wspólne spanie
Jeśli zastanawiacie się, jak uśpić niemowlaka, pewnie nie raz zakiełkowała w was myśl, by zdecydować się na wspólne spanie z dzieckiem. Wspólne spanie z dzieckiem ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Dlaczego? Zdecydujcie sami.

Każda ze stron ma swoje żelazne argumenty, podobnie jak każde rozwiązanie wady i zalety. Nie da się ukryć, że Wieczorne rytuały z dzieckiem jest wygodniejsze dla rodziców, którzy pracują. Dzięki wspólnemu spaniu z dzieckiem udaje im się spędzić więcej czasu razem. Jeśli karmisz, łatwiej ci będzie w nocy przystawiać dziecko do piersi. Badania dowodzą, że dzieci śpiące z rodzicami są karmione piersią dłużej, niż te, do których mama musi wstawać w nocy.

Wspólne spanie z dzieckiem – zalety

 • Maluch rzadziej się budzi
 • Możecie nacieszyć się bliskością
 • Szybsza reakcja na wypadek płaczu, kaszlu’
 • Po prostu miło jest zasypiać i budzić się widząc obok siebie słodkiego malucha
 • Mamie, czy tacie łatwiej jest ponownie zasnąć po nocnym karmieniu
 • Dziecko jest spokojniejsze

Wspólne spanie z dzieckiem, choć ułatwia maluszkowi zasypanie, pozwala mu poczuć się bezpiecznie, ciesząc się bliskością rodziców, nie ma wpływu na to, kiedy dziecko zacznie przesypiać noc.

Wspólne spanie z dzieckiem, niezależnie od nocnych pobudek nie oznacza bynajmniej spokojnego snu rodziców. Maluch wierci się, wierzga, rozpycha. Rodzice śpią też czujniej, bojąc się przydusić dziecko.

Nie zaleca się wspólnego spania wraz z wcześniakami i dziećmi z niską wagą urodzeniową, ponieważ wzrasta ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej.

Rodzice, którzy pili alkohol, zażywali narkotyki nie powinni spać razem z dzieckiem. To samo dotyczy palaczy, osób przyjmujących środki nasenne, psychotropowe.

Wspólne spanie z dzieckiem- wady

 • Maluch, który przyzwyczaił się do spania z rodzicami, nie będzie chciał spać sam
 • Płytki sen u rodziców, czuwających by nie zrobić dziecku krzywdy przez sen
 • Konieczność układania się z dzieckiem do snu powoduje brak czasu na własne sprawy wieczorem
 • Ograniczenie życia erotycznego
 • Możliwość upadku dziecka z tapczanu
 • Ryzyko ugrzęźnięcia dziecka pomiędzy tapczanem i ścianą
 • Możliwość przegrzania dziecka

Życie erotyczne? Hm.. Maluch leżący w środku łóżka może ostudzić nawet największy miłosny żar. Wielu rodziców po położeniu dziecka spać, wymyka się do innego pokoju. Takie rozwiązanie jest jednak uciążliwe w dłuższej perspektywie, zabija spontaniczność, może też działać hamująco na libido.

Wspólne spanie z dzieckiem – późniejszy odpoczynek rodzica, praca nocna

Decyzja o wspólnym spaniu z dzieckiem oznacza konieczność codziennego usypiania malucha. Co zrobić, kiedy nie mamy ochoty na wczesną drzemką, lub musimy jeszcze popracować?
W tym przypadku nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Są rodzice, którzy kładą się na chwilę z dzieckiem, potem wstają i idą do swoich zajęć. Jest to jednak rozwiązanie czasochłonne. Trudno przewidzieć, kiedy maluch zaśnie a zazwyczaj, jak mamy akurat coś do zrobienia, dziecko nie chce spać.
Niektóre dzieci idą wtedy spać później, inne zasypiają w nosidełku, zanim wszyscy ponownie zasną razem w dużym łóżku.
Decydując się na wspólne spanie z dzieckiem i zostawiając malca samego w łóżku należy zabezpieczyć malucha przed upadkiem. Na podłodze można porozkładać poduszki, na łóżku zamontować barierkę. Najbezpieczniej jest jednak skorzystać z przenośnego łóżeczka lub ze specjalnego łóżeczka-przystawki z wyciąganymi szczebelkami, które przystawia się do łóżka rodziców. Dzięki temu można cieszyć się bliskością bez ryzyka i nie łamać sobie za kilka miesięcy głowy pytaniem, jak nauczyć niemowlaka samodzielnego zasypiania.

Zdjęcie:Prawo do wykorzystania wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.