Rodzice dzieci urodzonych zimą, czy jesienią zastanawiają się, czy, od kiedy i na jak długo można wyjść z noworodkiem na pierwszy spacer. Najlepiej jest zacząć oswajać dziecko z temperaturą i powietrzem stopniowo. Po około 3 tygodniach od narodzin, można ciepło ubranego malucha zanieść do dobrze wywietrzonego, wychłodzonego pokoju. Po kilku dniach maluch może już spędzić około 5 do 10 minut wózku na balkonie, lub przy otwartym oknie. Jeśli dziecko dobrze zaadoptuje się do niskich temperatur, pora na pierwszy spacer. Wyjść na dwór z maluchem jest najlepiej, gdy mocno nie wieje, nie pada, temperatura nie jest zbyt niska. Jeśli odpowiednio ubierzemy malca, tak by go nie wyziębić lub nie przegrzać, spacer będzie dla niego przyjemnością.

Niemowlak na zimowy spacer powinien być ubrany na cebulkę: body, następnie pajacyk, skarpetki, kombinezon. Ważne jest też czapka zakrywająca uszy, miękki, niedrażniący szalik i jednopalcowe rękawiczki, odpowiednio długie, by można je było wsunąć pod rękawek.  Nie jest konieczne, by zakładać maluszkowi, który nie chodzi buty. W zupełności wystarczą skarpetki i buciki przy kombinezonie. Przed wyjściem z domu trzeba maluchowi zabezpieczyć buzię kremem ochronnym, nakarmić i koniecznie przewinąć. Mokra pieluszka sprawia, że dziecko szybciej się wychładza.

O czym jeszcze warto planując spacer z dzieckiem zimą? Zanim ubierzesz dziecko, ubierz się sama i spakuj wszystkie rzeczy, tak by ubrany maluch nie musiał na ciebie czekać i się nie spocił. Nie karm dziecka na spacerze, by nie nałykał się zimnego powietrza, nie wchodź podczas spaceru do sklepu. Różnice temperatur są zbyt duże, poza tym naraża się dziecko na kontakt z przeziębionymi ludźmi.