wózek
Wózek należy do niezbędnych akcesoriów kupowanych dla dziecka. Jego zakupowi towarzyszy wiele dylematów, liczne godziny spędzone w sklepie bądź na forach internetowych na porównywaniu poszczególnych modeli, kolorów tapicerek i wyborze dodatkowego wyposażenia.

Zapoznaj się z instrukcją obsługi

Po zakupie, w ferworze opieki nad dzieckiem, często traktujemy go po macoszemu, zapominając, ze jak każda rzecz wymaga właściwej pielęgnacji i konserwacji.
Kolejna ważna rzecz to właściwa eksploatacja. Wózki, foteliki są skonstruowane tak, by można je było łatwo i wygodnie złożyć. Ich obsługa nie jest skomplikowana, lecz na prezentacji w sklepie czasami trudno zapamiętać co i jak nacisnąć, by np. wypiąć gondolkę, czy złożyć wózek do samochodu. Zatem pierwsza rzecz, którą powinno się zrobić po powrocie do domu ze sklepu, to przeczytanie instrukcji obsługi. Zazwyczaj tego nie robimy, zdając się na pamięć i intuicję. Ryzyko jest jednak duże, że kiedy na siłę będziemy próbowali choćby złożyć stelaż, plastikowe elementy obudowy odegną się, lub połamią.

Pranie i konserwacja

Najwięcej uwagi przy eksploatacji wózka poświęcamy zabrudzeniom, bo one są widoczne na pierwszy rzut oka. Jeśli wózek ma służyć kilka lat, najlepiej jeszcze młodszemu rodzeństwu, warto odpowiednio dbać o tapicerkę. Na metce zawsze podany jest sposób prania i konserwacji. Zazwyczaj pierze się je w letniej wodzie w 30 stopniach, bez wirowania, z dodatkiem łagodnego płynu do prania. Najlepiej jednak zrezygnować z prania w pralce, by nie wygnieść zanadto obicia, a prać je pocierając miękką szczotką lub ściereczką.

Raz na jakiś czas trzeba sprawdzić ilość powietrza w kołach, przesmarować gniazda osi i nity. Jeśli powstaną jakieś uszkodzenia, najlepiej gdy zajmie się nimi serwis. I w przypadku wózków sprawdza się stara zasada, że z małej dziurki powstaje duża dziura. Dalsza eksploatacja wózka z jakimś uszkodzonym nawet małym elementem, spowoduje, że za jakiś czas usterka będzie większa a jej naprawa zdecydowanie bardziej kosztowna i czasochłonna.

Raz na jakiś czas trzeba wytrzeć wszystkie elementy wózka, wyciągnąć materac, zdjąć pokrowiec. Dzieci często w wózku jedzą, bawią się różnymi zabawkami, czy dostają do potrzymania np.: gałązki, kasztany. Okruszki z bułki, kawałki liści, piasek, to wszystko lubi zawieruszyć się w wózku i też może uszkadzać np.: zapięcia do pasów.

Właściwa eksploatacja

Właściwa eksploatacja i konserwacja wózka, znacznie przedłuża jego żywotność. Jest to tym bardziej istotne, że wiele mam nie poprzestaje na jednym modelu. Często okazuje się, że wózek nie sprawdza się w eksploatacji, bo np.: jest zbyt ciężki, by wnosić do po schodach z zakupami i dzieckiem, lub trudno mieści się w bagażniku samochodu, ma zbyt mały kosz na dodatkowe drobiazgi, ciężko się rozkłada. Jeśli mamy sprawny i dobrze wyglądający własny egzemplarz, stosunkowo łatwo jest go sprzedać i przeznaczyć środki na zakup nowego modelu. Sporo mam kupuje np.: głęboki wózek z drugiej ręki, licząc się z tym, że po jakimś czasie i tak przyjdzie czas na lżejszą sportówkę.

Dbajmy więc o wózek i dodatkowe elementy jego wyposażenia: pokrowce, dodatkowe poduszki do fotelika, parasolki. Czasami, zwłaszcza jeśli korzystamy z wózka 3 w jednym łatwo je zapodziać, czy zgubić. Jeśli od razu wypierzemy i odłożymy do piwnicy odpowiednio zapakowane by się nie kurzyły wszystkie elementy fotelika dla niemowląt, unikniemy nerwów szukając ich po 2 latach, gdy będziemy chcieli sprzedać cały komplet, kiedy maluch wyrośnie już ze sportówki.

Zgoda na publikację zdjęcia: Shutterstock

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować?