Mocne strony: skromność, pracowitość, obowiązkowość

Słabe strony: perfekcjonizm, skłonność do narzekania

Charakter Panny

Osoby spod znaku Panny są niezwykle sumienne. Nie ma dla nich taryfy ulgowej, jeśli czekają na zrobienie pilne zadania. Panny nie znajdują usprawiedliwienia dla spóźnień, czy zaniedbań. W zaciszu domowym uważnej Pannie nie umknie nawet najmniejsza usterka, do której naprawy natychmiast się zabierze, lub zajmie się wyszukaniem odpowiednich fachowców, którzy szybko ja usuną.

Cechuje je również zamiłowanie do porządku i ponad przeciętna obowiązkowość oraz zamiłowanie do perfekcji. Panny stąpają twardo po ziemi, są oszczędne, kochają ciszę i spokój, lubią mieć kontrolę nad swoim życiem. Są oddanymi i szczerymi przyjaciółmi. Można na nich liczyć w każdej sytuacji. Jeśli Panna zobowiąże się do wykonania czegoś, z pewnością zrobi to perfekcyjnie i przed wyznaczonym czasem. Osoby spod tego znaku mają tendencje do wycofywania się. Panny lubią budować wokół siebie swój własny bezpieczny świat. Są konkretne, dociekliwe, mają szczególną zdolność do analizowania różnych zjawisk. Jeśli coś je zainteresuje, potrafią przez wiele tygodni poszukiwać rozwiązań na nurtujące je pytania, zdobywając przy tym wiedzę niemal encyklopedyczną. Trudno je oszukać, czy naciągnąć, ponieważ mają wrodzony dystans i krytycznie podchodzą do z pozoru nawet najbardziej atrakcyjnych ofert, czy propozycji. Osoby spod tego znaku znakomicie radzą sobie w zawodach związanych z techniką, medycyną, planowaniem i zarządzaniem.

Panny mają tendencje do zamartwiania się, często obawiają się wyimaginowanych problemów, wymyślają sobie choroby, czy zmartwienia. Skłonność do dzielenia włosa na czworo sprawia, że miewają trudności w szybkim podejmowaniu decyzji.

Rady dla rodziców

Dziecko spod znaku Panny w domu, to prawdziwy powód do dumy dla rodziców. Dzieci Panny nie sprawiają najmniejszych problemów wychowawczych. Od małego dbają o porządek, są zdyscyplinowane i obowiązkowe. Szlaczki w zeszytach są zawsze staranne, plecak porządnie spakowany, ubranie do szkoły czyste i wyprasowane. Dzieci spod znaku Panny szybko mentalnie dorośleją. Jako nastolatki nie buntują się, są obowiązkowe i pilne. Z czystym sumieniem można im powierzyć np.: opiekę nad zwierzętami, młodszym rodzeństwem, czy domem. Dzieci Panny nie stronią od obowiązków domowych. Lubią wiedzieć, jak coś funkcjonuje. Nie spoczną, dopóki nie znajdą odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Dzieci Panny chętnie bawią się zestawami typu młody technik. Godzinami potrafią rozwiązywać krzyżówki, czy łamigłówki. Ucieszą je również wszelkiego rodzaju układanki, puzzle, narzędzia do majsterkowania. Panny z natury są oszczędne. Dobrym prezentem będzie więc również świnka-skarbonka.  Dzieci Panny lubią sport, odpowiadają im zwłaszcza dyscypliny związane z piłką. Małe Panny dobrze się uczą, ich wyniki w szkole są wyrównane. Sumienne i pilne Panny mają skłonność do zamykania się w sobie i nie obarczania innych swoimi problemami. Rodzice dzieci spod tego znaku powinni uważnie je obserwować, czy w porę zareagować na ewentualne kłopoty. Warto również dać małej Pannie dużo swobody i nie obarczać jej nadmiernie dorosłymi obowiązkami. Dzieci spod tego znaku chętnie podejmują się nowych zdań i świetnie się z nich wywiązują. Powinny mieć jednak czas i warunki, by cieszyć się dzieciństwem i związaną z nim beztroską.

Znane Panny: Wolfgang Goethe, Juliusz Słowacki, Feliks Dzierżyński, Adam Asnyk, Władysław Syrokomla, Greta Garbo, Lajos Kossuth