W pierwszych tygodniach po powrocie ze szpitala możesz mieć wrażenie, że z maluchem nic się nie dzieje. Je niemal nieustannie i przesypia większość dnia i nocy. Twoje dziecko musi najpierw przyzwyczaić się do świata zewnętrznego i nauczyć się żyć poza brzuchem mamy. Choć wydaje się, że znajduje się w swoim świecie chłonie świat wszystkimi zmysłami. Noworodek słabo widzi. Jego zdolność widzenia sięga około 30 centymetrów. Jak najczęściej więc nachylaj się nad nim i pozwalaj przypatrywać się swojej twarzy. To dla niego najbardziej fascynujące na świecie. Jeśli wysuniesz język, odczekaj chwilę. Maluch z pewnością będzie próbował cię naśladować.

Wygląd malucha

Z wyglądu dziecko nie przypomina jeszcze słodkiego bobasa z reklam. Może jeszcze utrzymywać się zaczerwienienie, żółtaczka. Skóra dziecka często się łuszczy, nierzadko pojawiają się na niej wybroczyny i krostki. Oczka są zapuchnięte. Nóżki i rączki malca są jeszcze zgięte. Jego pozycja odzwierciedla jeszcze ułożenie płodowe. Nie martw się też, że nóżki malucha układają się w literkę O. Wyprostują się z czasem. U niektórych dzieci ma to miejsce w 5-6 miesiącu życia. Niekiedy trzeba na to poczekać aż do drugiego roku życia.

Rozróżnianie dnia i nocy

Noworodek nie rozróżnia w żaden sposób dnia od nocy. Budzi się, kiedy jest głodny. Dla rodziców oznacza to pobudki o najbardziej kłopotliwych porach. Zmęczenie w pierwszych tygodniach jest ogromne, ale nic nie można na to poradzić. Jedzenie jest dla noworodka najważniejszą rzeczą. 8-15 karmień na dobę jest najzupełniej normalne. Dzieci karmione butelką mają dłuższe okresy snu między karmieniami niż dzieci na piersi. Noworodek przesypia 16-17 godzin na dobę. Pierwsze oznaki dobowego rytmu zaczną się krystalizować w 6-8 tygodniu życia.

Płacz – kiedy się niepokoić?

Rodziców w pierwszych tygodniach życia często niepokoi płacz dziecka. Podchodźcie do tego spokojnie. Maluch płacze, ponieważ to jedyny sposób, w jaki potrafi komunikować się ze światem. Płacze, gdy jest głodny, śpiący, ma mokro, czy nie chce być sam. Choć na razie wydaje wam się, ze jest to po prostu głośny płacz.  Z czasem nauczycie się rozróżniać różne jego rodzaje i potrzeby które w ten sposób dziecko sygnalizuje.
W miarę upływu czasu maluchowi będą wydłużały się okresy aktywności, kiedy nie będzie spał a będzie leżał w łóżeczku i rozglądał się wokoło. Dzieci są bardzo wrażliwe na światło. Możesz więc zaobserwować, jak maluch chętnie będzie odwracał główkę w kierunku źródła światła. Od pierwszych chwil jak najwięcej mów do dziecka, noś, kołysz, całuj i dotykaj malca.

Sztuka uważności

Noworodki lubią kontrasty. Obrazki w biało-czarnych kolorach z pewnością zainteresują maluszka. Nie przesadzaj jednak z ilością bodźców. Maluch w tym wieku potrafi skupić uwagę zaledwie przez chwilę. Zbyt dużo wrażeń rozdrażni go i zapewne zabawa skończy się płaczem. Zwracaj uwagę na sygnały, które wysyła ci dziecko. Jeśli ziewa, odwraca główkę, czy nieruchomo patrzy przed siebie, potrzebuje odpoczynku.

 

Co potrafi dziecko w pierwszym miesiącu? *

 

próbuje chwycić i ssać przedmioty znajdujące się okolicy ust

mocno chwyta podany palec

dokładnie wpatruje się w twarz znajdującą się w niedalekiej odległości

 

 

*Podane informacje mają charakter orientacyjny. Pamiętajmy, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i że nieznaczne opóźnienie lub przyśpieszenie rozwoju dziecka występuje dość często i  nie powinno być  powodem do niepokoju.

Prawa do wizerunku podpisane z Shutterstock