
Pierwsze dni w domu z nowonarodzonym maluszkiem i starszym bratem, czy siostrą mogą jednak nie należeć do najłatwiejszych. Starszaka warto przygotować do tego, że już wkrótce w domu pojawi się ktoś, kto będzie równie ważny jak on. Inaczej łatwo o zaskoczenie, żal, złość, że nagle ktoś zajął miejsce przy mamie, łóżeczko, fotelik.
Samodzielny starszak
Dobrze jest też wcześniej nieco usamodzielnić starszaka. Jeśli korzysta z pieluszek, spróbować nieco wcześniej, zanim urodzi się maluszek, przyzwyczaić go do nocnika. To samo dotyczy samodzielnego jedzenia, ubierania się. Łatwiej ci będzie pogodzić opiekę nad dwójką dzieci, gdy starsze dziecko nie będzie wymagało stuprocentowej uwagi i pełnej obsługi. Naucz malucha samodzielnego zasypiania, lub niech ten wieczorny rytuał przejmie tata, lub babcia.
Kiedy i jak mówić, że pojawi się braciszek lub siostrzyczka? Wszystko zależy od wieku, w jakim jest dziecko. Roczny maluch, lub niewiele starszy jeszcze niewiele będzie rozumiał, ale już trzylatkowi można opowiedzieć, że niedługo w domu pojawi się nowy członek rodziny. Dziecko w tym wieku może też pomagać wybierać ubranka, słuchać brzucha, pogłaskać go ręką.
Miejcie jednak na uwadze, że jest to wciąż małe dziecko i starajcie się, by po przyjściu do domu z maluchem, rytm dnia i przyzwyczajenia starszaka nie uległy radykalnej zmianie. Często mamy zabiegane i zajęte noworodkiem poganiają i komenderują starszakiem: tego nie ruszaj, odłóż, oddaj, pobaw się sam trochę. Takich zmian dziecko nie rozumie i odbiera je jako coś przykrego.
Zazdrość daje znać o sobie
Często reakcją na pojawienie się rodzeństwa jest płacz, marudzenie, domaganie się uwagi rodziców, moczenie się, lub domaganie się piersi, czy butelki, niechęć do samodzielnego jedzenia, czy ubierania się. Pomóc tu może czas, cierpliwość, troska i czułość okazane przez rodziców. Staraj się spędzać ze starszakiem tyle czasu, ile możesz. Dużo rozmawiaj, przytulaj, zapewniaj, że kochasz. Znajdź czas tylko dla was. Niech maluszkiem zajmie się trochę tata, babcia lub niania.
Jeśli starszak wyjątkowo źle znosi obecność siostry lub brata i zachowuje się wobec niego agresywnie, nigdy nie zostawiaj dzieci samych bez nadzoru. Nie wymagaj też pomocy przy maluchu. Od opiekowania się noworodkiem są rodzice nie starsze rodzeństwo. Jeśli jednak starszak sam chce asystować przy pielęgnacji, czy karmieniu rodzeństwa, nie broń mu tego. Przeciwnie pochwal i staraj się wciągnąć w opiekę nad maluszkiem. Możecie razem wybierać ubranka dla malucha, prowadzić wózek, układać pieluszki, myć wanienkę, czy przygotowywać wodę i akcesoria do kąpieli. Miejcie też na uwadze uczucia starszego dziecka, jeśli to jego rzeczy będą teraz używane przez maluszka. Dotyczy to np.: wózka, łóżeczka, czy zabawek. Starszak i tak boleśnie odczuwa wasze zainteresowanie i czas, który poświęcacie nowemu członkowi rodziny. Jeśli więc starszak protestuje przeciw oddaniu zabawek, nie róbcie tego na siłę. Za kilka tygodni i tak z nich wyrośnie i rozstanie się z nimi bez żalu.
Wsparcie rodziny i przyjaciół
Jeśli spodziewacie się znajomych, czy dziadków, poproście ich, by swoją uwagę skierowali również na starszaka. Zazwyczaj odwiedzający nie szczędzą zachwytów maluszkowi i podobnego entuzjazmu oczekują również od starszego dziecka. Dobrze, by babcia, dziadek, czy ciocia zanim udadzą się oglądać maluszka, pobawili się ze starszym rodzeństwem ulubioną zabawką. Zwróćcie również uwagę, by w ferworze zachwytu nad malcem nie zabrakło również małego drobiazgu dla starszaka. Jeśli goście będą mieli z sobą jedynie upominek dla maluszka, możecie dyskretnie wyciągnąć przygotowany wcześniej drobiazg dla starszaka, by nie czuł się pominięty i zapomniany.
Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.
Mamy wszystkie opisywane objawy zazdrości. A tłumaczyliśmy dużo wcześniej, że będzie maluch w domu, był prezent powitalny dla starszego brata, babcia i dziadek bardzo się nim zajmują. Nie pomaga nic. Gdy chcę nakarmić młodszego pojawia się histeria. Ponownie mamy robienie w pieluchy. Co robić?