Odparzenia powstają, gdy dziecko ma zbyt długo nie zmienianą pieluszkę. Zaczerwienieniu skóry sprzyja fakt, że dzieci mają bardzo delikatną skórę, wilgoć i ciepło pod pieluszką. Może się też pojawić pod wpływem obtarcia, jako reakcja na środki do prania, czy substancje z których wyprodukowane są pieluszki. Szczególnie podatne na odparzenia są dzieci około 6-stego miesiąca życia. W tym okresie maluchy często już potrafią siedzieć i zdarza się, że spędzają dłuższy czas na mokrej pieluszce. W diecie pojawiają się też nowe pokarmy, na które dzieci mogą reagować biegunką. Nowości w diecie zmieniają skład moczu i konsystencję stolca.

Zmiany na skórze powodują u dziecka duży dyskomfort, są bolesne, swędzą.

Jeśli zaczerwienienie jest małe i dobrze się goi, nie jest potrzeba interwencja lekarza. Ważna jest jednak odpowiednia pielęgnacja, by nie dopuścić do powstania nadżerki. Pierwsza zasada, którą wprowadzamy w walce z odparzeniami, to jak najczęstsza zmiana pieluchy. Maluszka można przewijać nawet co godzinę i obowiązkowo zaraz po każdej kupce. Amoniak w kupce sprawa, że odparzenia powstają w kilkanaście minut.

Warto też jak najczęściej pozwolić maluchowi leżeć bez pieluszki. By maluch się nie zaziębił, można go okryć kocykiem, lub pieluszką. Do mycia używaj wody z mydłem i dokładnie osusz podrażnione miejsce. Gdy skóra jest podrażniona, lepiej okresowo zrezygnować z używania nawilżanych chusteczek. Skórę należy również zabezpieczyć maścią z cynkiem, alantoiną lub panthenolem. Warto używać maści również wtedy, gdy skóra dziecka jest zdrowa, by zapobiegać odparzeniom. Kojąco na skórę działają też kąpiele w krochmalu i z dodatkiem kryształków nadmanganianu potasu. Zadbaj też o to, by maluch miał luźne, przewiewne ubranka. Zbyt ciasne koszulki, wpijające się gumki, powodują otarcia. Z kolei ubrania ze sztucznych tkanin nie przepuszczają powietrza, co sprzyja przegrzaniu i podrażnieniom skóry.

Jeśli na skórze pojawią się owrzodzenia, łuszczenie, nadżerka, dziecko ma podwyższoną temperaturę, lub zmiany obejmują znaczny obszar na skórze konieczna jest wizyta u pediatry. Jeśli dziecko ma mniej niż 6 tygodni również powinien je obejrzeć lekarz, ponieważ skóra takich maluchów łatwo się zakaża.