
Poniżej podajemy przykłady wieczornych rytuałów, którymi można rozpocząć czas usypiania. Które z nic będą najlepsze dla waszego dziecka? To kwestia bardzo indywidualna i uzależniona od wieku maluszka.
Spróbujcie znaleźć takie czynności, przy których dziecko się wyciszy, odpręży i które będą przyjemne również dla was, rodziców. Niech czas poprzedzający sen będzie okresem przepełnionym radością, czułością i bliskością.
Jak wyciszyć dziecko przed snem, czyli wieczorne rytuały w pigułce
- By dziecku miło było zasypiać, zwróćcie uwagę na estetykę w miejscu, w którym maluch śpi. Nie zawsze maluszki mają już swój pokój. Jednak nawet jeśli łóżeczko niemowlaka stoi w sypialni rodziców, spójrzcie wieczorem, w jakim stanie znajduje się pomieszczenie. Niech nie leżą tam porozrzucane akcesoria niemowlęce, ręczniki, pieluszki, ubranka, czy zabawki.
- Czysta, świeża pościel, miła pieluszka, przytulanka będą kojarzyły się dziecku z czymś przyjemnym, co sprawi, że chętniej będzie układało się i usypiało w swoim łóżeczku.
- Pozwól dziecku się wyszaleć. Maluch musi się zmęczyć zanim zaśnie. Możecie pojeździć na rowerku, pobiegać, pójść na spacer, pobawić się piłką. Musi to być taka aktywność, która pozwoli dziecku dać ujście nagromadzonej energii. Jeśli taka żywa zabawa odbywa się późnym popołudniem, dziecko trzeba następnie wyciszyć inną spokojną aktywnością.
- Kąpiel jest sygnałem, że rozpoczęły się przygotowania do snu. Zadbaj o to, by czas kąpieli był dla dziecka przyjemny i pozwolił mu się odprężyć. Pomogą mu w tym ulubione zabawki, ciepły ręcznik, miękka piżamka z ulubionymi zwierzakami.
- Pożegnajcie pozostałych członków rodziny lub ulubione misie i zabawki i życzcie im dobrej nocy. Niech dziecko ma wrażenie, że to ono inicjuje pójście do łóżeczka.
- Opowiadajcie sobie, co się działo w ciągu dnia. Im dłużej, tym lepiej. Czasami dziecko domaga się wielokrotnego opowiadania tych samych faktów, co pomaga mu się uspokoić i wyciszyć.
- Przeczytajcie książeczkę, lub pooglądajcie obrazki.
- Pobawcie się wspólnie, ale tak, by zbytnio nie rozgrzewać emocji. Kiedy przyjdzie pora spania, zabawkę można zabrać na chwilę do łóżeczka, zanim dziecko uśnie.
- Uwaga na bajki w telewizji. Z pozoru spokojnie siedzące na kanapie dziecko, chłonie obrazy i akcję, przeżywając pogoń za zajączkiem, czy pościg samochodem po raz kolejny we śnie. Rezultat? Częste pobudki, płacz i rzucanie się przez sen.
- Dbałość o zminimalizowanie bodźców przed snem obowiązuje wszystkich członków rodziny. Poprośmy dziadków, ciocie, czy znajomych o respektowanie pory kąpieli i usypiania dziecka i wstrzymanie się z telefonami, czy odwiedzinami w tym czasie. Warto też, by powrót taty z pracy odbywał się nieco wcześniej niż tuż przed kąpielą. Inaczej podekscytowany maluch będzie domagał się porcji pieszczot i zabawy z tatą i wzbraniał się przed spokojnymi rytuałami z mamą.
Na co jeszcze powinnaś zwrócić uwagą układając dziecko do snu?
- Najbezpieczniej jest układać dziecko na pleckach. Jeśli ulewa powinno leżeć na boczku. Plecki można podeprzeć wałeczkami dostępnymi w sklepach dla dzieci. Można też podłożyć specjalny trójkąt pod materac, tak aby tułów z główką leżał nieco wyżej. Czy dziecko może spać na brzuchu? Starsze już tak. Dla maluszka pozycja na brzuchu nie jest najbezpieczniejsza, choć dzieci zasypiając często ją wybierają. Pozwalaj tak spać dziecku, kiedy masz je na oku, by uniknąć nagłej śmierci łóżeczkowej.
- Kup odpowiedni materacyk. Nie powinien być zbyt miękki, lub zbyt wyeksploatowany, by dziecko się w nim nie zapadało. Do przykrycia niech służy lekka kołderka lub kocyk.
- Usuń poduszki. Do 6 miesiąca dzieci powinny spać na płaskim podłożu, by prawidłowo mógł rozwijać się kręgosłup. Malutkie dziecko jest też jeszcze zbyt słabe, by odwrócić się, jeśli położy się na poduszce na nosek.
- Nie ubieraj malucha zbyt ciepło. Koszulka i bawełniana piżamka zupełnie wystarczy. Przykryj go lekką kołderką lub kocykiem, w zależności od pory roku.
Sen dziecka wzbudza wiele pytań i wątpliwości. Rodzice często zastanawiają się, czy dobrze jest spać razem z dzieckiem, jak długo powinno spać dziecko, czy należy budzić malucha na jedzenie w nocy, ile powinno spać dziecko w różnych okresach życia. Odpowiedź na te i inne pytania związane ze snem dziecka znajdziecie w innych artykułach, których lekturę gorąco wam polecamy.
Zdjęcie: Zgoda na publikowanie wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.