
Warto więc dać dziecku czas na zdobycie nowych umiejętności, pamiętając, że każdy maluch ma swój indywidualny rytm rozwoju. O wiele bardziej istotna jest kwestia odpowiedniego obuwia dla maluchów zaczynających naukę chodzenia. Dla najmłodszych dzieci najzdrowsze jest chodzenie na bosaka, ewentualnie w skarpetkach antypoślizgowych.
Jeśli to tylko możliwe pozwalaj dziecku na chodzenie bez obuwia w piaskownicy, po trawie, kamyczkach. Umożliwia to kontakt z podłożem, wzmacnia mięśnie, w naturalny sposób wspiera rozwój stóp i całego ciała.
Jakie pierwsze buty?
Pierwsze buty powinny być dobrze dopasowane. Dobre buty dla dziecka to spory wydatek, więc rodzice często kupują buty większe z myślą, że maluch do nich dorośnie. To błędne założenie. Stopa, która ślizga się z buciku często się koślawi. W za dużych butach maluch zahacza stopami o podłoże, lub musi w nienaturalny sposób unosić stopy. Powoduje to duże obciążenia dla kręgosłupa i miednicy. A myślenie, że buty będą dobre i w kolejnym sezonie, najczęściej się nie sprawdza. Buty kupione na jesień są już w większości przypadków za małe na wiosnę.
Jeszcze bardziej niebezpieczne skutki może mieć zbyt luźne obuwie na zimę. Zabawa na ślizgawce, śniegu wymaga stabilnej stopy. Jeśli stopa jest nieusztywniona podczas zimowego spaceru łatwo o kontuzję. Dobrze dobrane obuwie jest maksymalnie o jeden rozmiar większe dla starszych dzieci i pół numeru dla dzieci zaczynających chodzenie. Stopa u dzieci do drugiego roku życia szybko rośnie i może się powiększyć w ciągu kilku miesięcy nawet o 3 rozmiary, stąd też potrzeba regularnej kontroli rozmiarów stóp.
Dobre buty powinny być wykonane z oddychającego, nieprzemakalnego materiału, lub skóry. Ważne, by dziecko mogło w nich swobodnie poruszać palcami. Nosek butów na zimę powinien być na tyle szeroki, by nie uciskał stopy ubranej w dodatkową skarpetkę. Buty dla małych dzieci powinny mieć wysoką cholewkę, która sztywno trzyma stopę a dodatkowo stanowi ochronę przed wilgocią i chłodem. Podeszwa powinna łatwo się zginać i mieć dobrze wyprofilowaną wkładkę.
Kupując sandałki na lato również zwróć uwagę, by miały sztywny zapiętek. Mimo upałów takie buty są dla dziecka lepsze, bo nie pozwalają na przekrzywianie stóp na boki. Nie kupuj obuwia na lato ze sztucznych materiałów. Łatwo w nich poci się stopa i powstają odparzenia. Bucik ze skóry i dodatkowo cienka skarpetka z bawełny chronią przed otarciami i pozwalają na komfort poruszania się.
Ćwiczenia na stopy
Nie zapominajmy też o profilaktyce. Już 3-4-latkowi można zaproponować proste ćwiczenia stóp, które wzmocnią ich mięśnie. Malec w tym wieku nie zawsze chce współpracować z rodzicami, dlatego najlepszym sposobem zaangażowania dziecka w ćwiczenia jest zabawa. Oto kilka propozycji:
1. My jesteśmy krasnoludki. Krasnoludki są malutkie, chodzą więc cichutko po całym pokoju w przysiadzie.
2. Malujemy domek. Najtrudniej pomalować sufit. Trzeba stanąć na palcach, wyciągnąć się jak najwyżej w górę.
3. Idą wielkoludy. Wielkoludy uwielbiają głośno stąpać na piętach.
4. Rzucam piłkę ja, rzucasz ty. Usiądź z dzieckiem na podłodze w rozkroku. Palcami stóp obejmij piłkę, rzuć do dziecka. Poproś by zrobiło to samo.
5. Chwytam jak małpka. Usiądźcie na podłodze, używając tylko stop, wrzucajcie do miseczki kredki, klocki czy niewielkie zabawki.
6. Mały artysta. 4-5-latkowi możesz zaproponować malowanie farbkami. Ale uwaga! Pędzelek można trzymać tylko palcami stóp.
7. Usiądźcie na podłodze naprzeciwko siebie. Połóż pośrodku kocyk. Palcami stóp próbujcie go przyciągnąć każde w swoja stronę.
Warto skorzystać również z organizowanych w większych miastach akcji bezpłatnego badania stóp. Organizuje je np. Akademia Zdrowej Stopy. Lekarze stosują specjalny skaner który bada nacisk na każdy centymetr stopy, a następnie rekomendują modele najbardziej odpowiednich butów.