Maluch-rozwoj-co umie roczniakWielu rodziców skarży się, że pokoje ich dzieci pękają w szwach od nadmiaru zabawek, a maluch chodzi po mieszkaniu narzekając, że wciąż się nudzi. Dorosłych często to zdumiewa, bo sami mają często w pamięci własne dzieciństwo, kiedy w sklepach królowały puste półki a dzieci marzyły o zwykłej gumie balonowej. Czasy, gdy całe popołudnia biegało się po podwórku z kilkoma patykami, które w zależności od podwórkowej ekipy udawały broń z Czterech pancernych, wędki, czy magiczne różdżki wydają się być dla naszych dzieci dziś prehistorią. W dziecięcych pokojach królują elektroniczne gadżety, nierzadko telewizory, ipady, czy po prostu kupowane przy każdej wizycie w markecie zabawki.

Nie ma chyba jednak rodzica, który ze zdumieniem nie zauważyłby w którymś momencie życia swego dziecka, że maluch zapamiętale bawi się pudełkiem po kremie, rolką papieru toaletowego, starymi pudełkami, czy gazetami.

Zbliżają się długie, jesienne i zimowe wieczory. Spróbujmy więc wykorzystać je na chwilę zabawy z dzieckiem tym, co uda nam się znaleźć w domu, lub na spacerze.

Kreatywne zabawy z maluchem

Zabawy z kartonami

Zbierz kartonowe pudełka różnych rozmiarów. Przydadzą się pudełka po kremach, butach, do większych gabarytów np.: od telewizora.

– zbudujcie z nich miasto. Na dużej kartce papieru można namalować farbami ulicę,  pomalować pudełka, wykroić w nich okna, drzwi, dorysować lub dokleić drzewa, rośliny, przechodniów

– większe kartony mogą posłużyć za domek, który dziecko może okleić nalepkami, strzępkami gazet, kolorowym papierem, czy pokolorować kredą, Zarówno maluchy, jak i większe dzieci będą uwielbiały się w nim chować, czy wykorzystać go jako skrytkę na własne zabawki

– z maluchem z kartonów można zbudować wieżę, starsze dziecko które posługuje się już nożyczkami i klejem, może spóbować z nich zbudować jakąś budowlę, czy pojazd kosmiczny

Skrzynka skarbów

– zbierz stare pocztówki, kamyki, piórka ptaków, patyczki, kasztany, żołędzie, zdjęcia domowników i powkładajcie je do dużego pudła. Możecie z zakrytymi oczami sięgać do środka, próbując zgadnąć, co uda się za chwilę wyciągnąć, lub starać się odszukać właściwy przedmiot dotykając po kolei wszystkich przedmiotów w środku

Zabawa dźwiękami

– w małe pudełeczka np. po zapałkach, kremach powkładajcie np.: ziarenka ryżu, grochu, kilka monet, orzechy. Sprawdźcie, jaki wydają dźwięk, kiedy się nimi potrząśnie. Starajcie się odgadnąć, które pudełeczko gra cicho, a które głośno. Można też starać się znaleźć „pudełko do pary” pytając, który przedmiot wydaje ten sam dźwięk.

Pieczątki

Dzieci uwielbiają farby i malowanie pędzlami. Pewną odmianą tej zabawy są stemple. Z ziemniaka powykrawaj wzory np. kształty, owoce, cyfry. Na plastikowych talerzykach przygotuj różne kolory farb. Maczajcie w farbie kawałki ziemniaczanych stempli starając się odgadnąć, jaki kształt powstał po odciśnięciu ich na kartce papieru. W tej zabawie dziecko uczy się nie tylko kształtów, nazw liczb, owoców, czy liter, ale i kolorów. Maluchom można również zrobić stempelki z korków od wina. Łatwo je wziąć i utrzymać w rączce i przycisnąć do papieru.

Przesypywanie i przelewanie

Przygotuj kilka pudełek, miseczek, talerzyków. Do dodatkowych pojemniczków wsyp trochę ryżu, łuskanej fasoli, granulowanej herbaty, płatków kukurydzianych, cukru. Pozwól dziecku dotykać różnych faktur i przesypywać różne materiały do innych pojemników. Inną odmianą tej zabawy jest przelewanie wody z dzbanka do innych pojemników i butelek.

Bawiąc się z dzieckiem, starajmy się za nim podążać i nie narzucać swojej wizji zabawy. Jeśli pozwolimy maluchowi puścić wodze fantazji, nie musimy bać się, że zabawa się nie uda. Przygotujmy się też wcześniej na to, że dziecko może się nieco pobrudzić. Nic tak nie gasi zapału do zabawy, jak rzucane co chwile uwagi, „uważaj bo się pobrudzisz”, „nie brudź”, „nie rozlewaj”.

Zdjęcie: Zgoda na publikację wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.