Chociaż wydaje nam się, że na zakrzepicę chorują wyłącznie osoby dorosłe, coraz częściej to schorzenie i jego powikłania (np. zator płucny) wykrywa się u dzieci. Źródła naukowe mówią, że jedną z najczęstszych przyczyn zachorowania jest trombofilia wrodzona [1], czyli genetyczna skłonność do tworzenia się zakrzepów. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć, by jak najlepiej zadbać o zdrowie swojego dziecka.

Dlaczego u niektórych dzieci występuje zakrzepica?

To schorzenie może wystąpić przede wszystkim u dzieci narażonych na działanie czynników zewnętrznych przy jednoczesnej obecności genetycznych predyspozycji. Ryzyko wystąpienia u dziecka zakrzepicy zwiększają m.in. zabiegi chirurgiczne, zakażenia, wady serca, urazy, choroby reumatologiczne czy hiperhomocysteinemia [1]. Także dzieci z nowotworami są bardziej narażone na zachorowanie.

Badania pokazują, że jedną z najczęstszych genetycznych przyczyn zakrzepicy u dzieci jest natomiast trombofilia wrodzona – związana m.in. z mutacjami w genie protrombiny i czynnika V Leiden [1]. Nawet 13-78% najmłodszych pacjentów z chorobą zakrzepowo-zatorową może mieć właśnie tę wrodzoną tendencję [3].

Z tego powodu źródła naukowe mówią jasno, że: „U wszystkich dzieci z zakrzepicą wskazane są badania diagnostyczne w kierunku wrodzonej trombofilii [1]”.

Zakrzepica u dziecka – kiedy może się pojawić?

Źródła naukowe pokazują, że zakrzepica może wystąpić tak naprawdę w każdym momencie dzieciństwa – znane są przypadki zachorowania już od pierwszego tygodnia życia do siedemnastego roku [1]. Bez względu na wiek dzieci z trombofilią wrodzoną mają podwyższone ryzyko tego schorzenia i jego komplikacji, np. zatoru.

Dwie grupy dzieci są jednak szczególnie narażone na wystąpienie tej choroby – noworodki i nastolatki w okresie dojrzewania. Dotyczy to przede wszystkim noworodków urodzonych przedwcześnie i takich, u których po narodzinach pojawiły się powikłania (istotne czynniki to np. niedojrzałość organizmu, infekcje czy wkłucia). A co w przypadku nastolatek? Tutaj znaczenie mają zmiany hormonalne i nierzadko rozpoczęcie stosowania antykoncepcji hormonalnej dwuskładnikowej [3].

Objawy zakrzepicy u najmłodszych – co powinno Cię zaniepokoić?

Symptomy oraz ich nasilenie są zależne od różnych czynników, m.in. wielkości zakrzepu czy jego lokalizacji. Badania pokazują, że u dzieci zakrzepica często pojawia się głównie w dolnych kończynach, co objawia się np. bólem, opuchlizną, zaczerwieniem i/lub zasinieniem skóry, a czasem również bólem brzucha czy pachwiny. Takie objawy mogą także wiązać się z zespołem pozakrzepowym [1].

Głównie u noworodków zdarza się także zakrzepica żył nerkowych. W pierwszej fazie może nie dawać widocznych objawów, późniejsze możliwe symptomy to krwiomocz i/lub białkomocz oraz wymioty.

W Waszej rodzinie wystąpiła zakrzepica? Dziecko także jest na nią narażone…

Źródła naukowe wskazują, że: „W 60% przypadków z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku incydentów zakrzepowych można stwierdzić genetyczną predyspozycję do zakrzepicy [2]”.

Jeśli w rodzinie były już przypadki zakrzepicy i chorób zakrzepowo-zatorowych, można zatem rozważyć sprawdzenie predyspozycji genetycznych dziecka (obecność trombofilii wrodzonej). Świadomość występowania tej tendencji pozwoli rozpocząć odpowiednie działania profilaktyczne, a jeśli rzeczywiście w przyszłości wystąpią objawy zakrzepicy – pozwoli specjaliście pokierować diagnostyką.

 

Źródła:

[1] K. Smalisz-Skrzypczyk, A. Klukowska, K. Pawelec, M. Matysiak, Analiza przyczyn zmian zakrzepowo-zatorowych u dzieci, „Postępy Nauk Medycznych” 2013, XXVI, 9.

[2] L. Bartoszewicz, B. Kalicki, A. Jung, J. Żuber, A. Rustecka, Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa w populacji dziecięcej – czynniki ryzyka, profilaktyka i leczenie, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 6, 2.

[3] E. Wasilewska, A. Bałanda, B. Kaczorowska-Hać, G. Mincewicz, A. Aloszko, Zatorowość płucna w wieku rozwojowym, „Alergia Astma Immunologia – Przegląd Kliniczny” 2007, 12 (4).

 

Autor:

www.badaniaprenatalne.pl

Zdjęcie: Oksana Kuzmina/pl.123rf.com