Przedszkolak-rozwój-kara-i-nagroda
Od przedszkolaka można wymagać już, by mówił dzień dobry, do widzenia, posługiwał się sztućcami, ubrał się, potrafił zachować się na ulicy, czy w sklepie. I choć w większości przypadków nie ma problemów, by na co dzień maluch sprawnie poruszał się w obrębie znanych mu zasad, trzeba pamiętać, że choć je zna i rozumie, nie zawsze może chcieć ich przestrzegać. Dlatego też nadal niezbędna jest opieka i przewidywanie ewentualnych niebezpieczeństw. Dziecko może doskonale wiedzieć, ze nie wbiega się na ulicę, ale gdy zobaczy psa, kolegę, czy jakiś interesujący go przedmiot po drugiej stronie ulicy, może się zdarzyć, ze zapomni o niebezpieczeństwie.

Najważniejsza konsekwencja

W nauczaniu dziecka reguł i zasad konieczna jest też pewna gradacja. Jeśli maluch nie słucha, być może jest wokół niego zbyt dużo zakazów, może są nieadekwatne do wieku. Jeśli dziecko słyszy ciągle nie możesz, nie wolno, nie rób, to czuje się zdezorientowane i wolniej się uczy.
Dajmy dziecku możliwość wyboru. Niech wybierze zabawkę, którą chce się pobawić, sweter, który chce ubrać. Maluch musi też wiedzieć, że są zakazy, które są nie do negocjacji (nie wolno przechodzić na czerwonym świetle) i sprawy, o których decydują rodzice. I tak, mama, czy tata mówi, ze ubieramy ciepłą czapkę, ale dziecko może wybrać, którą chce. Podobnie z zabawą. Rodzice określają, ile czasu można spędzić na zabawie, ale to dziecku warto pozwolić wybrać zabawkę. Wyłącznie w gestii rodzica pozostają wszystkie sprawy związane z bezpieczeństwem, zdrowiem, systemem opieki.

Wspólny front

Istotny jest wspólny front wszystkich osób, które zajmują się dzieckiem. Nie oznacza nie bez względu na to, czy z dzieckiem jest mam, tata, babcia, dziadek, czy opiekunka. Warto wcześniej uzgodnić jaki mamy pogląd na wychowanie dziecka i wyjaśnić zwłaszcza dziadkom, że miłość nie polega na karmieniu wnuczka słodyczami, czy pozwalaniu mu na wszystko.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.