamy wody do wanienki, tak aby nie była zbyt chłodna zanim rozbierzemy i włożymy do niej dziecko. Temperatura wody powinna wynosić ok. 37 stopni C.

Jak długo powinna trwać kąpiel noworodka?

Kąpiel noworodka nie powinna trwać dłużej niż 5-10 minut. Na dłuższe chlapanie i zabawy w wodzie przyjdzie czas później. Maluszka nie warto narażać na wychłodzenie i denerwować dodatkowymi bodźcami. Stąd tak ważne jest, by kąpiel noworodka przebiegała sprawnie i by przygotować sobie wcześniej wszystkie niezbędne rzeczy. Kąpiel noworodka powinna być dla maluszka przyjemnością. Może się jednak zdarzyć i tak, że pomimo najbardziej starannych przygotowań malec będzie płakał przy kąpieli. Jeśli płacz będzie silny  a dziecko bardzo niespokojne możemy odłożyć kąpiel noworodka na kilka dni i wycierać maluszka wilgotnymi chusteczkami, pieluszką lub myjką.  Początkowe trudności są najzupełniej normalne. Jak przy każdej czynności związanej z noworodkiem najważniejszy jest spokój i uśmiech. Bądźcie blisko waszego maluszka, przemawiajcie do niego łagodnie, nie bójcie się kąpieli noworodka a zobaczycie, że za jakiś czas kąpiel niemowlaka stanie się dla was ogromną przyjemnością.

Jak kąpać noworodka? Kąpiel noworodka krok po kroku

Po przygotowaniu pomieszczenia i wanienki z wodą kładziemy noworodka na dużym ręczniku na przewijaku (świetnie sprawdzają się tu regały kąpielowe, lub po prostu przykryta kocykiem i ręcznikiem pralka) i rozbieramy, przykrywając ogrzanym ręcznikiem odkryte miejsca. Miękkim wacikiem nasączonym ciepłą wodą przemywamy oczka dziecka, pamiętając, by kierować go w kierunku od skroni do noska dziecka. Wacikiem zwilżonym ciepłą wodą obmywamy buźkę, miejsca za uszami, pod bródką, usuwając resztki mleka.

Teraz układamy dziecko na swoim przedramieniu zwracając uwagę, aby oprzeć główkę maluszka w miejscu naszego zgięcia łokcia. Dłonią trzymamy dziecko za bark. Na naszym filmie “Pierwsza kąpiel noworodka” jest dokładnie pokazane, jak właściwie przytrzymać dziecko. Przez cały czas kąpieli należy dbać, aby maluch nie wyślizgnął nam się z rąk. Powoli wkładamy dziecko do wanienki, najpierw zanurzając pupkę, następnie nóżki, powoli i spokojnie polewamy wodą brzuszek i ramionka. Można też przetrzeć wilgotną dłonią buźkę, by maluch nie wystraszył się kropel wody, które przypadkowo mogą pochlapać go podczas kąpieli. W przypadku najmłodszych dzieci uważajmy, by nie zamoczyć kikuta pępowiny. Warto przykryć go wacikiem lub pieluszką. Następnie obmywamy dziecko drugą ręką. Można też użyć do tego wacików, lub delikatnej myjki. Ponieważ noworodek najbardziej wychładza się przez głowę, główkę myjemy na samym końcu.

Po kąpieli szybko zawijamy dziecko w ręcznik i osuszamy nie pocierając. Nie ma potrzeby używania suszarki do suszenia włosów noworodka. Wycieramy je ręcznikiem i wkładamy cienką bawełnianą czapeczkę. Do dalszych czynności pielęgnacyjnych i ubierania warto jest przełożyć malca w drugi, suchy ręcznik, by go niepotrzebnie nie wychładzać.

Teraz dokładnie osuszamy wszystkie fałdki, zwracając szczególną uwagę na pachy, pachwiny, miejsca pod kolankami i zgięcia w łokciach. Niedokładnie osuszone często się odparzają. Można je po kąpieli delikatnie popudrować. Jeśli dziecko ma suchą skórę 2-3 razy w tygodniu dodatkowo nacieramy je oliwką, lub balsamem przeznaczonym do pielęgnacji skóry dziecka. Ważne, by wszystkie kosmetyki, których używamy do kąpieli noworodka były środkami przeznaczonymi do pielęgnacji skóry od pierwszego dnia życia. Nie wszystkie kosmetyki z adnotacją „od pierwszego miesiąca” są odpowiednie dla noworodka. Warto jednak pamiętać, by nie przesadzać z kosmetykami, których nadmiar może zaburzać naturalną barierę ochronną skóry dziecka. Uszka można wytrzeć z zewnątrz patyczkami, pamiętając by pod żadnym pozorem nie wkładać ich do środka.

Następnie dokładnie osuszamy kikut pępka. Możemy użyć również łagodnego środka odkażającego typu Octenisept, który jest dostępny w aptece bez recepty. Pupę zabezpieczamy kremem przeciw odparzeniom, zakładamy pieluszkę i ubranie, nie przedłużając niepotrzebnie czynności pielęgnacyjnych, by nie zirytować i nie zaziębić dziecka.

Słodki, delikatny buziak na koniec niech będzie sygnałem, że kąpiel dobiegła końca i powoli zbliża się czas na sen.

 Kąpiel noworodka – dlaczego wciąż płacze?

Na co warto zwrócić uwagę przygotowując kąpiel noworodka, by była ona dla niego miłym punktem dnia

 • Temperatura pomieszczenia – najbardziej odpowiednia ok. 22-26 stopni C
 • Temperatura wody – optymalna 37 stopni C
 • Zbyt późna pora kąpieli. Niekiedy malec jest już wieczorem zbyt zmęczony, by cieszyć się kąpielą. Spróbujcie kąpać go więc nieco wcześniej, zwracając uwagę, by nie rozpoczynać kąpieli, kiedy dziecko jest bardzo głodne.
 • Zbyt intensywne światło. Kąpiel noworodka najczęściej odbywa się w łazience, gdzie maluszka może drażnić silne światło sufitowe, które świeci mu prosto w oczy. Spróbujcie więc lekko przygasić światło.
 • Gwałtowne, nerwowe ruchy i podniesiony głos. Trudno się nie denerwować mając w pamięci wcześniejsze kąpiele, kiedy maluch krzyczał w niebogłosy. Niestety nasze zdenerwowanie jest doskonale wyczuwane przez dziecko i dodatkowo je niepokoi. Spróbujcie się rozluźnić, może cichutko zaśpiewacie malcowi piosenkę? Nawet najmniejszemu dziecku warto opowiadać łagodnym, cichym głosem, co robimy i co za chwilę będzie się z nim działo.
 • Zbyt gwałtowne zanurzanie w wanience. Jak wszystko co robimy z dzieckiem, powinno odbywać się spokojnie i bez gwałtownych ruchów. Płynne, delikatne, lecz zdecydowane ruchy upewnią maluszka, że mama lub tata są przy nim i nic złego się z nim nie dzieje. Można też wkładać dziecko do wanienki owinięte pieluszką, lub ręcznikiem, tak by łatwiej mu było przyzwyczaić do wody i zmiany temperatury otoczenia.

Zdjęcie: Shutterstock

Inne tematy, które mogą Cię zainteresować: