Wczesna rehabilitacja dzieci – potrzeby a możliwości - Mama to wie!
W pierwszych miesiącach życia dzieci przesypiają najwyżej 6 godzin w ciągu nocy. Pod koniec pierwszego roku nocny wypoczynek u większości dzieci wydłuża się do 10-12 godzin. Aby dziecko spokojnie i dobrze spało, niezmiernie ważne jest, by przyzwyczaić je do stałego rytmu dnia i wieczornych rytuałów.

Teoria ta nie dotyczy oczywiście pierwszych tygodni życia. W tym czasie noworodek rządzi niepodzielnie i jeśli jest zmęczony i ma ochotę spać, nie odwiedzie go od tego żadna siła. I odwrotnie. Jeśli nie jest śpiący będzie baraszkował w nocy, niezależnie od tego, jak bardzo jego rodzice potrzebują snu. Mimo to pierwsze dobre nawyki związane z usypianiem można już zacząć wprowadzać od pierwszych dni. Z pewnością zaprocentuje to w przyszłości.

Jak nauczyć dziecko spać. Daj maluszkowi przytulankę

Pieluszka, misiek, czy miękka przytulanka mogą pomóc dziecku usnąć. Zwróć zawsze uwagę, by nie było na nich guzików, frędzelków, czy innych drobnych elementów, które maluch mógłby oderwać i połknąć. Nie powinny być też zbyt duże, by nie przykryć twarzy, czy noska dziecka i go nie udusić.

Ponieważ noworodki mają świetnie rozwinięty zmysł węchu, dobrym rozwiązaniem może być przytulanka stworzona specjalnie z myślą o najmłodszych, która pochłania zapach mamy. Dzięki temu maluch myśli, że mama zawsze jest blisko, czuje się bezpiecznie i łatwiej mu usnąć, kiedy nagle zbudzi się w nocy.

Jak nauczyć dziecko spać. Oddziel sen od zabawy

W pierwszych miesiącach życia dzieci szybko zasypiają i równie szybko ponownie stają się gotowe do aktywności. Jeśli właściwie nauczymy się czytać sygnały, jakie wysyła do nas nasz maluch, łatwiej nam będzie przyzwyczaić dziecko do samodzielnego usypiania. Jeśli maluszek trze oczka, przysypia, kręci główką, ssie kciuk może być senny. Wówczas najlepiej odłożyć go do łóżeczka. Niech spróbuje sam zasnąć w miejscu, które ma mu się kojarzyć ze snem i wypoczynkiem. Ważne, by wyraźnie oddzielić miejsce snu i zabawy. Unikajmy zasypiania na rękach, na macie zabawowej, w foteliku samochodowym.

Jak nauczyć dziecko spać. Oddziel sen od nocy

Noworodek nie rozróżnia dnia od nocy. By pokazać dziecku i nauczyć go stopniowo czym jest noc, warto wieczorną część dnia organizować zawsze w ten sam sposób. Dzięki powtarzającym się czynnościom maluch zrozumie, że nadchodzi pora spania. Może to być kołysanka, przytulenie, otulenie kołderką,  oglądanie i czytanie książeczki. Można też przyciemnić światło w pokoju, aby zapewnić dziecku optymalne warunki  do snu. Takie rytuały nie są konieczne przed drzemką w ciągu dnia.

Jak nauczyć dziecko spać. Rozróżnij posiłki dzienne od nocnych

Noworodek budzi się często w nocy, bo jest głodny. Nie ma na to rady, jego żołądek jest jeszcze zbyt mały, by zmagazynować pokarm na wiele godzin. Z częstymi pobudkami w pierwszych miesiącach życia trzeba się po prostu pogodzić. Spróbuj jednak poświęcić nocne pobudki tylko posiłkowi. Nakarm w nocy dziecko i odłóż do łóżeczka, nie noś, nie rozmawiaj z nim, by go nie rozbudzać. W ten sposób od małego przyzwyczaisz dziecko, że noc to nie jest czas zabawy.

Posiłki w ciągu dnia zaś powinny być okazją do tego, by jak najwięcej czasu poświęcić malcowi: rozmawiać z nim, śpiewać, zajmować się nim, tak aby czuło, że jest dla ciebie ważne i że masz dla niego czas.

