Maluch-wychowanie-dziecko-przed-telewizorem
Nie ma chyba rodziców, którzy nie zadawaliby sobie tego pytania. Bo choć wszyscy zgadzamy się, że telewizja w nadmiarze szkodzi, to czy naprędce włączona bajka, czy ulubione piosenki nie są czasami jedynym sposobem na chwilę spokoju i możliwość pośpiesznego ogarnięcia bałaganu w domu, poprasowania, ugotowania obiadu, czy nawet wypicia filiżanki kawy?
W wielu domach włączony w tle telewizor jest nieodłącznym towarzyszem życia rodzinnego od wczesnego poranka, do późnych godzin nocnych. Bajka pomaga też utemperować energię malucha podczas posiłków.
Jaka jest więc bezpieczna granica spędzona przed telewizorem? W przypadku najmłodszych dzieci psycholodzy mówią o nieprzekraczaniu 20 minut dziennie. Szybko zmieniający się obraz w telewizji, intensywne dźwięki, szybkie tempo akcji są bowiem dla najmłodszych dzieci bardzo męczące. Dodatkowo dziecko narażone jest na konfrontację z agresją i przemocą.

Małe dzieci nie rozróżniają świata realnego od fantazji. Potwory z bajek mogą więc ponownie odwiedzić je w nocy, wywołując lęk i płacz. Zdarzają się maluchy próbujące latać wzorem bohaterów z bajek, czy krzykiem, lub siłą regulujące pierwsze konflikty.

Mądry wybór

Kluczowy jest więc wybór i kontrola treści, które dziecko ogląda. Nie sadzajmy dziecka przed telewizorem nawet jeśli ma spędzić jedynie parę minut oglądając któryś z popularnych dziecięcych kanałów. Nie mamy wówczas żadnego wpływu na treści, które dziecko ogląda i przyswaja. Jeśli już pozwalamy na oglądanie telewizji, starajmy się po pierwsze starannie selekcjonować treści, ale i być obok, by wiedzieć co dziecko ogląda, jak i móc w porę zainterweniować. Wyjaśnić, że to co dzieje się na ekranie nie zawsze dzieje się naprawdę. Rodzicielskie oko powinno niezwykle uważnie obserwować reklamy. Dzieci spędzające dużo czasu przed telewizorem są niestety narażone na ekspozycję reklam, które przyjmują w sposób całkowicie bezkrytyczny. To jak silny jest wpływ oglądanych treści na percepcję, łatwo można zaobserwować chociażby w supermarkecie, gdy dziecko domaga się zakupu widzianych wcześniej w reklamie zabawek, czy słodyczy. Pewnym rozwiązaniem mogą tu być płatne kanały typu VOD, gdzie nie są emitowane reklamy. Można też nagrać wcześniej bajkę, lub film, lub puścić je z dvd.

A może coś innego?

Telewizja jest niezwykle ciekawym sposobem spędzania wolnego czasu, uczy, bawi, nie powinna jednak zastępować zabawy z rówieśnikami, kontaktów z rodzicami, czy być jedynym oknem na świat dla malucha. Warto więc ustalić z góry zasady oglądania telewizji np.: jedna bajka przed snem, by dziecko wiedziało, że nie będzie mogło spędzać biernie długich godzin przed telewizorem bezrefleksyjnie śledząc to, co dzieje się na ekranie. Jeśli jednak zdarzy nam się próba przekupienia dziecka bajką, by w spokoju zrobić coś innego, nie przerywajmy dziecku oglądania kreskówki w najbardziej atrakcyjnym momencie. Warto wówczas zaproponować jakąś wspólną, lubianą przez dziecko zabawę, by uniknąć buntu i łez.
Bo choć z pozoru nic nie będzie bardziej atrakcyjne dla pochłoniętego oglądaniem bajki dziecka, starajmy się zaproponować mu zawsze swoje towarzystwo, nie tylko ucząc, ale i poznając swojego malucha.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.