Płacz dziecka to jedyny sposób komunikowania się ze światem. Dla wielu rodziców jest niezwykle trudno patrzeć, jak ich dziecko płacze. Mimo to przyjmuje się, że zdrowe noworodki płaczą godzinę do trzech dziennie. To co możesz zrobić, to starać się spokojnie te sygnały odczytywać.  Każde dziecko jest inne, ale po jakimś czasie każdy rodzic bezbłędnie odgaduje, co jego malec chciał mu przez płacz powiedzieć.

Jeśli martwi cię płacz noworodka, przeczytaj nasze porady. Z biegiem czasu będzie łatwiej. Po kilku miesiącach dzieci umieją już sygnalizować uśmiechem, gestem, wzrokiem, czy innymi dźwiękami swoje zadowolenie lub nie. Dlatego głowa do góry. Podpowiemy ci, co oznacza płacz dziecka i jak mu pomóc się uspokoić.

Co oznacza płacz dziecka?

Czas na posiłek 
Płacz to niezawodny sposób powiadomienia rodziców, że maluch chce jeść. A ze maluszki mogą jeść niemal co chwilę, częstotliwość płaczu może być naprawdę spora. Jeśli więc maluch płacze, spróbuj podać mu pierś lub butelkę. Częste przystawianie do piersi jest niezwykle ważne zwłaszcza w pierwszych tygodniach karmienia, by pobudzić i uregulować laktację. Nie rezygnuj z karmienia piersią, nawet jeśli masz wrażenie, ze dziecko jest wciąż głodne. Trzeba czasu, by laktacja się uregulowała. Dużo pij, jak najczęściej przystawiaj malucha i bądź dobrej myśli. Zajrzyj też do sekcji o karmieniu piersią.

Atak kolki
Atak kolki to częsta przyczyna popołudniowego lub wieczornego płaczu. Kiedy mówimy o kolce? Jeśli malec płacze co najmniej 3 godziny, co najmniej 3 razy w tygodniu przez co najmniej 3 tygodnie a przy tym pręży się, podkurcza nóżki, ma wzdęty, twardy brzuszek.
Jeśli podejrzewasz, że twój maluszek cierpi z powodu tej dolegliwości przeczytaj Co pomaga na kolkę niemowlęcą – wypróbuj domowe sposoby.

Potrzeba bliskości
Nie ma dla dziecka nic przyjemniejszego niż być na rękach. Maluchy czują bliskość mamy, jej zapach, bicie serca. Jest im dobrze i czują się bezpiecznie. Nieco starsze, gdy zaczną interesować się światem, uwielbiają przyglądać się wszystkiemu. Nic dziwnego, że domagają się brania na ręce. Rodzice czasem czują się zmęczeni i najchętniej położyliby malucha do łóżeczka, by się sobą zajął. Dajmy jednak dziecku siebie w tych pierwszych miesiącach, czy latach życia. Te miesiące naprawdę szybko mijają i zaczynającego chodzić malucha nic nie jest w stanie utrzymać na rękach. Dlatego nie obawiaj się, że „rozpieścisz dziecko”. Nosząc je, dajesz mu to co niezbędne.

Zmęczenie
Małe dzieci choć z pozoru tylko leżą, też się męczą. Często nadmiar bodźców w ciągu dnia, wywołuje u dziecka rozdrażnienie. Zamiast snu pojawia się płacz, choć maluch tarciem oczek, ziewaniem sygnalizuje, że jest zmęczony. Taki płacz wieczorem to sposób na odreagowanie. Dobrze więc popołudniu ograniczyć wizyty gości, wyjścia na zakupy do sklepów z głośną muzyką, nawet głośne rozmowy w domu, czy dźwięk telewizora. Zamiast tego możesz wziąć dziecko do cichego pokoju, zasunąć zasłony i cicho mu coś poopowiadać, pogłaskać, zaśpiewać piosenkę.

Niewygodne ubranka 
Ładne ubranka nie są często wygodne dla dziecka. Wszystkie marszczenia, ozdoby, sztywny dżins, małe adidasy może i wyglądają efektownie, ale mogą powodować dyskomfort u dziecka. Należy również zwrócić uwagę, na ilość warstw ubrań, jakie dziecko ma na sobie. Generalnie mamy tendencję do przegrzewania maluchów, co nie wpływa dobrze na ich samopoczucie. Chłodne rączki i nóżki nie świadczą o wychłodzeniu. Jeśli karczek jest suchy i ciepły, dziecko jest ubrane odpowiednio. Jeśli dziecko nie lubi chłodu, przy zmianie pieluszki, okryj go kocykiem, lub ręcznikiem. Płacz może też wywołać gwałtowne zetknięcie z chłodną chusteczką do wycierania. Zanim ją przyłożysz do skóry dziecka, ogrzej ją w dłoniach.

Początek choroby
Kiedy dziecko nie jest głodne, ma sucho, ma wokół siebie rodziców, lub inne bliskie osoby a nadal płacze, może to oznaczać początek choroby. Dziecko źle się czuje i sygnalizuje to płaczem, zanim pojawią się wszystkie objawy. Jeśli więc uważnie wsłuchasz się w płacz dziecka, będziesz w stanie rozpoznać, że płacz jest bardziej przejmujący, może głośniejszy, lub bardziej cichy. Jeśli dziecko płacze w ma temperaturę, biegunkę, czy wymiotuje, nie ma co czekać, tylko wzywać lekarza. Sygnałem alarmowym jest również zupełny brak jakichkolwiek odgłosów z łóżeczka.

