Wczesna rehabilitacja dzieci – potrzeby a możliwości - Mama to wie!
Niemowlę w wieku 6-9 miesięcy śpi około 14 godzin na dobę i jest w stanie przespać bez budzenia się 7 godzin w nocy. Jeśli śpi dłużej, najprawdopodobniej raz po raz się przebudzi. Wie już jednak, jak ponownie samodzielnie usnąć. Drzemki malca w tym wieku w ciągu dnia trwają po około półtorej godzinny.

Niemowlę 6-9 miesięcy

Jeśli rodzice zadbają o przestrzeganie stałych pór drzemek i nocnego wypoczynku, dziecko łatwo przyswoi sobie dobre nawyki związane ze snem.

Jak wprowadzić dobre nawyki związane ze snem?

Zaczęliście już pewnie wprowadzać pierwsze rytuały związane z usypianiem. Mogą to być:

  • spokojna zabawa
  • kąpiel
  • założenie piżamki
  • czytanie książeczki
  • śpiewanie kołysanek
  • delikatny masaż
  • buziak na dobranoc

Niezależnie od tego, który z rytuałów najlepiej sprawdza się w przypadku waszego dziecka, zadbajcie, by wieczorne układanie do snu odbywało się zawsze w tym samym rytmie i kolejności. Świadomość tego, co będzie się działo, działa kojąco na dziecko i ułatwia mu zasypianie.

Codzienna rutyna

Zadbanie o codzienną rutynę i uporządkowany rytm dnia ma na dziecko bardzo korzystny wpływ. Nie oznacza to życia z zegarkiem w ręku i pod dyktando hipotetycznego grafiku. Powinniście jednak zadbać o to, by zachować określoną kolejność pewnych czynności w ciągu dnia np. po pobudce i śniadaniu jest czas na zabawę, czytanie książeczek, potem drzemka, obiad i spacer. Jeśli dziecko mniej więcej o tej samej porze śpi, je i się bawi, dostosowuje swój rytm do znanych mu okresów odpoczynku i aktywności.

Możliwość samodzielnego zasypiania

Jeśli zależy wam na tym, by dziecko przesypiało noce bez pobudek wymagających obecności któregoś z rodziców, musicie mu pomóc, nauczyć się ponownie samodzielnie usnąć.

Jak to zrobić? Połóż dziecko do łóżeczka zanim uśnie. Nie powinno również przyzwyczajać się, że zasypianiu towarzyszy karmienie lub kołysanie. Jeśli płacze, zaczekajcie minutę lub dwie, zanim podejdziecie do łóżeczka. Może się okazać, że maluch uspokoi się i zaśnie sam.

Problemy ze snem – niemowlę 6-9 miesięcy

W tym wieku dziecko może częściej budzić się w nocy. Może to być spowodowane lękiem separacyjnym. Maluch tęskni za mamą, boi się, że kiedy straci ją z oczu, mama zniknie. Często okres ten zbiega się z powrotem mamy do pracy i zmniejszeniem częstotliwości, bądź zaprzestaniem karmienia piersią.

Problemy ze snem mogą też być związane z dalszym rozwojem motorycznym dziecka. To okres kiedy dziecko zaczyna się więcej ruszać, siada, pomału raczkuje. To ogromny skok rozwojowy a dla malca fascynująca lekcja odkrywania nowych możliwości swojego ciała. Nic, więc dziwnego, że chce je również wypróbować w nocy.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.