Nieco przewrotny tytuł, bo fakt, że zostaliście rodzicami nie sprawia, że nagle przestaliście być parą. Wiele małżeństw i związków nieformalnych przeżywa kryzys po narodzinach dziecka.

Rodzina_jak dbac o związek

Para a nie tylko rodzice

Zaabsorbowani opieką nad noworodkiem, często zmęczeni, nierzadko jeszcze zmuszeni do szybkiego powrotu do pracy, nie mają już ani czasu, ani ochoty na specjalne zabiegi wokół partnera. I choć zasada koncentracji również na związku (dla własnego dobrego humoru, poczucia atrakcyjności, możliwości uzyskania wsparcia i dla dobra dziecka) dotyczy obu stron, w pierwszym okresie po narodzinach dziecka, łatwiej jest mężczyźnie wyjść z inicjatywą.
Mama malucha siłą rzeczy skupia swoją uwagę na dziecku, opiekując się nim niemal całą dobę. Łatwo się w tym zatracić, więc zamiast narzekać, że jest się odsuniętym na boczny tor, warto przejąć sprawy w swoje ręce.

Jak dbać o związek, kiedy pojawia się dziecko?

– w największym zachwycie nad malcem nie zapominaj, że jesteś też żoną/mężem, partnerem, czy partnerką i nie zaniedbuj tej relacji
– zorganizuj opiekę na jeden, czy dwa wieczory w tygodniu, które poświęć na swoje potrzeby: odpoczynek, hobby, kawę z przyjaciółką, wyjście do fryzjera i spotkanie z drugą połową. Staraj się nie opowiadać tylko o dziecku. Przed jego urodzeniem, temat dziecka w rozmowach nie istniał i nikt na spotkaniach nie milczał
– jeśli któreś z was jest zbyt zmęczone, by szykować się i wyjść z domu, posiedźcie razem przed telewizorem, lub niech każde z was zajmie się swoimi sprawami. Dbajcie jednak o fizyczną bliskość, siedźcie na jednej kanapie, czy leżcie na łóżku w sypialni, czytając każde swoja książkę
– jeśli spędzasz całe dnie w pracy, dzwoń do domu podczas przerwy obiadowej i zapytaj co słychać. Wysłuchaj zachwytów, skarg i żali mamy malucha, nawet jeśli jest codziennie mówi o tym samym. Frustracja, smutek, czy poczucie niespełnienia lub niezrozumienia, które często pojawiają się u mam siedzących całe dnie z dzieckiem w domu, nie wynikają z niechęci do opieki nad dzieckiem. Dobre słowo potrafi przenosić góry. Doceń ten wysiłek, zapytaj, czy jest zmęczona, czy potrzebuje pomocy. Po powrocie do domu, zrób jej herbaty, zaproponuj, że ty przygotujesz posiłek. Oczywiście po całym dniu spędzonym w biurze, jest to pewnie ostatnia rzecz na którą masz ochotę. Chodzi o to, byś pamiętał, że mama malucha wbrew pozorom też pracuje cały dzień i powinna mieć chwilę wytchnienia.
– opowiadaj, co dzieje się u ciebie w pracy, dziel się pomysłami. Fakt, że twoja partnerka cały dzień spędza z dzieckiem, nie oznacza, że nagle stała się inną osobą. Jeśli wcześniej komentowaliście wspólnie, to co dzieje się w np.: w polityce, nie ma powodu, by nadal tego nie robić. Gdy dziecko pójdzie wieczorem spać, macie czas dla siebie. Jeśli tylko starczy wam sił, wykorzystajcie go na rozmowę.
– Rozmowa i dzielenie się otwarcie swoimi uczuciami i pragnieniami są kluczem do harmonii i porozumienia. Jeśli czegoś potrzebujesz: pomocy, uwagi, czułości lub ciepła, otwarcie o tym powiedz. Niech to nie będzie zarzut, czy pretensja. Podobne odczucia ma z pewnością również partnerka, tylko nie zawsze ma siłę, czas i chęć o tym mówić.
Każda para ma oczywiście inne potrzeby, ale uczucie bliskości jest podstawą dobrego związku. Dziecko jest do niego dodatkiem. Dobre relacje z dziećmi mogą powstać jedynie, kiedy nie są budowane kosztem więzi z partnerem, czy partnerką. Warto o tym pamiętać, mając na uwadze, że za kilka lat dzieci wyfruną z domu. Zatem to więź między rodzicami powinna być podstawą życia rodziny.

Zdjęcie: Zgoda na wykorzystywanie wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.