Jak nauczyć dziecko spać. Przytulaj swoje dziecko

Kołysanie, tulenie, otulenie kołderką, wspólne przytulanie na łóżku pozwalają dziecku się wyciszyć i jako jeden  poprzedzających sen rytuałów pokazują mu, że nadchodzi pora spania. Intensywny kontakt z rodzicami, lub inną bliską osobą przed snem pozwala mu też poczuć się bezpiecznie. Staraj się unikać wspólnego zasypiania z dzieckiem w małżeńskim łóżku. Młodszym dzieciom można towarzyszyć w zasypianiu siedząc przy łóżeczku, trzymając za rękę, lub głaszcząc po pleckach. Starszaki po utuleniu i buziaku na dobranoc powinny już zasypiać samodzielnie, bez obecności rodzica w pokoju.

Jak nauczyć dziecko spać. Włącz w wieczorne rytuały tatę malucha

By uniknąć silnego zmęczenia musisz pomyśleć też o sobie. Po całym dniu zajmowania się maluchem powinnaś mieć wieczorem trochę czasu dla siebie. Część obowiązków związanych z kąpielą i usypianiem malucha może przejąć z ogromną korzyścią dla obojga tata malca. Pozwoli im to na dodatkowy kontakt, co jest ważne, szczególnie, gdy tata w ciągu dnia długo pracuje. Jeśli zamierzasz zakończyć karmienie piersią, usypianie przez tatę spowoduje, że maluch z mniejszą intensywnością będzie domagał się nocnych posiłków a z czasem nauczy się, że tata po prostu nocą nie karmi.

Jak nauczyć dziecko spać. Zadbaj o komfort maluszka

Jeśli dziecko często budzi się w nocy, warto przyjrzeć się otoczeniu, w którym zasypia. Może coś mu przeszkadza? Dzieci budzą się, kiedy mają mokrą pieluszkę, może przeszkadzać im zbyt wysoka temperatura, silne światło, lub hałas, niewygodne śpioszki. Jeśli dziecko intensywnie rośnie też może się budzić w nocy, bo ma wtedy zwiększony apetyt.

Jak nauczyć dziecko spać. Naucz malucha samodzielnie zasypiać

Tuż po urodzeniu maluch najlepiej będzie zasypiał w ramionach mamy, przy piersi. Szybki sen zapewni też kołysanie i noszenie. Jednak już od najmłodszych dni, powinnaś oswajać się z myślą, że maluch będzie musiał nauczyć się spać i zasypiać samodzielnie. Często to nocne rozstanie z niemowlęciem jest dla mam bardzo trudne. Warto jednak trzymać się tej myśli, by w perspektywie kilku kolejnych miesięcy nie umierać z braku snu, nie narzekać na brak intymności, czy chwili czasu na własne przyjemności.

Nowe zasady zasypiania trzeba wprowadzać powoli i spokojnie. Odłóż dziecko do łóżeczka, kiedy jest już śpiące, ale jeszcze nie usnęło. Otulone ciepłą kołderką, nakarmione, powinno zacząć kojarzyć łóżeczko z czymś przyjemnym. Nie ma co jednak ukrywać, że początki mogą być trudne, zwłaszcza jeśli maluch był przyzwyczajony do spania z rodzicami. Naukę separacji dobrze jest zaczynać od minuty, dwóch. Na taki okres czasu początkowo odchodzimy od łóżeczka. Po kilku dniach wydłużamy czas do czterech, sześciu minut. Z czasem dojdziemy do tego, by stojąc w drzwiach patrzeć na usypiające dziecko. Jeśli maluch bardzo protestuje, trzeba do niego podejść. Można go wziąć na ręce, uspokoić, utulić i ponownie odłożyć do łóżeczka, powtarzając cały cykl usypiania od początku. Nauka samodzielnego zasypiania wymaga od rodzica konsekwencji i wytrwałości.

Jeśli szukacie sposobów, jak nauczyć dziecko samodzielnie zasypiać, mamy dla was rady dostosowane do wieku dzieci.

Prawa do wizerunku podpisane z Shutterstock