Maluch-wychowanie-pierwsze ksiazeczki
Dlaczego warto od początku dbać o kontakt dziecka z książką? Jak wybrać pierwszą książeczkę? Podpowiadamy, co czytać ze starszakiem?

Jak wybrać pierwszą książeczkę?

Pierwsze książeczki powinny być w takich barwach, w jakich widzi noworodek. Noworodek widzi, i to niezbyt wyraźnie, to, co znajduje się w odległości 20-30 centymetrów od jego twarzy. Świat widziany oczami takiego maluszka jest dwuwymiarowy, bez głębi, przypomina obraz widziany przez zamarzniętą szybę. Niemowlęta lubią proste wzory, wyraźnie zaznaczone kontury, większe rozmiary i co najważniejsze – czarno-białą kolorystykę. Czarno-białe kolory są dla niego bardziej atrakcyjne niż kolorowe ilustracje. Dobrze też, by pierwsze książeczki miały twardą okładkę i grubsze nie dające się szybko pognieść kartki.
Dzieci uwielbiają też książeczki do kąpieli, które są wykonane z wodoodpornego materiału. Taka książeczka przydaje się też, kiedy maluch je już pierwsze dodatkowe posiłki, które niekiedy lądują dookoła, lub ząbkuje i wszystko co możliwe trafia do buzi malucha.

Książeczka dla starszaka

Dla starszego dziecka nadają się już książeczki z obrazkami zwierząt, warzyw, owoców, które wspólnie będziecie mogli nazywać i wskazywać palcem. Zawsze sprawdza się też klasyka dla dzieci: znane z naszego dzieciństwa wierszyki, rymowanki i piosenki Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej, Jana Brzechwy.
Książki to również idealny prezent od najmłodszych lat. Nawet jeśli dziecko jest jeszcze zbyt małe, by wysłuchać całej historii, to może oglądać ilustracje, co rozbudza wyobraźnię. Czytanie wzbogaca język, ćwiczy pamięć i rozwija zainteresowania. Piękne, przyjazne książki wyrabiają w dziecku nawyk czytania już od najmłodszych lat, który zostaje na całe życie.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.