Maluch-wychowanie-pierwsze ksiazeczkiOdpowiedź jest prosta. Nigdy nie jest za wcześnie na pierwsze książeczki. Oczywiście pierwsze książeczki dla malucha to zazwyczaj jedynie obrazki z mała liczbą słów, bardziej do oglądania niż czytania. Ważne jest jednak to, że dziecko skupia uwagę, jak przewracasz kartki, ogląda obrazki, słucha twojego głosu, gdy opowiadasz mu o tym, co widzi. Choć może się wydawać, ze niewiele rozumie, całym sobą chłonie, co do niego mówisz. To pierwszy znakomity trening przez rozpoczęciem mówienia w przyszłości. Dziecko zanim wypowie pierwsze słowa, przez kilka miesięcy słucha i uczy się rozumieć, to co się do niego mówi. Po książkach obrazkach przychodzi pora na pierwsze rymowanki i wierszyki. Dzieci uwielbiają ich rytmiczną budowę, dźwięki naśladujące maszyny, zwierzęta. Chętnie słuchają po kilka razy tych samych utworów.
Czytanie zwiększa zasób słów. Dziecko na co dzień styka się z językiem potocznym. Z książek uczy się języka literackiego, patrząc na obrazki i słuchając ćwiczy koncentrację i zmysły. Pierwsze wspólne czytanie rozwija układ nerwowy, wzmacnia kontakt z rodzicami.
Dziecko, któremu rodzice dużo czytają, czuje się docenione, jest w centrum uwagi, cieszy się zainteresowaniem rodziców, którzy na czas czytania odkładają inne zajęcia na bok.
Czas spędzony razem na czytaniu buduje więź miedzy dzieckiem a rodzicami. Bajki, czy wierszyki przekazują wiele informacji na temat porządku, norm, oswajają z nowymi zjawiskami i uczą wrażliwości. Dzieci utożsamiają się z bohaterami bajek, przeżywają ich radości, smutki, sukcesy i porażki. Dzięki temu przeżywają też różne emocje, uczą się empatii.

Zdjęcie: Zgoda na publikację wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.