Fotelik samochodowy
By dziecko w pełni bezpiecznie mogło podróżować samochodem musi mieć odpowiedni fotelik. Fotelik do samochodu dobiera się odpowiednio do wagi, wieku i wzrostu malca. Foteliki samochodowe dla dzieci dzieli się na 3 grupy wagowe:
Fotelik samochodowy dla niemowląt
montowany tyłem do kierunku jazdy – grupa 0+ (0-13kg).
Fotelik dla dzieci od około roku do 3-4 lat – grupa I (9-18kg).
Siedzenie podwyższające z oparciem – grupa II-III (15-36kg). Niektórzy producenci mają też w ofercie foteliki w szerszej kategorii 9-36 kg.

Przed zakupem fotelika koniecznie trzeba sprawdzić ich wyniki w testach prowadzonych przez ADAC, OEAMTC, AA Trust i ANWB. Zaleca się kupowanie fotelika, który uzyskał ocenę minimum 3.

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, koniecznie przymierz go w samochodzie. Nie każdy fotelik da się poprawnie i stabilnie zamocować w Twoim samochodzie. Jeśli chcesz kupić fotelik w sklepie internetowym, zanim sfinalizujesz transakcję, wybierz się do stacjonarnego sklepu, by na realnym modelu sprawdzić, jak dajesz sobie radę w montażem fotelika, czy będzie ci łatwo włożyć do niego i wyciągnąć z niego dziecko.

Nie decyduj się też za szybko na wymianę fotelika na kolejny z wyższym numerem, by starczył na dłużej. Fotelik nie może być za duży, by mógł odpowiednio chronić dziecko w przypadku kolizji.

Fotelik dla niemowląt 0+ jest montowany tyłem do kierunku jazdy, ma specjalną wkładkę stabilizującą wiotką główkę dziecka. Kiedy go wymienić? Zazwyczaj jest to wiek około pierwszego roku dziecka. Czas na wymianę nadszedł, gdy czubek głowy dziecka sięga powyżej górnej krawędzi fotelika, bądź przekroczyło ono wagę podaną przez producenta.

Fotelik nie nadaje się również, jeśli ciężko ci zapiąć w nim pasy. Dotyczy to zwłaszcza fotelików dla niemowląt w okresie zimowym. Nie jest jednak kryterium do wymiany fotelika fakt, że maluch dotyka nóżkami siedzenia.

Kolejny fotelik mocuje się już przodem do kierunku jazdy na tylnym siedzeniu i jest on zazwyczaj używany do około 4 roku życia dziecka.

Trzeci fotelik dziecko używa najdłużej, bo do około 12 roku życia.

Często rodzice zastanawiają się, czy fotelik z drugiej ręki jest bezpieczny. Jeśli mamy gwarancję, że fotelik nie uczestniczył w kolizji, to tak. Jeśli jednak kupujemy go z niewiadomego źródła, dziecko nie jest w nim w pełni bezpieczne.
Trzeba brać również pod uwagę zniszczenia eksploatacyjne. Słońce, temperatura w zimie mają wpływa na trwałość materiału, z którego fotelik został wykonany. Dotyczy to zwłaszcza fotelików 9-36 kg, których używa się kilka lat.

Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie dziecka lepiej najpierw zdecydować się na fotelik 9-18 kg. Jest on dużo bezpieczniejszy niż fotelik 9-36 kg.

Przed zakupem fotelika warto również sprawdzić, czy jego model jest na tyle uniwersalny, że będzie pasował do różnych modeli samochodów. Czasami istnieje potrzeba, czy przełożyć fotelik np.: do samochodu taty, dziadków, czy wujka.

Co się przydaje?

