Rodzina-w-rodzinie
Nie ma chyba rodzica, który patrząc na przyniesionego prosto ze szpitala malucha nie miałby obaw przez ubieraniem i przewijaniem noworodka. Zawinięte w rożek maleństwo wydaje się tak kruche i delikatne, że każdy najmniejszy ruch wydaje się być dla niego niebezpieczny. Nie ma się jednak czego bać. Dzieci nie są tak kruche, jakby się mogło wydawać. Po paru tygodniach wszyscy świeżo upieczeni rodzice nabierają wprawy i z uśmiechem wspominają pierwsze rozterki. Podpowiadamy, jak sprawnie ubrać i przewinąć noworodka.

Jak sprawnie ubrać noworodka?

Najtrudniejsze w ubieraniu noworodka wydaje się być wkładanie mu koszulki, lub bluzeczki przez głowę i włożenie rączek do rękawków. Czasami dziecko przy przebieraniu bardzo płacze. Trudno to o jakąś cudowną radę. Ważne, by przebierając maluszka unikać gwałtownych i nerwowych ruchów, dbać, by nie dotykać go zimnymi dłońmi. Niektóre dzieci nie lubią też leżeć gołe i są wrażliwe na chłodniejszą temperaturę otoczenia. Zwróć więc uwagę, by przebierać dziecko stopniowo, okrywając dodatkowo pieluszką, lub kocykiem. Na początek kup ubrania, które są praktyczne i łatwo się ubierają tj.: zrezygnuj ze sweterków, czy kaftaników ubieranych przez głowę, lepsze są ciepłe pajacyki, które są rozpinane na rzepy. Problemem mogą też być tasiemki, guziki przy zapięciach, z którymi zmaganie się wymaga nieco czasu i dziecko może się niecierpliwić.

Jak poznać, czy niemowlę jest dość ciepło ubrane?

Noworodka ubieramy zawsze stosownie do temperatury otoczenia, pamiętając, by maluch miał o jedną warstwę ubrania więcej niż dorosły, włączając w to kołderkę, lub kocyk. Jeśli skóra na karku dziecka, jest sucha i przyjemnie ciepła, jest ubrane odpowiednio, jeśli wilgotna i rozgrzana, maluch ubrany jest za ciepło. Jeśli zaś kark jest chłodny, dziecku trzeba założyć dodatkowe ubranko, lub czymś je okryć. Sprawdzając, czy dziecko jest odpowiednio ubrane, nie należy się sugerować temperaturą dłoni. Maluchy mogą mieć rączki chłodniejsze od reszty ciała.
Zanim przebierzesz maluszka, przygotuj sobie wszystkie ubranka. Jeśli o czymś zapomnisz, pod żadnym pozorem nie zostawiaj dziecka samego na tapczanie, łóżku, czy przewijaku. Okryj dziecko i zabierz je z sobą, lub odłóż do łóżeczka.

Jak przewijać noworodka?

Podczas pobytu w szpitalu, na kursach w szkole rodzenia położne dokładnie instruują rodziców, jak przewijać malucha. Jednak ćwiczenia na lalce, przy przyglądanie się czynnościom pielęgnacyjnym wykonywanym przez fachowe ręce, to nie to samo, co samodzielne przewijanie w domu.
Zanim zabierzesz się za przewijanie, przygotuj sobie wszystkie niezbędne akcesoria: pieluszkę, na zmianę, nawilżane chusteczki, maść przeciw odparzeniom, tetrową pieluszkę, zapasowe ubranko. Jeśli nie używasz nawilżanych chusteczek, przyda się miseczka z ciepłą wodą, ręcznik, gaziki i delikatne mydełko. Pieluszki zmieniamy zawsze po zrobieniu kupki i przed lub po karmieniu. Bardzo często maluchy zasypiają zaraz po posiłku i obudzenie maluch na przewijanie może się skończyć potężną awanturą. Dodatkowo maluch narażony jest na ulanie dopiero co zjedzonego posiłku. Lepiej więc przewinąć malucha przed posiłkiem. Jeśli jednak twoje dziecko zazwyczaj robi siusiu, lub kupkę w trakcie, lub zaraz po posiłku, najlepiej jest je przewijać tuż po tym, jak ponosisz je do odbicia.
Przewijając dziecko pamiętaj, by nie podnosić maluszka za nóżki do góry. Jeśli chcesz wysunąć pieluszkę obróć dziecko na bok. Z kolei, gdy chcesz założyć pieluszkę, podłóż dłoń po pupę maluszka i wsuń czystą pieluszkę.

Jak przewijać dziewczynkę?

Jeśli jesteś mamą dziewczynki, pamiętaj, by oczyszczając okolice intymne, zawsze robić to od cewki moczowej do odbytu. To ważne, by nie przenosić bakterii kałowych do pochwy. Po oczyszczeniu i osuszeniu wszystkich fałdek, użyj pudru, lub kremu zapobiegającego odparzeniom. Jeśli skóra dziecka jest podrażniona, użyj kremu z cynkiem. Dobrze, by maluch poleżał też kilka chwil na golaska i powietrzył pupę. Zapinając pieluszką, dbaj, by nie zostały na niej fałdki, i by nie zapinać zbyt ciasno rzepów.

Jak przewijać chłopca?

Jeśli jesteś mamą chłopca, zanim zapniesz pieluszkę, zwróć uwagę, by prącie było skierowane w dół. Inaczej przy kolejnym siusianiu cały mocz wydostanie się bokiem.
Z biegiem czasu nabierzesz wprawy i przewijanie nie będzie już najmniejszym problemem. Wraz z rozwojem dziecka może się okazać, że zmiana pieluchy zmieni się w małe mocowanie. Maluchy, które już potrafią siedzieć, lub chodzić, często niecierpliwią się przy zmianie pieluchy. Dobrze jest mieć wtedy pod ręką małą zabawkę, czy książeczkę, którą maluch zainteresuje się na kilka chwil. U starszych dzieci sprawdzą się też pieluszki w formie majteczek, przy których zakładaniu nie trzeba kłaść dziecka.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.