
Wizyty lekarskie
Jeśli pracujesz, pewnie niełatwo będzie znaleźć ci czas na towarzyszenie jej podczas każdego badania. W miarę możliwości staraj się jednak być przy niej, zwłaszcza kiedy będzie miała robione USG. Możesz wtedy podejrzeć, jak rozwija się wasze dziecko. Kto wie, może to właśnie tobie uda się zobaczyć, czy maluch okaże się chłopcem, lub dziewczynką. Staraj się też czytać o tym, jak rozwija się ciąża, rozmawiaj dużo z przyszłą mamą o tym, jak się czuje. Dzięki temu łatwiej będzie ci zrozumieć, że czasami może być zmęczona, rozdrażniona, bądź wybuchać płaczem bez powodu.
Dieta
Prawidłowe żywienie w ciąży ma ogromny wpływ na zdrowie matki i dziecka. Samopoczucie twojej partnerki też w dużej mierze będzie zależało, od tego w jaki sposób ty będziesz reagował na systematycznie przesuwającą się wskazówkę u wagi. Bogata w składniki mineralne odpowiednio zbilansowana dieta pomoże jej uniknąć zbędnych kilogramów. Dbaj więc o to, by były w domu zdrowe przekąski: orzechy, rodzynki, zachęcaj do jedzenia warzyw i owoców, picia wody mineralnej zamiast słodkich soków. Sam nie opychaj się batonami i colą. Zmiana przyzwyczajeń żywieniowych wyjdzie na zdrowie wam obojgu. Miej jednak świadomość, że ciąża to stan wyjątkowy. Jeśli więc twoja partnerka obudzi cię w środku nocy, bo koniecznie będzie musiała zjeść kiszone ogórki, kebab, lub lody, nie wzbraniaj się przed wizytą na stacji benzynowej. Będzie ci za to dozgonnie wdzięczna.
Ćwiczenia i spacery
Zachęcaj partnerkę do aktywności fizycznej. Ruch w ciąży jest konieczny. Kobiety, które ćwicz łatwiej znoszą poród, szybciej wracają do formy po narodzinach dziecka. Jeśli więc twoja partnerka zechce chodzić na zajęcia dla kobiet w ciąży, nie krytykuj jej. Znajdź czas, by zawieźć ją do klubu. Wiele ćwiczeń można też wykonywać w domu, co nie wymaga żadnych nakładów finansowych, ani skomplikowanych przyrządów. Możecie też razem chodzić na spacery czy na basen. Warto pamiętać, że lepiej ćwiczyć częściej a mniej intensywnie, niż np.: długo raz w tygodniu.
Pomoc w porządkach domowych
Weź na siebie odkurzanie, wycieranie kurzu, mycie okien, schodów, czy trzepanie dywanów. Nie pozwalaj również na samodzielne malowanie ścian, czy przesuwanie mebli. Nadmierny wysiłek mógłby wywołać przedwczesny poród, podobnie jak ewentualny upadek.
Wizyty w szkole rodzenia
Na zajęciach w szkole rodzenia położne i lekarze prowadzą wykłady, jak przebiega poród, okres połogu, jak pielęgnować noworodka. Wiele uwagi poświęca się też karmieniu piersią. Szkoła rodzenia przyda się zwłaszcza rodzicom debiutantom, bo oprócz zajęć teoretycznych jest też czas na ćwiczenia praktyczne, czyli np.: kąpanie i przewijanie lalek-manekinów. Sporo można się też dowiedzieć o sferze psychicznej związanej z narodzinami, co pozwala łatwiej zrozumieć emocje, które pojawiają się z związku z porodem i po narodzinach dziecka. Dzięki temu para łatwiej odnajduje się w roli rodziców.
Organizowanie wolnego czasu
Choć twoja partnerka często może narzekać na samopoczucie, czuć się zmęczona, staraj się spędzać z nią jak najwięcej czasu. Dopóki maluch nie przyjdzie na świat, macie czas, by nacieszyć się sobą i korzystać z uroków życia towarzyskiego. Jeśli więc tylko macie środki i czas na to pozwoli, w drugim trymestrze zaplanuj krótki urlop. A na co dzień pozostaje wypad do teatru, kina, do znajomych. Oprócz tego, że wkrótce zostaniecie rodzicami, macie jeszcze prawo i obowiązek nie zapominać o tym, że jesteście parą.
Kupowanie akcesoriów niemowlęcych i ubranek
Umówimy się, wizyty w sklepie, to nie jest coś, co mężczyźni lubią najbardziej. Wiadomo jednak, że twoja partnerka i tak nie odmówi sobie przyjemności pokazywania wybranych kaftaników, maleńkich bucików i dziesiątek innych rzeczy, o których istnieniu dotychczas nawet nie wiedziałeś. Męskie punkt widzenia przyda się z pewnością, by trzymać pod kontrolą wydatki a także wybrać wózek, nosidełko, leżaczek. Oczywiście nie musimy przypominać, że pomagasz nosić do samochodu lub organizujesz transport do domu wszystkich cięższych rzeczy.
Jedno jest pewne, przed wami ważny czas, który jeśli dobrze go wykorzystasz, pozwoli wam zbliżyć się do siebie w oczekiwaniu na narodziny dziecka.
Zdjęcie: Prawa do wykorzystywania wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.
To częsty błąd kobiet, które wszystko chcą robić same a potem narzekają, że umierają ze zmęczenia.
Chciałem zajmować się córką. Ale od pierwszego dnia słyszałem, że wszystko robię nie tak. Nie tak trzymam do karmienia, nie tak przebieram, nie tak przewijam. Żona i teściowa wszystko robiły lepiej.Finał jest taki, że tylko oglądam małą jak śpi, bo wolę siedzieć w pracy niż tego wysłuchiwać.
Żonie kazać się wyspać, a teściową odesłać. Warto słuchać rad, ale proszę nie dać się krytykować.. Jeszcze nie słyszałam, żeby tata z miłości mógł “uszkodzic” dziecko, bo np źle trzyma. Wpis był już dawno, ale niech się Pan opiekuje córka jak najwięcej i jak najczęściej. Kapanie i wariacje na dywanie to domena tatusiow. Życzę czerpania przyjemności z wszelkich takich obowiązków!