Jak poznac_437969_1280Nie ma kobiety, która przynajmniej raz w życiu nie zadawałaby sobie takiego pytania. Kocha, czy nie kocha? Odpowiedź na to pytanie ma kolosalne znaczenie i dla nieśmiałej gimnazjalistki przeżywające swoje pierwsze miłości i dla zapracowanej business women, która z drżeniem serca oczekuje kolejnego sms-a od ukochanego.

Jak więc poznać, czy on rzeczywiście traktuje nas poważnie i nie tracić czasu ani na bierne czekanie, czy też życie nadzieją, że on się zmieni. Otóż faza ostrego zakochania ma to do siebie, że zazwyczaj obie strony starają się bardziej. Kiedy opadnie pierwsze oczarowanie i we wspólne życie wkradnie się nieco więcej rutyny, zaangażowanie w sprawy partnera, chęć sprawienia mu przyjemności, czy niesienia spontanicznej pomocy również jest mniejsza.

Jeśli więc już na początku musisz udowadniać sobie, zatroskanej rodzinie i przyjaciołom, że on to ten jedyny, nie jest to najlepszy zwiastun. Często jednak się zdarza, że choć intuicja podpowiada, że partner niekoniecznie jest tak zaangażowany, jak my, same staramy się siebie przekonać, że jest inaczej, tłumacząc przed sobą i światem kolejne wpadki ukochanego.

Czy można rozpoznać miłość?

Niestety nie warto w tym względzie zdać się na wróżenie z fusów. Gdy ma się już nieco więcej niż naście lat i przed sobą perspektywę kolejnej romantycznej miłości, odpada również wróżenie z płatków kwiatów. W tym względzie przyda się nieco zdrowego rozsądku, odrobina dystansu i szczerość przede wszystkim wobec samej siebie. Jeśli on kocha, łatwo się o tym przekonać i wcale nie są ku temu potrzebne jakieś wielkie teatralne gesty, o których często marzą kobiety mając w pamięci słynne filmowe pary.
Na co dzień liczą się drobne gesty, które świadczą o szacunku, trosce, liczeniu się ze zdaniem partnerki i dbałości o wspólną przyszłość. Przeanalizuj więc zachowania swojego ukochanego i sprawdź, czy możesz twierdząco odpowiedzieć na poniższe stwierdzania.

Kilka przykładów świadczących o tym, że on kocha

1. Uwielbia spędzać razem czas.
2. Nie ukrywa cię przed rodziną i znajomymi.
3. Potrafi zrezygnować ze spotkania z kumplami, by spotkać się z tobą.
4. Spontanicznie proponuje pomoc.
5. Gdy nie możecie się spotkać, zawsze dzwoni lub wysyła sms.
6. Wspiera twoje ambicje, plany i marzenia
7. Gdy opowiada o swojej przyszłości, jest tam miejsce dla ciebie.
8. W kwestiach spornych nie stara się na siłę forsować swojego zdania.
9. Liczy się z twoją opinią dotyczącą jego osoby: wyglądu, pracy, sposobu spędzania wolnego czasu.
10. Nie zagarnia cię dla siebie, dba to, byś miała dobre relacje z rodziną i przyjaciółmi.
11. Nie stara się zmienić na siłę twoich upodobań, wyglądu, zainteresować.
12. Nie kpi i nie wyśmiewa, cokolwiek nie zdarzyłoby ci się zrobić.
13. Troszczy się o twoje zdrowie i bezpieczeństwo.
14. Potrafi stanąć w twojej obronie.

Co jeszcze?

Gdy już uda ci się pochylić chwilę nad waszą relacją, zastanów się, czy podoba ci się stosunek ukochanego do religii, stosunek do jego rodziny, osób chorych, starszych, dzieci. Miłość to jedno, a różnice światopoglądowe, czy odmienne zdanie na temat pieniędzy, podziału ról w domu, czy w kwestiach wychowawczych potrafiły położyć kres niejednej znajomości.
Jeśli więc okaże się, że wiele was dzieli, nie warto żyć marzeniami. Uczmy się na doświadczeniach innych kobiet. Przymykanie oczu, czy strategia unikania konfliktów na dłuższą metę się nie sprawdzają.
Jeśli on kocha naprawdę, powinnaś to widzieć i czuć każdego dnia a nie na siłę przekonywać siebie, że tak jest.

Zdjęcie: Pixabay/ Takmeomeo /CC0 Public Domain