W tym wieku dziecko śpi 11-12 godzin w nocy i ma 2 drzemki w ciągu dnia po mniej więcej godzinie. Zadbajcie o dostateczną ilość snu dla dziecka. To ważne dla jego rozwoju. Warto również trzymać się stałej pory drzemek w ciągu dnia i ich nie przedłużać. Rodzice często myślą, że im dłużej maluch śpi, tym lepiej. Jeśli jednak maluch będzie długo spał w dzień, pojawią się problemy z zaśnięciem wieczorem i częstsze pobudki w nocy.

Niemowlę 9-12 miesięcy

Jak wspierać dobre nawyki związane ze snem?

Warto kontynuować te techniki, które zaczęliście wprowadzać, kiedy maluch skończył 6 miesięcy. Trzymajcie się też wieczornej rutyny i znanych dziecku rytuałów.

Wieczorne rytuały ułatwiające zasypianie:

  • spokojna zabawa
  • kąpiel
  • założenie piżamki
  • czytanie książeczki
  • śpiewanie kołysanek
  • delikatny masaż
  • buziak na dobranoc i okrycie kołderką
Codzienna rutyna

Uporządkowany rytm dnia i stałe pory posiłków, drzemek, zabawy i spaceru mają dobry wpływ na samopoczucie dziecka. Maluch jest spokojniejszy, jeśli rozpoznaje sygnały towarzyszące rozpoczęciu określonych czynności. Nauczył i przyzwyczaił do określonego rytmu dnia. Jeśli tylko będzie on konsekwentnie zachowany, wieczorne zasypianie powinno przebiegać bez większych problemów.

Możliwość samodzielnego zasypiania

Jeśli zależy wam na tym, by dziecko przesypiało noce bez pobudek wymagających obecności któregoś z rodziców, musi nauczyć się ponownie samodzielnie usnąć.

Jeśli jednak maluszek nauczył się już, że po każdej pobudce w nocy jest karmiony i kołysany, będzie się teraz tego domagał płaczem.

Problemy ze snem – niemowlę 9-12 miesięcy

W tym wieku dziecko jest już wystarczająco duże, by przespać noc. Może jednak budzić się z powodu lęku separacyjnego lub po wprowadzeniu zmian w stałym rytmie dnia, z nadmiaru bodźców, czy braku lub zbyt długiej drzemki w ciągu dnia. Z tego powodu potrzebna jest pewna elastyczność. Być może konieczna będzie modyfikacja wieczornych rytuałów, czy długości drzemek. Niezależnie od tego, na jakie zmiany się zdecydujecie, zadbajcie o uporządkowany rytm dnia.

Inne artykuły, które mogą cię interesować o śnie noworodka