Mocne strony: szczodrość, kreatywność, pogoda ducha i optymizm

Słabe strony: skłonność do przesady i ryzyka, samouwielbienie

Charakter Strzelca

Strzelce to zdobywcy świata. Wszystko ich interesuje, wciąż są głodni wrażeń. Chętnie poznają nowe rzeczy, przy okazji często zastanawiając się nad ich równoczesnym ulepszeniem. Idą przez życie z pasją, uwielbiają stać w centrum uwagi, być podziwiane i chwalone.

W dyskusjach i sporach lubią mieć ostatnie słowo. Mają szerokie horyzonty, interesują się wieloma zagadnieniami i chętnie dzielą się swoją wiedzą z innymi. Świetnie radzą sobie jako politycy, aktorzy i nauczyciele. Strzelce to mistrzowie złotego środka. Nie są bujającymi w obłokach idealistami, ani zgorzkniałymi realistami. Przyjmują świat, taki jaki jest. Tam gdzie jest to możliwe starają się zaradzić problemom.

Osoby spod tego znaku są wesołe, inteligentne, patrzą na życie z optymizmem. Można na nich polegać, są otwarte na nowości, nie boją się zmian i nie mają uprzedzeń wobec innych kultur, zwyczajów, czy zachowań. Ta otwartość dotyczy również kontaktów międzyludzkich. Strzelce szczerze mówią, co myślą. Nie bawią się w przesadną dyplomację, nawet jeśli mogą tym sobie zaszkodzić. Ich krytyka nie jest jednak złośliwa, czy bezpodstawna. Trudno określić charakter Strzelca, ponieważ z definicji wymyka się wszelkim schematom. Potrzeba poznawania nowych rzeczy pcha go nieustannie do przodu. Strzelce uwielbiają podróże. Ciągłe zmiany miejsc leżą w ich naturze. Uwielbiają poznawać nowych ludzi, świetnie się z nimi rozmawia. W dorosłym życiu cieszą się ogromnym powodzeniem u płci przeciwnej. Często wykazują jednak skłonność do samochwalstwa i przesady.

Rady dla rodziców

Dzieci Strzelce od małego roznosi energia. Trudno im usiedzieć w jednym miejscu, wszędzie ich pełno. Małe Strzelce są pogodne i radosne, choć trudno zwłaszcza w wieku przedszkolnym i wczesno szkolnym okiełznać ich energię. Każdą wolną chwilę najchętniej spędzałyby na podwórku. W domu wszędzie ich pełno. Od piwnicy po dach jeden mały Strzelec potrafi narobić więcej zamieszania niż gromadka dzieci. Rodzice powinni starać się ukierunkować temperament dzieci spod tego znaku. Idealne do tego będą takie dyscypliny sportu jak: bieganie, lekkoatletyka, jazda konna. Strzelce świetnie radzą sobie też z piłką i sportami związanymi z rzutami. Małe Strzelce to zdobywcy świata. Już najmniejsze dzieci chętnie towarzyszą rodzicom podczas urlopu, łatwo adoptują się w nowych miejscach. Nie grymaszą, nie płaczą wśród nieznanych ludzi. To, co nowe nie budzi w nich obaw, lecz zaciekawienie. Wychowanie dzieci spod tego znaku wymaga wiele cierpliwości i miłości. Jest jednak o wiele łatwiejsze niż stawianie na surową dyscyplinę i sztywne reguły. Strzelce szybko zaczynają się interesować dorosłymi problemami. Chętnie czytają literaturę faktu i mierzą się z problemami społecznymi. Wiele radości sprawia im również poznawanie, czy to poprzez literaturę bądź kino, obcych krajów, innych kultur i zwyczajów. Wśród przyjaciół i znajomych często przyjmują rolę powiernika. Strzelce już jako dzieci mają tendencje do naprawiania świata i szukają rozwiązań problemów, które widzą dookoła siebie. Najczęściej prowadzą również ożywione życie towarzyskie. Można z nimi porozmawiać na każdy temat. Ich żywe usposobienie i pogodna natura sprawiają, że są bardzo lubiane. Ich temperament i niezależność mogą im jednak sprawiać problemy w szkole. Zadaniem rodziców jest mądre postawienie granic, tak by rozsądnie ukierunkować indywidualizm małego Strzelca.

Znane Strzelce: Charles de Gaulle, Fryderyk Engels, Miguel de Cervantes, Winston Churchill, Jonathan Swift, Bjornstjerne Bjornson, Heinrich Heine.