
Nieleczona celiakia to niedożywiony organizm
Jak to możliwe? Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną – po spożyciu glutenu organizm chorego dziecka atakuje własne tkanki. Celem są kosmki jelitowe, których zadaniem jest przyswajanie składników odżywczych z pożywienia czy leków. Zniszczone kosmki nie mogą wchłaniać witamin i minerałów, co skutkuje licznymi niedoborami. To właśnie z tego powodu organizm ma problemy, żeby prawidłowo funkcjonować.
Celiakia u dzieci – głównym objawem są bóle brzucha
Dzieci z celiakią najczęściej skarżą się na kłopoty z układem pokarmowym, które mogą wystąpić już w wieku niemowlęcym. Są to nie tylko bóle brzucha, ale też wymioty, biegunki, nudności czy wzdęcia. Niestety objawy te rzadko kojarzone są z celiakią, a częściej z alergiami, pasożytami czy innymi schorzeniami.
Tymczasem nieprawidłowa diagnoza i brak leczenia mogą spowodować u dziecka nie tylko pogłębienie nieprzyjemnych dla niego objawów,ale i niebezpieczne powikłania w przyszłości. Należą do nich m.in. marskość wątroby, niedorozwój szkliwa zębowego, problemy z płodnością, depresja czy nowotwory.
Niski wzrost i niska waga – inne objawy celiakii u dzieci
Ze względu na liczne niedobory u dziecka obserwuje się niski wzrost i niską wagę, a czasami także afty w jamie ustnej, anemię, osteoporozę czy padaczkę. Chore dziecko rośnie wolniej od swoich rówieśników i wolniej się rozwija, może być też rozdrażnione i smutne. Także jego sylwetka może zdradzać, że coś jest nie tak: opuszczone pośladki i ramiona oraz powiększony brzuch to inne symptomy celiakii. Objawy trwałej nietolerancji glutenu mogą zmieniać się m.in. wraz z wiekiem dziecka.
Tylko 5% chorych zdaje sobie sprawę, że ma celiakię
Która może występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Trwała nietolerancja glutenu może uaktywnić się w każdym wieku, np. pod wpływem ciąży, dużego stresu czy spadku odporności. Co więcej, dziecko nie może z niej po prostu „wyrosnąć”. Nawet jeśli nie ma objawów lub są one bardzo delikatne i niekojarzone z celiakią, nieleczone schorzenie może siać spustoszenie w całym organizmie.
Diagnostyka celiakii – najpierw badania DNA
Na celiakię mogą zachorować tylko te osoby, które mają do niej predyspozycje genetyczne, czyli geny HLA DQ2 i/lub HLA DQ8. Jeśli nie są one obecne, schorzenie można wykluczyć. Prosty test DNA sprawdza się szczególnie u dzieci, u których występują objawy celiakii, niejednokrotnie pozwalając uniknąć nieprzyjemnej biopsji jelita.
Poprawa zdrowia – umożliwia ją dieta bezglutenowa
Jeśli u Twojego dziecka zdiagnozowano celiakię, jedynym sposobem leczenia jest całkowita eliminacja glutenu. Kosmki jelitowe zaczną się regenerować, a więc organizm będzie mógł funkcjonować prawidłowo. Dietę warto ułożyć razem z dietetykiem, żeby była odpowiednio zbilansowana. Tylko wtedy niedobory witamin i minerałów zostaną uzupełnione.
Pamiętaj, że im szybciej przebadasz dziecko i wprowadzisz dietę bezglutenową, tym szybciej nastąpi poprawa jego zdrowia!
Tekst powstał we współpracy z portalem www.badaniaprenatalne.pl
Zdjęcie: © TatyanaGl/ pl.depositphotos.com
najważniejsza jest wizyta u lekarza na prawidłowe zdiagnozowanie,ja zanim sie udałam z synkiem do takiego to stosowałam dicopeg 10g i bardzo pomagał w pozbyciu sie zaparc ale teraz wiem ze dodatkowo ma nietolerancje pokarmowa,wiec z takim zasobem wiedzy znacznie łatwiej nam żyć,bo wiem jak układać dietę dla synka