Wyjazd, pójście do przedszkola, zmiana diety, lody zjedzone w przypadkowej kawiarence, czy inne nowinki w diecie i kłopot gotowy. Biegunka należy do tych przypadłości, na które często zapadają dzieci. Często biegunka jest też jednym z objawów rozpoczynającego się zapalenia ucha, anginy, zakażenia dróg moczowych. Noworodek-zdrowie-biegunki
Jak sobie radzić z biegunką w domu?
– Jak najszybciej podaj dziecku probiotyk. Środki te można dostać w aptece bez recepty. Probiotyki pomagają utrzymać właściwą florę bakteryjną w jelitach, dziecko łatwiej i szybciej upora się z chorobą. Probiotyki przechowuje się w lodówce, lub innym chłodnym miejscu.
– dziecko z biegunką musi dużo pić. Odwodnienie jest jednym z najgroźniejszych powikłań w tej dolegliwości i często kończy się pobytem w szpitalu, gdzie niezbędne jest podanie dziecku kroplówki. Najmłodsze dzieci trzeba jak najczęściej przystawiać do piersi, starszym dzieciom dawać pić kompot, łagodną herbatkę ziołową. Dzieciom można też podać płyny nawadniające.
– Jeśli dziecko nie chce jeść, nie zmuszaj go do jedzenia. Jeśli będzie miało słabszy apetyt dzień, czy dwa, nic mu nie grozi. Staraj się podawać posiłki lekkostrawne, chłodne, bez tłuszczu.
Co podać dziecku z biegunką?
– Zupa marchwianka na rosole
– zupa z dyni na rosole
– rosół z drobno pokrojonym białym mięsem
– kisiel z biszkoptem
– mus jabłkowy
– gotowane pulpety z tłuczonymi ziemniakami
– duszona, lub gotowana na parze ryba
– kaszka manna z żółtkiem
– ryż, pieczone jabłko, banan
– pszenny chleb z masłem
– kleik ryżowy
Dzieciom z biegunką podaje się również płyny takie jak woda przegotowana, herbatka z kopru włoskiego, rumianku, słaba herbata z dodatkiem glukozy ( 1 łyżeczka glukozy na pół szklanki płynu).
Podajemy od 150 do 200ml płynów na 1 kg masy ciała. Dziecko ważące 5 kg powinno więc otrzymać w ciągu dnia około 1 litra płynów.
W czasie biegunki trzeba zwrócić szczególną uwagę na właściwą pielęgnację okolic intymnych, by uniknąć odparzeń. Natychmiast zmienić pieluszkę, gdy dziecko zrobi kupkę, umyć pupę delikatnym mydłem i dobrze osuszyć. Zanim założysz pieluszkę, pozwól dziecku poleżeć z odsłoniętą gołą pupą. Smaruj też pupę malca kremem przeciw odparzeniom.