Noworodek-pytania-rozwoj-zabawy-jedzeniem-274266983
Nie ma chyba rodzica, który przynajmniej okresowo nie przejmowałaby się, ze jego pociecha zbyt mało je. Zjadanie posiłków przez dziecko, to temat, który nurtuje również w równie wielkim stopniu bliższą rodzinę a zwłaszcza babcie.

Kapryśny maluch to niestety najczęściej efekt błędów popełnianych przez rodziców.  Większość z nich narzekając, że dziecko nic nie je, przyznaje, że dziecko podjada niemal cały dzień. Zamiast posiłków przy stole pojawiają się zjedzone w biegu wafelki, paluszki, chrupki, popite słodkimi wodami, czy sokami. Zawarte w nich cukry hamują apetyt dziecka, które przyzwyczaja się do określonego smaku posiłków. Nic więc dziwnego, że w porównaniu z pączkiem, czy drożdżówką, obiad z surówką, nie wydaje się maluchowi interesujący.

Puste kalorie

Niestety słodkie przekąski poza zawartością tzw. pustych kalorii, nie wnoszą do diety dziecka żadnych składników odżywczych. Rodzice zniechęceni oporem dziecka przez zjedzeniem pełnowartościowego obiadu, czy śniadania, w końcu ulegają „by chociaż coś zjadł” i na talerzu ponownie lądują słodkości. I tak błędne koło się zamyka.

Jeśli więc nie chcesz wychować otyłego dziecka, zmień nawyki. Unikniesz w ten sposób nie tylko zbędnych kilogramów, ale i ochronisz malucha przed takimi chorobami w przyszłości jak próchnica, cukrzyca, nadciśnienie. Niestety badania pokazują, że błędy w żywieniu w dzieciństwie, mają wpływ na pojawienie się wielu chorób cywilizacyjnych w dorosłym życiu.

Kolorowo na talerzu

By nauczyć dziecko przyjemności jaka płynie z jedzenia, zacznij od dzisiaj. Posiłki dla dziecka powinny być nie tylko smaczne i wartościowe, ale też ładnie wyglądać. Zachęć malucha, by pomagał w przygotowaniu śniadania, czy kolacji. Może nakrywać do stołu, układać sztućce, czy serwetki. Daj mu możliwość wyboru, co i ile chce spróbować. Jeśli na stole postawisz kilka kolorowych potraw, jest szansa, że maluch obserwując innych członków rodziny przy jedzeniu również się na nie skusi.

W tym miejscu doszliśmy do niezwykle ważnej kwestii, jaką jest wspólne jedzenie posiłków. Warto znaleźć tych kilka spokojnych minut, by wspólnie usiąść do stołu, pośmiać się i porozmawiać. W czasie śniadania, obiadu, czy kolacji wyłączmy telewizor, nie wysyłajmy smsów. Niech dziecko uczy się, że jedzenie jest ważne i warto poświęcić mu czas. Zadbajmy o miłą atmosferę przy stole. Zdenerwowanie, frustracja, czy kłótnie źle oddziałują na dziecko.

Spokój przy stole

Postarajmy się również powściągnąć emocje, gdy mimo podjętych wysiłków dziecko odmówi jedzenia. Bądźmy jednak konsekwentni. Maluch może nie mieć apetytu i nie zjeść np.: obiadu. Nie należy mu jednak proponować nic w zamian. Do kolejnego posiłku powinien poczekać, tak by z apatytem zasiąść do stołu wraz z innymi członkami rodziny.

Nie zmuszaj dziecka do jedzenia, nie karz, nie strasz i nie przekupuj np.: możliwością oglądania bajki, czy czekoladką w nagrodę za zjedzoną marchewkę.

Jedzenie nie powinno być wykorzystywane jako kara, lub nagroda. Dziecko powinno nauczyć się rozpoznawać uczucie głodu i sytości, mieć stałe pory posiłków i wiedzieć, ze spożywa się je przy stole.

Niezbędny lekarz

Czasami też niepokój rodziców o Tadka Niejadka wynika z nieco nierealnych wyobrażeń. Maluch nigdy nie zje tyle co dorosły. Jego porcja powinna być przynajmniej o połowę mniejsza od tego, co ma na talerzu dorosły członek rodziny. Nie oczekuj od dziecka, ze zje zupę i chwilę później drugie danie.

Jeśli dziecko cierpi na brak apetytu przez dłuższy czas, można też rozważyć konsultację z pediatrą, by wykluczyć ewentualne choroby przewlekłe. Okresowo brak apetytu może też być spowodowany infekcją bakteryjną, czy wirusową. Te kilka dni choroby trzeba po prostu przeczekać. Gdy maluch wyzdrowieje, odrobi straty, bo najczęściej po kilku dniach apetyt wraca do normy.

Zgoda na publikację zdjęcia: Shutterstock