Mokra pieluszka
Pełna pieluszka to niemal pewny płacz. Dzieci źle reagują na wilgoć i ciężar pieluszki. Poza tym ich skóra łatwo się odparza, więc nie zwlekaj z przewinięciem malca.

Jak sobie radzić z płaczem dziecka?

Jak uspokoić płaczące niemowlę?
Jeśli maluch przebywa z Wami już kilka dni, czy tygodni zdążyliście zauważyć, co go uspokaja. Jeśli jednak nadal nie macie swojego sposobu na ukojenie maluszka, mamy kilka sprawdzonych rad.

Co może uspokoić płaczące niemowlę?

Jednostajne dźwięki 
Nawet bardzo rozdrażnione dzieci dobrze reagują na jednostajne, niskie dźwięki. Może to być np.: odgłos odkurzacza, silnika samochodowego, suszarki. Podobne działanie może mieć muzyka, czy śpiewane przez mamę kołysanki. Możesz też wypróbować płyty z muzyką relaksacyjną. Mamy polecają też odgłosy wielorybów, które przypominają dźwięki, które dochodziły do uszu malucha w łonie matki.

Kołysanie na rękach
Ciepło mamy, bicie serca, rytm jej oddechu odprężają dziecko. Nawet jeśli jesteś zmęczona i nie masz siły na kołysanie, usiądź i mocno przytul dziecko. Niech poczuje twoją bliskość. Podobne działanie ma też kołysanie lub spacer w wózku, lub przejażdżka samochodem w foteliku niemowlęcym.

Masaż
Jeśli nie wiesz, jak zrobić masaż dziecku, przeczytaj Dobroczynny masaż niemowlaka lub obejrzyj film. Zresztą nie liczą się tu bardzo profesjonalne umiejętności. Ważny jest kojący dotyk, ciepło rąk mamy. Można malucha dociskać, muskać. By masaż był przyjemnością, musisz reagować na zachowanie dziecka i za nim podążać.

Zmiana pozycji przy karmieniu 
Może to mieć duże znaczenie zwłaszcza, jeśli dziecko cierpi z powodu wzdęć. Spróbuj karmić malucha jak najbardziej w pionie, by ograniczyć łykanie powietrza. Po jedzeniu ponoś malucha, by mu się odbiło.

Smoczek
Choć o smoczku powiedziano już wiele, dla niektórych dzieci jest on niezbędny, by się uspokoić. Silny odruch ssania, może też zaspokoić pierś. Ssanie pomaga dziecku się uspokoić, odpręża, rozluźnia mięśnie brzucha.

Ciepła kąpiel 
Ciepła kąpiel rozluźnia i odpręża, ale żeby się cieszyć, trzeba się kąpieli nauczyć. Jeśli maluch się niecierpliwi w wanience, nie zmuszaj go do kąpieli, bo atak płaczu jeszcze się nasili. Możesz odkręcić mocno wodę. Szum powinien zainteresować i uspokoić maluszka. Wiele dzieci nie lubi też intensywnego górnego światła w łazience.

Spokój rodziców
Twoje emocje udzielają się dziecku. Jak gąbka chłonie rozdrażnienie, strach i niepewność wszystkich osób, które się nim opiekują. A akurat spokój i opanowanie opiekunów są w tym okresie malcowi najbardziej potrzebne. Co zatem robić? Spokojnie wypróbuj podane przez nas sposoby, łagodnie mów do malca, przebierając, myjąc, czy karmiąc dziecko staraj się wykonywać pewne, lecz delikatne ruchy.

Co robić, gdy płacz nie ustaje?
Czasami trzeba pogodzić się z faktem, że być może akurat twój maluszek ma takie płaczliwe usposobienie. Im będzie większy i odporniejszy, tym silniejsza będzie jego odporność na bodźce i psychika. Najważniejsze to zachować spokój i zapewnić sobie maksymalnie dużo wsparcia i wypoczynku. Niech nie przyjdzie ci do głowy kajać się, gdy zdrzemniesz się z dzieckiem. Potrzebujesz odpoczynku i wsparcia, by mieć siłę zajmować się dzieckiem przez kolejne dni.

Jak odpocząć z płaczącym niemowlakiem u boku?
Jeśli czujesz, że już dłużej nie dasz rady, koniecznie zrób sobie przerwę. Nic się nie stanie, jeśli dziecko przez chwilę zostanie samo – nawet płacząc. Wyjdź do drugiego pokoju, na balkon, zadzwoń do mamy lub przyjaciółki. Postaraj się też, by ktoś mógł nawet na kilka godzin przejąć od ciebie malca. Potrzebujesz czasu dla siebie i nie przeznacz go tylko na sprzątanie. Wyjdź na spacer, spotkaj się z kimś, albo poleż i po prostu nic nie rób. Niech to będzie czas tylko dla ciebie.

Jeśli rodzina jest daleko, a nie masz wokół nikogo bliskiego, zajrzyj na nasze forum. Są tam mamy, które mają podobne problemy. Razem łatwiej jest przejść przez trudne chwile. Dlatego nie załamuj się. Jesteśmy przecież razem.

 

Inne tematy, które mogą Cię zainteresować:

Zdjęcie: Zgoda na publikowanie wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.