Mocne strony: uroda, urok osobisty, wdzięk, nieustępliwość w dążeniu do celu, wytrwałość

Słabe strony: trudności z podejmowaniem decyzji, upór, mała elastyczność, poczucie nieomylności

Charakter Ryb

Ryby żyją we własnym świecie. Obdarzone wybitną kreatywnością i fantazją, często uciekają we własny świat z dala od prozy życia skupionej na wartościach materialnych. Ryby obdarzone są wybitną intuicją, często dostrzegają rzeczy, emocje i nastroje, które są nieczytelne dla większości innych ludzi. Z tego powodu są niezawodnymi przyjaciółmi. Często obdarzone są instynktem opiekuńczym, co dodatkowo sprawia, że w obliczu każdych problemów łatwo znaleźć im właściwe słowa i gesty. Charakter Ryb znakomicie oddają takie cechy jak: gotowość do pomocy, troska, umiejętność dopasowania się, solidarność ze słabszymi, intuicja. Ryby są wspaniałymi, pełnymi oddania lekarzami oraz bardzo dobrymi psychologami, nauczycielami. Przedstawiciele tego znaku często, jako dorośli zachowują dziecięcą naiwność i niewinność. W ekstremalnych sytuacjach i gdy bardzo im na czymś zależy, potrafią się jednak zmobilizować i wówczas ujawniają się w nich nieustępliwość, siła, zdecydowanie w zakresie, o jaki ich nikt wcześniej nie podejrzewał. Cechą ułatwiającą Rybom życie jest silnie rozwinięta intuicja. Dzięki niej potrafią wyjść obronną ręką z każdej sytuacji. Ryby to też często osoby o niezwykłej urodzie, co chętnie wykorzystują, by oczarować otoczenie.

Irytujące u Ryb jest przekonanie o własnej nieomylności i uporczywa chęć radzenia. Ryby niechętnie zmieniają zdanie, nawet jeśli nie mają racji. Lubią mieć ostatnie zdanie. Często są również nadwrażliwe, mają skłonność do pesymizmu.

Rady dla rodziców

Mała Ryba w domu szybko zawojuje serca rodziców oraz bliższej i dalszej rodziny. Silna potrzeba bliskości sprawia, że wychowywanie dzieci spod tego znaku to niekończąca się sesja przytulania i czułości. Dzieci Ryby uwielbiają być blisko rodziców. Już niemowlęta są najszczęśliwsze, gdy mogą nie odstępować rodziców na najmniejszą chwilę i uwielbiają być noszone w chuście.

Dzieci Ryby szybko usamodzielniają się emocjonalnie. Od najmłodszych lat tworzą własny, wyimaginowany świat niczym Alicja w Krainie Czarów. Dzieci Ryby mają często wymyślonych bajkowym przyjaciół, tym bardziej, że w kontaktach w rówieśnikami są zwłaszcza na początku bardzo zachowawcze i zdystansowane. Mali przedstawiciele tego znaku chętnie spędzają czas słuchając bajkowych opowieści. Już maluchy zamęczają rodziców codziennym czytaniem bajek na dobranoc. Wystrój pokoju dzieci Ryb powinien uwzględniać ich potrzeby bajkowości i magii. Nocne lampki z kolorowym światłem, kocyki, pluszowe zabawki i miękkie poduszki sprawią, że maluch szybko sam wyczaruje wokół siebie scenerię dowolnej bajki.

Dzieci Ryby uwielbiają wszystko, co ma związek z wodą. Chętnie pływają, bawią się w wannie, czy taplają w zlewie. W sklepie nie przejdą spokojnie obok gumowych zabawek do kąpieli, konewki, czy dmuchanego materaca.

Dzieci Ryby szybko się uczą wykazując zdolności w wielu dziedzinach. Są jednak niecierpliwe i łatwo się irytują, jeśli jakaś czynność sprawia im trudności. Często są uparte i trudno przekonać je do zmiany zdania. Ich emocje łatwo popadają w skrajności.

Dzieci Ryby nie potrzebują wokół siebie licznego towarzystwa. Lepiej czują się w towarzystwie jednego, dwóch kolegów, niż w licznej gromadzie głośnych dzieci. Rodzice Ryb powinni starać się zapewnić dzieciom spod tego znaku niezbędny im odpoczynek od nowych bodźców i wrażeń. Wystarczająca ilość czasu na odpoczynek i własne zajęcia sprawią, że dzieci Ryby będą chętniej podejmowały się nowych wyzwań, łatwiej im będzie osiągnąć równowagę wewnętrzną i złagodzić wewnętrzne niepokoje.

Znane Ryby: Zygmunt Krasicki, Mikołaj Kopernik, Karol Świerczewski, Fryderyk Chopin, Carlo Goldoni, Karol May, Wiktor Hugo, Liz Taylor, John Steinbeck, Kazimierz Pułaski, Aleksander Orłowski, Wacław Sierpiński, Józef Korzeniowski