Jeśli martwisz się, że dziecko nie chce spać, lub nie wiesz, jak uśpić niemowlaka, zebraliśmy poniżej kilka dobrych rad. Jeśli jednak dziecko wciąż nie chce spać, niekiedy trzeba się po prostu z tym pogodzić, że niemowlęta i małe dzieci mają problemy z zasypianiem i budzą się w nocy. Często dzieje się tak przy ząbkowaniu, lub podczas skoków rozwojowych. Warto jednak spróbować pomóc dziecku nauczyć się zasypiać i wypracować własne wieczorne rytuały. Może pomocne mogą okazać się w tym nasze wskazówki?

 

Rozwiąż problemy zdrowotne

Przeszkodą w zdrowym śnie są problemy zdrowotne. Katar, refluks, ząbkowanie, wysoka temperatura, kolki to wskazania do konsultacji lekarskiej. Po ich usunięciu, dziecko poczuje ulgę i łatwiej będzie mu spać bez problemów.

Pozwól dziecku się zmęczyć

Włóż dziecko w chustę, lub nosidełko i pozwól mu sobie towarzyszyć. Wiele maluchów zadowala się zaledwie godzinną drzemką. Jeśli jednak dziecko trochę się zmęczy oglądaniem świata i będzie blisko ciała mamy, może spać nawet dwie, trzy godziny.

Zadbaj o regularny rytm dnia i wieczorne rytuały

Rutyna jest dla dziecka najlepszym środkiem nasennym. Choć nas dorosłych przewidywalność dnia i wciąż te same czynności każdego dnia nużą, dziecku pozwalają poczuć się bezpiecznie. Warto też wypróbować, które z wieczornych rytuałów spodobają się dziecku i najlepiej pozwolą mu się wyciszyć. Może to być wspólne oglądanie obrazków w książeczce, zaśpiewana przez mamę kołysanka, chwila pieszczot, kąpiel. Jeśli zasypianiu malca towarzyszy nocna lampka, nie gaś jej na noc. Jeśli maluch przebudzi się w nocy, znajomy widok pokoiku pozwoli mu zasnąć.

Kładź dziecko do łóżeczka, kiedy jeszcze nie śpi

Tylko w ten sposób nauczysz malca, jak samodzielnie zasypiać. Kiedy będzie płakał, ucałuj go, możesz też uspokoić go cichutkim „ciiii”. Ten sposób funkcjonuje od wieków. Dlaczego nie miałby sprawdzić się i dziś?

Naucz dziecko samodzielnie się uspokajać

Niektóre niemowlęta uspokajają się same, kiedy mają na twarzy pieluszkę, pocierają oczka, czy buźkę. Są maluszki, które usypiają wplatając rękę we włosy mamy. Gdy dziecko osiągnie 6 miesiąc życia można wymienić obiekt uczuć np. misia. Ważne jest, aby przytulanka do usypiania nie była używana w ciągu dnia, tak by kojarzyła się dziecku wyłącznie ze snem.

Nie wahaj się prosić o pomoc

To wielka sztuka, której muszą nauczyć się rodzice. Naprawdę nie wszystko musicie robić sami. Umiejętność oddania części obowiązków, jest niezbędna, kiedy dziecko nie chce spać przez kilka dni i jesteście u kresu sił, bądź nerwy odmawiają posłuszeństwa. Godzina, czy dwie bez dziecka pozwoli ponownie naładować akumulatory, tak by cieszyć się opieką nad dzieckiem.

I najważniejsza rzecz. Nie poddawaj się!

Jeśli dopiero teraz doceniasz rady innych mam, które radziły ci wyspać się na zapas, kiedy byłaś w ciąży, jeśli wydaje ci się, że już dłużej nie wytrzymasz, nie załamuj się. W końcu każde dziecko kiedyś uczy się zasypiać samodzielnie. Ważne, by konsekwentnie próbować znaleźć własny sposób, jak usypiać niemowlaka a za jakiś czas takie dylematy, jak ile powinno spać dziecko, czy dziecko może spać na brzuchu, jak uspokoić noworodka przed snem, bądź jak usypiać niemowlaka staną się tylko wspomnieniem związanym z pierwszymi miesiącami macierzyństwa.

Inne artykuły, które mogą cię interesować o śnie noworodka