
Grupy ryzyka
Szczególnie narażone na niedobory witaminy D są:
– kobiety w ciąży
– kobiety karmiące
– dzieci do 5-tego roku życia
– osoby w wieku 65 lat
– osoby unikające słońca
Głównym powodem niedoborów witaminy D w Polsce w skali całego roku jest zbyt małe nasłonecznie ze względu na niekorzystne położenie geograficzno-klimatycznego naszego kraju. Witamina D w aż 80 proc. syntetyzowana jest w skórze, tymczasem promienie słoneczne na obszarze Polski padają pod odpowiednim kątem jedynie od końca maja do września.
W pozostałych miesiącach wytwarzanie witaminy D w skórze jest niewystarczające. Witaminę D trudno jest dostarczyć do organizmu z żywnością, ponieważ zawiera jej ona bardzo mało. Warto oczywiście dbać o racjonalną dietę bogatą w składniki zawierające witaminę D.
Produkty, które warto jeść
Żywność, która zawiera dużo witaminy D to:
– tłuste ryby (np. sardynki, sardele, śledzie, pstrąg, tuńczyk, łosoś, makrela);
– żywność wzbogacona „sztucznie” o tę witaminę (np. margaryna, niektóre zboża, mleko dla niemowląt).
W przypadku niemowląt objawem niedoboru witaminy D są: długo utrzymujące się miękkie ciemiączko, szpotawe nogi, bóle mięśni i kości, niewielki wzrost, późne rozpoczynanie chodzenia. Dzieci z niedoborem witaminy D również późno ząbkują, są podatne na infekcje dróg oddechowych.
U dorosłych niedobór witaminy D jest trudny do wykrycia. Ogólne zmęczenie, bóle niewiadomego pochodzenia, złe samopoczucie mogą być objawem wielu innych chorób. W cięższych przypadkach mogą pojawić się bóle mięśni, trudności przy wchodzeniu po schodach, bóle kości, tkliwość np.: dolnej części pleców.
Jak diagnozować niedobory witaminy D?
By zdiagnozować niedobór witaminy D konieczne jest wykonanie badań krwi (jest to badanie odpłatne). U dzieci lekarz może zlecić dodatkowo wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.
Suplementy z witaminy D można kupić w aptece bez recepty. Są one również dostępne na receptę. Dawkę leczniczą, czy profilaktyczną powinien dobrać lekarz, ponieważ niebezpieczny jest zarówno niedobór jak i nadmiar witaminy D.
Na podstawie: www.naukawpolsce.pap.pl
Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.