  • obrotowe siedzisko, łatwiej jest włożyć i wyciągnąć malucha
  • pokrowiec z kieszonkami, który mocuje się na tył przedniego siedzenia. Maluch może samodzielnie sięgnąć sobie po schowane tam zabawki.
  • pokrowiec frotte na fotelik chroniący przez zabrudzeniem i odparzeniami
  • automatyczne regulowanie pasów i zagłówka dzięki czemu maluch ma zawsze odpowiednio ustawione parametry fotelika i nigdy nie siedzi przypięty zbyt luźno. Pasy zachowują się jak pasy u osoby dorosłej.
  • dodatkowa miękka nakładka na pas spodoba się zwłaszcza starszemu dziecku, bo ma nie tylko atrakcyjny wygląd, ale też praktyczne kieszonki, gdzie można schować okulary, czy odtwarzacz mp3
  • folia do fotelika na wypadek deszczu, przydaje się kiedy musimy przenieść dziecko z domu do samochodu i odwrotnie. W supermarketach można kupić uniwersalne modele pasujące do każdego typu fotelika z praktycznym okienkiem ułatwiającym dostęp do dziecka, otworem na uchwyt i gumką u dołu, co pozwala dopasować pokrowiec do fotelika
  • poduszka pod szyję o kształcie dopasowanym do szyi dziecka. Zapobiega nadwyrężeniom mięśni szyi spowodowanym opadającą podczas snu główką dziecka. Posiada paseczek zapinany na rzep, na którym można umieścić smoczek lub zabawkę. Dzięki użyciu poduszki na szyję, dziecko podróżując samochodem, może wygodnie i spokojnie odpoczywać.
  • podnóżek do fotelika dla starszych dzieci

Co to jest regulacja i-Size?

W lipcu 2013 roku weszła w życie pierwsza z trzech faz wprowadzania nowych przepisów, dotyczących fotelików samochodowych. Europejska regulacja i-Size ma zastąpić obecną normę ECE R44/04, która nie gwarantuje bezpieczeństwa dzieci. Gdy przepisy wejdą w życie przewożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy będzie obowiązkowe do minimum do 15 miesiąca życia. Przeprowadzone niezależnie przez Volvo i firmę ubezpieczeniową Folksam badania potwierdziły, że wśród dzieci do 4 lat, osoby przewożone tyłem do kierunku jazdy mają aż pięć razy większe szanse na przeżycie oraz uniknięcie poważnych obrażeń. Wynika to przede wszystkim ze specyficznej budowy dziecka – relatywnie dużej i ciężkiej głowy, a także nie w pełni rozwiniętej szyi. Jazda tyłem do kierunku jazdy minimalizuje ryzyko urazów tych delikatnych części ciała.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Badania pokazują, że ok. 70% dzieci przewożonych jest w nieprawidłowy sposób. Stanowi to jedną z głównych przyczyn ich śmierci oraz poważnych obrażeń. Obowiązująca norma ECE R44/04 od dawna budziła niepokój ekspertów, ze względu m.in. na niejasną kategorię wagową, brak szczegółowych testów czy wystarczających regulacji, uniemożliwiających nieprawidłowe użycie fotelika. Wiele modeli fotelików nie sprawdziło się w niezależnych testach zderzeniowych, pomimo spełniania formalnych wymogów.

Nowe ustalenia

Do uzyskania homologacji i-Size niezbędne będą dokładne testy z wykorzystaniem nowoczesnych manekinów. Uwzględniane będą skutki nie tylko czołowych zderzeń, ale również nie badanych dotychczas uderzeń bocznych. Dobór fotelika będzie się odbywał nie na podstawie wagi, tylko wzrostu dziecka. Mocowanie na system ISOfix i wyeliminuje również możliwość przypadkowego nieprawidłowego użycia fotelika.

Kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy?

Wprowadzenie regulacji i-Size podzielono na trzy fazy: pierwsza, trwająca od lipca, dotyczy fotelików z mocowaniem ISOfix i pasami wewnętrznymi (uprzężą) dla dzieci od narodzin do 3-4 lat. Kolejne fazy zaplanowane są na 2015 rok. Następnie przewidywany jest na kolejne 2 lata okres przejściowy, kiedy nowe foteliki stopniowo będą zastępować modele zgodne ze starymi regulacjami.

Z naszych oraz zaprzyjaźnionych czytelników doświadczeń, możemy wyróżnić następujące produkty:

Fotelik samochodowy dla niemowląt Grupa 0+ (0-13 kg)

Maci Cosi Cabrio FixRomer Baby Safe PlusBe Safe IziGpRecaro Young

Cyber Aton

Fotelik samochodowy dla dzieci Grupa I (9-18 kg)

Romer Trifix

Kiddy Phoenix FixChicco Oasys

Siedzenie podwyższające z oparciem Grupa II-III (15-36 kg)
Kiddy Cruiser FixRomer Kidfix

STM SolarConcord Transformer