Noworodek-rozwoj-zmysly-noworodka
Każdy rodzic doskonale wie, jak istotna dla prawidłowego rozwoju noworodków i niemowląt jest odpowiednia dla wieku dziecka ilość snu. Z tego powodu wielu rodziców niepokoi się częstymi pobudkami swoich pociech, a także odczuwa dyskomfort i zmęczenie koniecznością wielokrotnego wstawania w nocy do maluszka. Niejeden rodzić zastanawia się, czy nocne budzenie się dziecka jest czymś normalnym.

Kiedy maluch śpi oznacza to, iż nie tylko odpoczywa, ale również rozwija się – jego ciało wytwarza hormon wzrostu, a komórki ciała namnażają się. Podczas snu w mózgu dziecka tworzą się nowe połączenia nerwowe pomiędzy neuronami.

Ile czasu śpi małe dziecko?

Podaje się, że w pierwszym miesiącu życia dziecko śpi od szesnastu do dwudziestu godzin na dobę. Wraz z upływem czasu, młody człowiek potrzebuje coraz mniej snu. Pomiędzy pierwszym, a trzecim miesiącem, maluch sypia już sześć do ośmiu godzin w nocy oraz dwa, trzy razy w ciągu dnia przez jedną do dwóch godzin. Im dziecko starsze, tym mniej czasu potrzebuje na sen, zaś coraz częściej przesypia całą noc. Organizm niemowlaka ma wewnętrzne poczucie czasu i sam reguluje pory aktywności i odpoczynku. W okolicach trzeciego miesiąca życia ten wewnętrzny rytm dobowy zaczyna się regulować, a sen malucha staje się bardziej systematyczny – dziecko uczy się bowiem umiejętności świadomego rozróżniania światła od ciemności.

Problemy z zasypianiem

Maluszek może mieć problem z zaśnięciem z wielu różnych powodów. Do tych najbardziej prozaicznych i zarazem najczęstszych zaliczamy sytuacje, gdy dziecko jest głodne, ma pełną pieluszkę, czy zbyt ciasne ubranko. Kłopot z zaśnięciem może być spowodowany przemęczeniem, nadmiarem bodźców docierających z otoczenia (światło, dźwięki, dotyk, zapach), potrzebą kontaktu z rodzicem, czy nawet infekcją lub chorobą. Bardzo ważne dla bezproblemowego zasypiania dziecka jest niezaburzanie jego dobowego rytmu dnia. Dlatego niezmiernie istotne jest ustabilizowanie pór spania malucha – jest to zadanie, które okazuje się nierzadko wyzwaniem dla rodziców (szczególnie tych niedoświadczonych) . Należy przestrzegać pewnych zasad, wśród których jedną z najważniejszych jest regularne karmienie i wykonywanie czynności pielęgnacyjnych. Zatem rodzice powinni przyzwyczaić dziecko do stałych godzin posiłków, spacerów, ablucji. By ułatwić maluchowi zasypianie warto zadbać o odpowiednio przygotowaną kąpiel i delikatny masaż po, które pozwolą dziecku na odprężenie i wyciszenie. Nie bez znaczenia są także wieczorne rytuały – na przykład śpiewanie kołysanek, czytanie bajek itp.

Nocne budzenie się

To co sprawia dziecku kłopot z wieczornym zasypianiem, może być również przyczyną jego wybudzania się w nocy. Sen nocny jest dłuższy niż drzemki za dnia. Małe dziecko karmione piersią potrafi jednorazowo przespać w nocy trzy do czterech godzin. Później robi się głodne i wybudza. Z kolei maluch żywione mlekiem modyfikowanym potrafi przespać nawet do ośmiu godzin. Mieszanka modyfikowana  jest bowiem treściwsza niż naturalny pokarm. Dziecko, krótko po narodzinach powinno być karmione co dwie do czterech godzin. Po ukończeniu przez maluszka trzeciego miesiąca życia, jego przewód pokarmowy jest już na tyle rozwinięty, że żołądek jest w stanie pomieścić wystarczającą ilość pokarmu, aby możliwe było przespanie pięciu, sześciu, a nawet ośmiu godzin bez poczucia głodu (warunkowane jest to sposobem karmienia – pierś lub butelka). Gdy osesek obudzi się w nocy, a nie ma potrzeby podania mu mleka, ani przewinięcia, warto nie brać go od razu na ręce, a tylko upewnić się, że wszystko jest w porządku. Dzięki temu unikniemy przyzwyczajenia potomka do nocnego wielogodzinnego noszenia na rękach.

Nocny sen bez przerw

Uważa się, że niemowlę przesypia całą noc efektywnie, jeżeli bez wybudzania się śpi pięć godzin. Aktywnie spędzone popołudnie i wieczór są pomocne w utrzymaniu snu malucha przez całą noc. Nie można jednak doprowadzać do przemęczenia niemowlaka, gdyż efekt będzie odwrotny.

Pomimo, iż noworodki i niemowlęta przesypiają większą część doby, to rodzice nie mogą cieszyć się spokojem, bo maluch budzi się często. Nie jest to jednak powód do zmartwień o ile przyczyną wybudzania się nie jest choroba. Jest to zapewne swego rodzaju uciążliwość dla rodziców, z którą po prostu muszą nauczyć się funkcjonować.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować: